Saulės smūgis

0
+0 -0

Saulės smūgis – tai organizmui pavojinga būklė, ištinkanti persikaitinus saulėje. Jai būdingas karščiavimas, stiprus širdies plakimas, raumenų ir galvos skausmai. Ši būklė dar vadinama šiluminiu smūgiu, tačiau šis pavadinimas yra bendresnis, nes šiluminį smūgį gali sukelti ir pernelyg intensyvi mankšta.

Įprastomis sąlygomis, žmogaus organizmas puikiai geba reguliuoti savo vidaus temperatūrą, slopindamas aplinkos poveikį jai. Jeigu aplinka labai šilta, įsijungia specialūs mechanizmai, skirti atvėsinti organizmą, pavyzdžiui, išsiplečia odos kapiliarai, daugiau šilumos per kraują ir odą atiduodama aplinkai, odos plaukeliai priglunda, žmogus ima prakaituoti. Visus šiuos procesus reguliuoja galvos smegenyse esantis pagumburis. Saulės smūgis ištinka tuomet, kai sutrinka organizmo gebėjimas reguliuoti vidaus temperatūrą. Dažniausiai tai nutinka ilgai kaitinantis saulėje ar esant itin šiltoje ir drėgnoje aplinkoje netrumpą periodą, pavyzdžiui, keletą dienų. Rizika, jog žmogų ištiks saulės smūgis padidėja, jeigu asmuo yra apsirengęs daug, storų ar orui nelaidžių drabužių, neleidžiančių odai prakaituoti, o prakaitui nugaruoti, jeigu asmuo, būdamas saulėkaitoje, vartoja alkoholinius gėrimus, ir jeigu jis vartoja pernelyg mažai skysčių.

Pastebėta, kad saulės smūgio riziką didina ir kiti veiksniai. Tai: vyresnis amžius (virš 65 metų), mankšta šiltame ore, staigus aplinkos temperatūros pasikeitimas (pavyzdžiui, nukeliavus į šiltus kraštus), kai kurie vaistai (ypač vaistai, sutraukiantys kraujagysles, skatinantys šlapimo gamybą, antidepresantai, antipsichotikai), kai kurios gretutinės ligos (pavyzdžiui, lėtinės širdies ir plaučių ligos, nutukimas).

Saulės smūgis. Simptomai

Saulės smūgis pasireiškia tokiais simptomais: pakilusia kūno temperatūra (gali siekti net 40°C), sausa oda (žmogus neprakaituoja), pykinimu ir vėmimu, paraudusia oda, pagreitėjusiu kvėpavimu, dažnu širdies plakimo ritmu, galvos skausmu, raumenų mėšlungiu ar silpnumu. Ištikus saulės smūgiui dažnai pakinta bendravimas ir sąmonė: žmogus gali būti sujaudintas, nerišliai kalbėti, būti dirglus, gali prasidėti traukuliai ar ištikti koma.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *