Vidurių užkietėjimas

+2

Vidurių užkietėjimas – tai suretėjęs tuštinimasis (iki 3 kartų per savaitę) ir sunkumas pasituštinti dėl kietų išmatų. Normalus tuštinimosi dažnis varijuoja: kai kurie tai atlieka tris kartus per dieną, kiti – vos vieną ar tris kartus per savaitę.

Pagrindinė virškinamojo trakto funkcija yra virškinti maistą ir absorbuoti jame esančias maistines medžiagas, nereikalingus likučius pašalinant išmatų pavidalu. Žarnų turinys nukeliauja apie 6 metrus plonuoju žarnynu, trumpam sulaikomas storajame (čia į organizmą grąžinamas vanduo), kol galiausiai per tiesiąją žarną ir išeinamąją angą suformuotos išmatos pašalinamos.

Įprastai žarnyno turinį tolyn stumia peristaltiniai judesiai išeinamosios angos link, kurių dažnį kontroliuoja žarnų raumenų susitraukimai.

Pagrindinės vidurių užkietėjimo priežastys yra:

 • nepakankamas skysčių vartojimas (tai gali lemti net dehidrataciją);
 • skaidulinių medžiagų trūkumas;
 • hipodinamija (fizinio aktyvumo stoka);
 • dirgliosios žarnos sindromas;
 • organizmo pokyčiai (nėštumas, senėjimas);
 • specifinės ligos (infarktas, cukrinis diabetas, skydliaukės ligos ir parkinsonizmas);
 • dažnas vidurius laisvinančių vaistų vartojimas;
 • problemos su storąja ir tiesiąja žarna (žarnų nepraeinamumas arba polipai);
 • tam tikrų vaistų vartojimas (diuretikai, vaistai nuo aukšto kraujo spaudimo, depresijos);
 • išeinamosios angos įtrūkimai ir hemorojus (jis gali sukelti išeinamosios raukų spazmus);
 • mineralinių medžiagų trūkumas organizme;
 • nugaros smegenų traumos (kai pažeidžiami nervai, kurie reguliuoja žarnyno raumenų darbą);
 • stresas.
   

Įprastai vidurių užkietėjimas yra atskiras simptomas, tačiau kartais tai gali būti susiję su rimtesniais sutrikimais, pavyzdžiui, storosios arba tiesiosios žarnos vėžiu, hormoniniais sutrikimais ar autoimuninėmis ligomis (tai ligos, kai nuosava apsaugos nuo svetimkūnių sistema ima pulti savas organizmo ląsteles). Vaikams vidurių užkietėjimas gali atsirasti dėl Hirpšrungo ligos (tai paveldima žarnyno nervinių rezginių stoka, kai susidaro žarnų maišas, nes jos nejuda nesant nervinių impulsų). Pasitaiko atvejų, kad vaikams viduriai užkietėja dėl tualeto baimės arba nereguliariai tuštinantis.

Vidurių užkietėjimas. Simptomai

Jeigu nesituštinate kiekvieną dieną, tai dar nereiškia, kad jums užkietėjo viduriai. Tokią būklę reiktų įtarti, jeigu jums yra mažiausiai du iš šių simptomų:

 • tuštinatės rečiau nei tris kartus per savaitę kietomis išmatomis,
 • reikia intensyviai stangintis norint pasituštinti,
 • jaučiate tiesiosios žarnos prisipildymo ar nepilno išsituštinimo pojūtį,
 • neretai prireikia paskausti pilvo apačią, kad pasituštintumėte.
   

Simptomai, kurie gali nurodyti rimtesnes problemas, yra:

 • nepraeinantis vidurių užkietėjimas,
 • intensyvus pilvo skausmas,
 • kraujas išmatose,
 • vidurių užkietėjimo ir viduriavimo epizodai,
 • išeinamosios angos skausmas,
 • plonos (pieštuko storio) išmatos,
 • nepaaiškinamas svorio kritimas. 

Vidurių užkietėjimas. Ligos eiga

Įprastai vidurių užkietėjimas nėra pavojinga būklė ir į gydytojus kreiptis neprireikia. Vis dėlto lėtinis vidurių užkietėjimas gali būti rimtesnės ligos ženklas. Į gydytojus kreiptis patartina, jeigu dėl nepaaiškinamos priežasties viduriai ilgą laiką užkietėję arba sustiprėja minėti vidurių užkietėjimo simptomai. 

Tęsiantis vidurių užkietėjimui, gali išsivystyti komplikacijos: hemorojus ar išeinamosios angos įplėšos, tiesiosios žarnos prolapsas (tiesiosios žarnos dalių iškritimas pro išeinamąją angą), dažnai vartojant vidurius laisvinančius vaistus gali atsirasti žarnų rigidiškumas, dėl ko žarnos be laisvinančiųjų nebesugeba funkcionuoti.

Vidurių užkietėjimas. Diagnostika

Įtarti, kad jums yra užkietėję viduriai galima jeigu: dažniausiai tuštinantis tenka ilgai stangintis, pašalinamos, tačiau ne visiškai, labai kietos išmatos ir tuštinimasis retesnis nei du kartai per savaitę.

