Rachitas

0

Rachitas – tai sutrikimas, kurį sukelia vitamino D, kalcio ar fosfatų trūkumas. Dėl šios ligos suminkštėja bei susilpnėja vaikų (dažniausiai iki 2 metų) kaulai, todėl atsiranda tam tikrų skeleto pakitimų, deformacijų.

Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas. Jis būtinas normaliam dantų bei kaulų vystymuisi. Šio vitamino derivatai reguliuoja kalcio ir fosforo apykaitą, šių mineralų įsiurbimą žarnyne. Paprastai žmogus vitamino D gauna su maistu (lašiša, žuvų taukais, kiaušinio tryniu, pieno produktais). Vitamino ima trūkti, jeigu asmuo nevartoja pieno produktų, netoleruoja laktozės. Taip pat vitaminas D gaminamas odoje, veikiant ultravioletiniams spinduliams.  Vitamino D trūkumas atsiranda žmonėms, gyvenantiems mažai saulėtose vietovėse, ilgai laiką praleidžiantiems uždarose patalpose.

Nepakankamas kalcio ir fosfatų kiekis maiste taip pat sukelia rachitą. Rachitas, atsiradęs dėl šių mineralų trūkumo, retai pasitaiko išsivysčiusiose pasaulio šalyse, kadangi šių mineralų gausu piene, žaliose daržovėse.

Taip pat polinkis sirgti rachitu gali būti  determinuotas genetiškai. Genetinį defektą turinčio žmogaus inkstai nesugeba organizme išlaikyti pastovaus fosfatų kiekio – šie mineralai pašalinami su šlapimu. 

Rachitas. Simptomai

Rachitas labiausiai pažeidžia kaulų ir dantų vystymąsi.

Dėl rachito dantys būna deformuoti, jų struktūra pakitusi; jie vėliau nei įprasta išdygsta. Danties paviršių dengiantis emalis būna nevientisas, todėl greičiau genda; juos dažniau pažeidžia kariesas.

Rachitu sergančių vaikų augimas sutrinka, jiems dažniau lūžta kaulai. Būdingos įvairios skeleto deformacijos: rachitiniai „karoliai“ ant šonkaulių, asimetriška kaukolė, kojų kaulų pokyčiai, į priekį atsikišęs krūtinkaulis („vištos krūtinė“), stuburo pokyčiai (skoliozės) ir kt. Taip pat gana dažnai pasitaiko mėšlungis, sumažėja raumenų tonusas.

Rachitas. Ligos eiga

Esant vitamino D ir mineralinių medžiagų trūkumui vaikas pasidaro irzlesnis, jis blogiau miega, sumažėja apetitas. Sutrinka kaulėjimo procesas; apčiuopus momenėlius jaučiama, jog jie per vėlai ima kaulėti. Taip pat atsilieka fizinis vystymasis, vaikas vėliau nei normalu ima sėdėti ir vaikščioti. Bėgant laikui galima pastebėti atsiradusias skeleto, ypač ilgųjų kaulų, deformacijas, „rachitinius“ karolius, vištos krūtinę, iškrypsta stuburas. 

Rachitas. Diagnostika

Rachitas diagnozuojamas gydytojui įvertinus paciento skundus, surinkus ligos istoriją ir apžiūrėjus pacientą. Jeigu nėra akivaizdžių plika akimi matomų ligos simptomų, taikoma rentgenografija. Jos metu nustatoma, ar tinkamai vystosi ilgieji kaulai (stipinkaulis, alkūnkaulis, šlaunikaulis ir kt.).

Atlikus rentgenografiją, gali būti nustatyti šie kaulinių struktūrų pakitimai: netaisyklingai besiformuojančios metafizės (tai aktyviausiai auganti kaulo dalis, esanti žemiau augimo plokštelės), akivaizdžiai nenormalus šlaunikaulio išlinkimas, osteopenija (sumažėjęs kaulo tankis), įvairių gijimo stadijų daugybiniai kaulų lūžiai, rachitiniai „karoliai“. Jeigu nustatomas bent vienas nurodytas pakitimas, turi būti atliekami laboratoriniai tyrimai: ištiriamas vitamino D, paratiroidinio hormono, fermento šarminės fosfatazės, mineralinių medžiagų kiekiai kraujo serume.

Rachitas. Gydymas

Svarbiausi gydymo tikslai yra kiek galima labiau sumažinti rachito   padarinius ir pašalinti esamas ligos priežastis.

Dažniausiai rachitas yra sukeliamas vitamino D ir mineralinių medžiagų trūkumo. Todėl gydant svarbu vaiko mitybos racioną praturtinti maisto produktais, kuriuose gausu trūkstamų medžiagų (pieno gaminiais, žuvimi, kepenimis ir kt.), taip pat maisto papildais.

Sergant genetiškai determinuota rachito forma, reikalingas šiek tiek kitoks gydymas. Asmenys, turintys genetinį defektą, gydomi skiriant tam tikrus fosfatų papildus ir specialią vitamino D formą.

UV spinduliai skatina cholesterolio virtimą vitaminu D odoje. Todėl būtina praleisti pakankamai laiko lauke, šviečiant saulei.

Jeigu rachito padariniai itin ryškūs (įvairios skeleto deformacijos), gali prireikti ir chirurginių intervencijų.

Suvartojant pernelyg didelį kiekį vitamino D ir kalcio, kartais gali atsirasti šalutinių poveikių. Vienas iš jų yra hiperkalcemija (kalcio koncentracijos padidėjimas kraujyje). Dažniausi hiperkalcemijos simptomai: gausus šlapinimasis, troškulys, sumažėjęs apetitas, galvos skausmas, pykinimas, vidurių užkietėjimas ir kt. Pastebėjus šalutinį poveikį, būtina kreiptis į gydytoją.

Rachitas. Profilaktika

Pirmiausia, itin svarbu užtikrinti visavertę augančio vaiko mitybą. Įvairiuose maisto produktuose turi būti gausu vitamino D, kalcio ir fosfatų. Vitamino D itin gausūs yra šie produktai: riebi žuvis, kepenys, kiaušinio trynys, margarinas ir kt. O pieno produktuose, špinatuose, brokoliuose, pupelėse, rupioje duonoje, džiovintuose vaisiuose aptinkama daug kalcio. Jeigu asmuo yra vegetaras ar veganas, jam derėtų vartoti vitamino D ir kalcio turinčių papildų. 

Antra, labai svarbu tam tikrą laiką praleisti saulės atokaitoje. Tam, kad pasigamintų pakankamas vitamino kiekis, užtenka vasarą ir pavasarį kasdien lauke praleisti apie 10-15 minučių. Kita vertus, praleidžiant pernelyg ilgą laiką saulės atokaitoje UV spinduliai gali neigiamai paveikti odą.

Trečia, kai kuriems asmenims, priklausantiems rizikos grupei įgyti vitamino D trūkumą, būtina vartoti papildus. Rizikos grupei priklauso nėščios ir krūtimi maitinančios moterys, tik motinos pienu maitinami kūdikiai (kadangi žmogaus piene yra santykinai nedaug vitamino D), vaikai iki 5 metų, vyresnio amžiaus asmenys.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25