Vidurių užkietėjimas

+2

Vidurių užkietėjimas – tai suretėjęs tuštinimasis (iki 3 kartų per savaitę) ir sunkumas pasituštinti dėl kietų išmatų. Normalus tuštinimosi dažnis varijuoja: kai kurie tai atlieka tris kartus per dieną, kiti – vos vieną ar tris kartus per savaitę.

Pagrindinė virškinamojo trakto funkcija yra virškinti maistą ir absorbuoti jame esančias maistines medžiagas, nereikalingus likučius pašalinant išmatų pavidalu. Žarnų turinys nukeliauja apie 6 metrus plonuoju žarnynu, trumpam sulaikomas storajame (čia į organizmą grąžinamas vanduo), kol galiausiai per tiesiąją žarną ir išeinamąją angą suformuotos išmatos pašalinamos.

Įprastai žarnyno turinį tolyn stumia peristaltiniai judesiai išeinamosios angos link, kurių dažnį kontroliuoja žarnų raumenų susitraukimai.

Pagrindinės vidurių užkietėjimo priežastys yra:

 • nepakankamas skysčių vartojimas (tai gali lemti net dehidrataciją);
 • skaidulinių medžiagų trūkumas;
 • hipodinamija (fizinio aktyvumo stoka);
 • dirgliosios žarnos sindromas;
 • organizmo pokyčiai (nėštumas, senėjimas);
 • specifinės ligos (infarktas, cukrinis diabetas, skydliaukės ligos ir parkinsonizmas);
 • dažnas vidurius laisvinančių vaistų vartojimas;
 • problemos su storąja ir tiesiąja žarna (žarnų nepraeinamumas arba polipai);
 • tam tikrų vaistų vartojimas (diuretikai, vaistai nuo aukšto kraujo spaudimo, depresijos);
 • išeinamosios angos įtrūkimai ir hemorojus (jis gali sukelti išeinamosios raukų spazmus);
 • mineralinių medžiagų trūkumas organizme;
 • nugaros smegenų traumos (kai pažeidžiami nervai, kurie reguliuoja žarnyno raumenų darbą);
 • stresas.
   

Įprastai vidurių užkietėjimas yra atskiras simptomas, tačiau kartais tai gali būti susiję su rimtesniais sutrikimais, pavyzdžiui, storosios arba tiesiosios žarnos vėžiu, hormoniniais sutrikimais ar autoimuninėmis ligomis (tai ligos, kai nuosava apsaugos nuo svetimkūnių sistema ima pulti savas organizmo ląsteles). Vaikams vidurių užkietėjimas gali atsirasti dėl Hirpšrungo ligos (tai paveldima žarnyno nervinių rezginių stoka, kai susidaro žarnų maišas, nes jos nejuda nesant nervinių impulsų). Pasitaiko atvejų, kad vaikams viduriai užkietėja dėl tualeto baimės arba nereguliariai tuštinantis.

Vidurių užkietėjimas. Simptomai

Jeigu nesituštinate kiekvieną dieną, tai dar nereiškia, kad jums užkietėjo viduriai. Tokią būklę reiktų įtarti, jeigu jums yra mažiausiai du iš šių simptomų:

 • tuštinatės rečiau nei tris kartus per savaitę kietomis išmatomis,
 • reikia intensyviai stangintis norint pasituštinti,
 • jaučiate tiesiosios žarnos prisipildymo ar nepilno išsituštinimo pojūtį,
 • neretai prireikia paskausti pilvo apačią, kad pasituštintumėte.
   

Simptomai, kurie gali nurodyti rimtesnes problemas, yra:

 • nepraeinantis vidurių užkietėjimas,
 • intensyvus pilvo skausmas,
 • kraujas išmatose,
 • vidurių užkietėjimo ir viduriavimo epizodai,
 • išeinamosios angos skausmas,
 • plonos (pieštuko storio) išmatos,
 • nepaaiškinamas svorio kritimas. 

Vidurių užkietėjimas. Ligos eiga

Įprastai vidurių užkietėjimas nėra pavojinga būklė ir į gydytojus kreiptis neprireikia. Vis dėlto lėtinis vidurių užkietėjimas gali būti rimtesnės ligos ženklas. Į gydytojus kreiptis patartina, jeigu dėl nepaaiškinamos priežasties viduriai ilgą laiką užkietėję arba sustiprėja minėti vidurių užkietėjimo simptomai. 

Tęsiantis vidurių užkietėjimui, gali išsivystyti komplikacijos: hemorojus ar išeinamosios angos įplėšos, tiesiosios žarnos prolapsas (tiesiosios žarnos dalių iškritimas pro išeinamąją angą), dažnai vartojant vidurius laisvinančius vaistus gali atsirasti žarnų rigidiškumas, dėl ko žarnos be laisvinančiųjų nebesugeba funkcionuoti.