Tyrimai daugiausiai priklauso nuo vidurių užkietėjimo trukmės ir intensyvumo. Taip pat įvertinamas paciento amžius, kraujo buvimas išmatose, kūno masės pokyčiai.

Pirmiausia gydytojas paprašo apibūdinti nusiskundimus, jų trukmę, tuštinimosi dažnumą ir kitus požymius, kurie lydi dabartinę būklę. Vėliau atliekamas fizinis ištyrimas: į tiesiąją žarną įvedamas lubrikuotas, su pirštine gydytojo pirštas, kad būtų galima įvertinti išeinamosios angos raumenų tonusą. Fizinis ištyrimas taip pat padeda nustatyti obstrukcijos lygį, kraują išmatose ir išmatų kiekį.

Kiti tyrimai: pilvo organų rentgenografija, rentgenokontrastinis tyrimas (kontrastinė medžiaga suleidžiama pro išangę į tiesiąją žarną, stebimi storosios ir tiesiosios žarnos susiaurėjimai, nepraeinamumas ir kitos problemos), kolonoskopija (procedūra, leidžianti apžiūrėti visą storąjį žarnyną, nustatyti patologinius darinius, uždegimą, opas ir kraujavimą; jos metu pro tiesiąją žarną į storąjį žarnyną įvedamas kolonoskopas – plonas, lankstus vamzdelis su optine sistema), sigmoidoskopija (tai diagnostinė procedūra, padedanti identifikuoti viduriavimo, pilvo skausmo, vidurių užkietėjimo ir kraujavimo priežastis; šio tyrimo metu pro tiesiąją žarną įvedamas sigmoidoskopas – plonas, lankstus optinis vamzdelis, kuris pučia orą ir taip išplečia žarną apžiūrai), kolorektalinio praeinamumo testas (tyrimas, parodantis kaip maistas juda storąją žarna; pacientas praryja kapsulę su žymenimis, matomais rentgenografinio tyrimo metu, tuomet vartoja daug skaidulinių medžiagų, žymenų judėjimas storąja žarna fiksuojamas rentgenografiškai 3-7 dienas) ir anorektalinis tyrimas (diagnozuoti vidurių užkietėjimą, sukeltą išeinamosios angos ar tiesiosios žarnos problemų).

Vidurių užkietėjimas. Gydymas

Lengvesniais atvejais vidurių užkietėjimą galima išgydyti pakeitus mitybos įpročius ir gyvenimo būdą (daugiau fizinio aktyvumo). Patariama vartoti daugiau skaidulinių medžiagų (jų gausu pupelėse, kruopose, vaisiuose ir daržovėse), gerti daugiau vandens, ugdytis teisingus tuštinimosi įpročius (išsituštinti visiškai). Kitais atvejais prireikia medicininio gydymo – vidurius laisvinančių vaistų, procedūrų ar net operacijos. Atliekamos pagrindinės procedūros vidurių užkietėjimo simptomams malšinti: pašalinamos „įstrigusios“ išmatos, naudojami specialūs lubrikantai. Jeigu vidurių užkietėjimas ilgalaikis ir kiti gydymo būdai nepadeda, operaciniu būdu pašalinama dalis storosios žarnos.

Vis dėlto, labiausiai patartina šalinti ligą sukėlusias priežastis. Jeigu nėštumo metu užkietėjo viduriai, reikia vartoti daugiau skaidulų, gerti daug vandens ir daugiau judėti.

Vidurių užkietėjimas. Profilaktika

Siekiant išvengti užkietėjusių vidurių reikia: vartoti pakankamai skaidulų, valgyti mažiau neskaidulingų produktų (pavyzdžiui, turinčių daug cukraus), gerti daugiau vandens, riboti kavos vartojimą, būti fiziškai aktyviam, visada tuštintis atsiradus poreikiui. Pabrėžtina, kad vidurius laisvinančius vaistus reikia vartoti saikingai, nes per dažnas vartojimas ar per didelės jų dozės pripratina žarnyną „nedirbti“, t.y. susilpnėja žarnyno raumenų tonusas, todėl ima vystytis vidurių užkietėjimas. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai
8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai Norite numesti porą kilogramų ir jaustis lengviau? Tam tikrai nereikia radikalių dietų – pakanka vadovautis paprastomis taisyklėmis ir ilgainiui savo mitybą paversti sveikesne. Griežtos dietos suteikia labai laikinus rezultatus, išsekina organizmą ir dažnai prisideda prie gyvenimo džiaugsmo praradimo. Sveika mityba, priešingai,...

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +4 / 0 +4

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis
Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra lytinės funkcijos sutrikimas, darantis įtaką kokybiškam lytiniam gyvenimui. Paprastai PE apibūdinama kaip labai greitas ejakuliavimas (sėklos išmetimas), įvykstantis nepraėjus net minutei ar dviems nuo lytinio akto pradžios, vyro savikontrolės trūkumas ir dėl to kylantis partnerių... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +1 / 0 +1

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25