Rachitas

0

Rachitas – tai sutrikimas, kurį sukelia vitamino D, kalcio ar fosfatų trūkumas. Dėl šios ligos suminkštėja bei susilpnėja vaikų (dažniausiai iki 2 metų) kaulai, todėl atsiranda tam tikrų skeleto pakitimų, deformacijų.

Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas. Jis būtinas normaliam dantų bei kaulų vystymuisi. Šio vitamino derivatai reguliuoja kalcio ir fosforo apykaitą, šių mineralų įsiurbimą žarnyne. Paprastai žmogus vitamino D gauna su maistu (lašiša, žuvų taukais, kiaušinio tryniu, pieno produktais). Vitamino ima trūkti, jeigu asmuo nevartoja pieno produktų, netoleruoja laktozės. Taip pat vitaminas D gaminamas odoje, veikiant ultravioletiniams spinduliams.  Vitamino D trūkumas atsiranda žmonėms, gyvenantiems mažai saulėtose vietovėse, ilgai laiką praleidžiantiems uždarose patalpose.

Nepakankamas kalcio ir fosfatų kiekis maiste taip pat sukelia rachitą. Rachitas, atsiradęs dėl šių mineralų trūkumo, retai pasitaiko išsivysčiusiose pasaulio šalyse, kadangi šių mineralų gausu piene, žaliose daržovėse.

Taip pat polinkis sirgti rachitu gali būti  determinuotas genetiškai. Genetinį defektą turinčio žmogaus inkstai nesugeba organizme išlaikyti pastovaus fosfatų kiekio – šie mineralai pašalinami su šlapimu. 

Rachitas. Simptomai

Rachitas labiausiai pažeidžia kaulų ir dantų vystymąsi.

Dėl rachito dantys būna deformuoti, jų struktūra pakitusi; jie vėliau nei įprasta išdygsta. Danties paviršių dengiantis emalis būna nevientisas, todėl greičiau genda; juos dažniau pažeidžia kariesas.

Rachitu sergančių vaikų augimas sutrinka, jiems dažniau lūžta kaulai. Būdingos įvairios skeleto deformacijos: rachitiniai „karoliai“ ant šonkaulių, asimetriška kaukolė, kojų kaulų pokyčiai, į priekį atsikišęs krūtinkaulis („vištos krūtinė“), stuburo pokyčiai (skoliozės) ir kt. Taip pat gana dažnai pasitaiko mėšlungis, sumažėja raumenų tonusas.

Rachitas. Ligos eiga

Esant vitamino D ir mineralinių medžiagų trūkumui vaikas pasidaro irzlesnis, jis blogiau miega, sumažėja apetitas. Sutrinka kaulėjimo procesas; apčiuopus momenėlius jaučiama, jog jie per vėlai ima kaulėti. Taip pat atsilieka fizinis vystymasis, vaikas vėliau nei normalu ima sėdėti ir vaikščioti. Bėgant laikui galima pastebėti atsiradusias skeleto, ypač ilgųjų kaulų, deformacijas, „rachitinius“ karolius, vištos krūtinę, iškrypsta stuburas. 

Rachitas. Diagnostika

Rachitas diagnozuojamas gydytojui įvertinus paciento skundus, surinkus ligos istoriją ir apžiūrėjus pacientą. Jeigu nėra akivaizdžių plika akimi matomų ligos simptomų, taikoma rentgenografija. Jos metu nustatoma, ar tinkamai vystosi ilgieji kaulai (stipinkaulis, alkūnkaulis, šlaunikaulis ir kt.).

Atlikus rentgenografiją, gali būti nustatyti šie kaulinių struktūrų pakitimai: netaisyklingai besiformuojančios metafizės (tai aktyviausiai auganti kaulo dalis, esanti žemiau augimo plokštelės), akivaizdžiai nenormalus šlaunikaulio išlinkimas, osteopenija (sumažėjęs kaulo tankis), įvairių gijimo stadijų daugybiniai kaulų lūžiai, rachitiniai „karoliai“. Jeigu nustatomas bent vienas nurodytas pakitimas, turi būti atliekami laboratoriniai tyrimai: ištiriamas vitamino D, paratiroidinio hormono, fermento šarminės fosfatazės, mineralinių medžiagų kiekiai kraujo serume.

Rachitas. Gydymas

Svarbiausi gydymo tikslai yra kiek galima labiau sumažinti rachito   padarinius ir pašalinti esamas ligos priežastis.

Dažniausiai rachitas yra sukeliamas vitamino D ir mineralinių medžiagų trūkumo. Todėl gydant svarbu vaiko mitybos racioną praturtinti maisto produktais, kuriuose gausu trūkstamų medžiagų (pieno gaminiais, žuvimi, kepenimis ir kt.), taip pat maisto papildais.

Sergant genetiškai determinuota rachito forma, reikalingas šiek tiek kitoks gydymas. Asmenys, turintys genetinį defektą, gydomi skiriant tam tikrus fosfatų papildus ir specialią vitamino D formą.

UV spinduliai skatina cholesterolio virtimą vitaminu D odoje. Todėl būtina praleisti pakankamai laiko lauke, šviečiant saulei.

Jeigu rachito padariniai itin ryškūs (įvairios skeleto deformacijos), gali prireikti ir chirurginių intervencijų.

Suvartojant pernelyg didelį kiekį vitamino D ir kalcio, kartais gali atsirasti šalutinių poveikių. Vienas iš jų yra hiperkalcemija (kalcio koncentracijos padidėjimas kraujyje). Dažniausi hiperkalcemijos simptomai: gausus šlapinimasis, troškulys, sumažėjęs apetitas, galvos skausmas, pykinimas, vidurių užkietėjimas ir kt. Pastebėjus šalutinį poveikį, būtina kreiptis į gydytoją.

Rachitas. Profilaktika

Pirmiausia, itin svarbu užtikrinti visavertę augančio vaiko mitybą. Įvairiuose maisto produktuose turi būti gausu vitamino D, kalcio ir fosfatų. Vitamino D itin gausūs yra šie produktai: riebi žuvis, kepenys, kiaušinio trynys, margarinas ir kt. O pieno produktuose, špinatuose, brokoliuose, pupelėse, rupioje duonoje, džiovintuose vaisiuose aptinkama daug kalcio. Jeigu asmuo yra vegetaras ar veganas, jam derėtų vartoti vitamino D ir kalcio turinčių papildų. 

Antra, labai svarbu tam tikrą laiką praleisti saulės atokaitoje. Tam, kad pasigamintų pakankamas vitamino kiekis, užtenka vasarą ir pavasarį kasdien lauke praleisti apie 10-15 minučių. Kita vertus, praleidžiant pernelyg ilgą laiką saulės atokaitoje UV spinduliai gali neigiamai paveikti odą.

Trečia, kai kuriems asmenims, priklausantiems rizikos grupei įgyti vitamino D trūkumą, būtina vartoti papildus. Rizikos grupei priklauso nėščios ir krūtimi maitinančios moterys, tik motinos pienu maitinami kūdikiai (kadangi žmogaus piene yra santykinai nedaug vitamino D), vaikai iki 5 metų, vyresnio amžiaus asmenys.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24