Vidurių užkietėjimas. Diagnostika

Įtarti, kad jums yra užkietėję viduriai galima jeigu: dažniausiai tuštinantis tenka ilgai stangintis, pašalinamos, tačiau ne visiškai, labai kietos išmatos ir tuštinimasis retesnis nei du kartai per savaitę.

Tyrimai daugiausiai priklauso nuo vidurių užkietėjimo trukmės ir intensyvumo. Taip pat įvertinamas paciento amžius, kraujo buvimas išmatose, kūno masės pokyčiai.

Pirmiausia gydytojas paprašo apibūdinti nusiskundimus, jų trukmę, tuštinimosi dažnumą ir kitus požymius, kurie lydi dabartinę būklę. Vėliau atliekamas fizinis ištyrimas: į tiesiąją žarną įvedamas lubrikuotas, su pirštine gydytojo pirštas, kad būtų galima įvertinti išeinamosios angos raumenų tonusą. Fizinis ištyrimas taip pat padeda nustatyti obstrukcijos lygį, kraują išmatose ir išmatų kiekį.

Kiti tyrimai: pilvo organų rentgenografija, rentgenokontrastinis tyrimas (kontrastinė medžiaga suleidžiama pro išangę į tiesiąją žarną, stebimi storosios ir tiesiosios žarnos susiaurėjimai, nepraeinamumas ir kitos problemos), kolonoskopija (procedūra, leidžianti apžiūrėti visą storąjį žarnyną, nustatyti patologinius darinius, uždegimą, opas ir kraujavimą; jos metu pro tiesiąją žarną į storąjį žarnyną įvedamas kolonoskopas – plonas, lankstus vamzdelis su optine sistema), sigmoidoskopija (tai diagnostinė procedūra, padedanti identifikuoti viduriavimo, pilvo skausmo, vidurių užkietėjimo ir kraujavimo priežastis; šio tyrimo metu pro tiesiąją žarną įvedamas sigmoidoskopas – plonas, lankstus optinis vamzdelis, kuris pučia orą ir taip išplečia žarną apžiūrai), kolorektalinio praeinamumo testas (tyrimas, parodantis kaip maistas juda storąją žarna; pacientas praryja kapsulę su žymenimis, matomais rentgenografinio tyrimo metu, tuomet vartoja daug skaidulinių medžiagų, žymenų judėjimas storąja žarna fiksuojamas rentgenografiškai 3-7 dienas) ir anorektalinis tyrimas (diagnozuoti vidurių užkietėjimą, sukeltą išeinamosios angos ar tiesiosios žarnos problemų).

Vidurių užkietėjimas. Gydymas

Lengvesniais atvejais vidurių užkietėjimą galima išgydyti pakeitus mitybos įpročius ir gyvenimo būdą (daugiau fizinio aktyvumo). Patariama vartoti daugiau skaidulinių medžiagų (jų gausu pupelėse, kruopose, vaisiuose ir daržovėse), gerti daugiau vandens, ugdytis teisingus tuštinimosi įpročius (išsituštinti visiškai). Kitais atvejais prireikia medicininio gydymo – vidurius laisvinančių vaistų, procedūrų ar net operacijos. Atliekamos pagrindinės procedūros vidurių užkietėjimo simptomams malšinti: pašalinamos „įstrigusios“ išmatos, naudojami specialūs lubrikantai. Jeigu vidurių užkietėjimas ilgalaikis ir kiti gydymo būdai nepadeda, operaciniu būdu pašalinama dalis storosios žarnos.

Vis dėlto, labiausiai patartina šalinti ligą sukėlusias priežastis. Jeigu nėštumo metu užkietėjo viduriai, reikia vartoti daugiau skaidulų, gerti daug vandens ir daugiau judėti.

Vidurių užkietėjimas. Profilaktika

Siekiant išvengti užkietėjusių vidurių reikia: vartoti pakankamai skaidulų, valgyti mažiau neskaidulingų produktų (pavyzdžiui, turinčių daug cukraus), gerti daugiau vandens, riboti kavos vartojimą, būti fiziškai aktyviam, visada tuštintis atsiradus poreikiui. Pabrėžtina, kad vidurius laisvinančius vaistus reikia vartoti saikingai, nes per dažnas vartojimas ar per didelės jų dozės pripratina žarnyną „nedirbti“, t.y. susilpnėja žarnyno raumenų tonusas, todėl ima vystytis vidurių užkietėjimas. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24