Žarnyno nepraeinamumas

+1

Žarnų nepraeinamumas – tai žarnyno funkcijų sutrikimas, kai dėl kliūties žarnyno turinys negali normaliai judėti virškinamuoju traktu.

Žarnyną sudaro dvi pagrindinės dalys: plonosios ir storosios žarnos. Plonosiose žarnose maistas yra skaidomas, o storojoje daugiausiai absorbuojamos maisto medžiagos ir vanduo.

Kaip laiku atpažinti storosios žarnos vėžį?

„Laiku atpažinus storosios žarnos vėžio simptomus galima ne tik išsaugoti žarną, bet ir išgelbėti gyvybę. Anksti išoperavus, nesutrikdomas virškinimas ir išmatų laikymas.“

Sužinokite, storosios žarnos vėžio simptomus:
Kaip laiku atpažinti storosios žarnos vėžį? »

Skiriami trys ligos tipai: mechaninis, dinaminis-funkcinis ir tromboemolinis žarnų nepraeinamumas.

Mechaninis nepraeinamumas atsiranda tuomet, kai kliūtis žarnoje ar už jos ribų kliudo žarnų turiniui (chimusui) judėti. Kliūtys gali būti:

- navikai,
- randiniai dariniai,
- sąaugos,
- žarnų įstrigimas,
- tulžies pūslės akmenys,
- sukietėjusios išmatos.

Dinaminis-funkcinis nepraeinamumas pasireiškia, kai žarnos spazmuoja arba dėl inervacijos sutrikimų (tai reiškia, kad nervai neįjautrina žarnų raumenų) atsiranda žarnų paralyžius.

Tromboemolinis žarnų nepraeinamumas atsiranda tuomet, kai organizme susidarę kraujo krešuliai nukeliauja į žarnyno kraujagysles, jas užblokuoja, sutrikdo jų mitybą ir funkcijas.

Pagrindinės plonojo žarnyno nepraeinamumo priežastys

- Sąaugos. Tai jungiamojo audinio sulipimas, suformuojantis patvarias jungtis tarp organų ar jų dalių; pavyzdžiui, sąaugos tarp dviejų žarnos dalių; jos linkusios atsirasti dėl traumų, infekcijų ar operacijų. Sąaugos sudaro 50–70 % visų nepraeinamumo priežasčių.
- Išvaržos. Esant raumenų skaidulų silpnumui pilvo sienoje, dalis žarnų gali pralįsti pro tarpą tuose raumenyse ir net užstrigti.
- Navikai. Tiek susiformavę pačioje žarnoje, tiek spaudžiantys žarną iš išorės; visgi žarnyno navikai yra reti, žarnų nepraeinamumą dažniau sukelia naviko metastazės (ligos plitimas iš vieno organo į kitus, negretimus organus).

Žarnų turinio nepraeinamumo storajame žarnyne priežastys

- Storosios žarnos vėžys arba tiesiosios žarnos vėžys. Ši liga sudaro daugmaž pusę visų atvejų. Prieš tai būna vidurių užkietėjimo epizodų.
- Žarnų apsisukimas arba divertikulai. Tai mažos, baliono formos pūslelės, susiformavusios iš žarnos sienelės sluoksnių.

Ileusu vadinama žarnų nepraeinamumo forma, kai sutrinka žarnų judesiai dėl elektrolitų disbalanso (sutrinka molekulių pasiskirstymas organizme), gastroenterito (skrandžio ir žarnų uždegiminė infekcija), apendicito, operacijos komplikacijų ir žarnyno arterijos trombozės.

Taip pat skaitykite:
Vidurių užkietėjimas » 
Hemorojus »

Žarnyno nepraeinamumas. Simptomai

Plonojo žarnyno nepraeinamumo simptomai gali būti:

- spazminiai pilvo skausmai (intensyvūs, trunka 5–15 minučių, skauda aplink bambą),
- pykinimas ir vėmimas,
- dujų susilaikymas,
- pilvo pūtimas,
- dažnas pulsas,
- greitas kvėpavimas skausmo priepuolių metu. 

Kai prasideda storojo žarnyno nepraeinamumas, pasireiškia:

- pilvo pūtimas,
- pilvo skausmas,
- vidurių užkietėjimo paūmėjimas,
- kraujas išmatose (jei nepraeinamumo priežastis – storosios žarnos vėžys),
- viduriavimas (esant daliniam nepraeinamumui, kai skystoji žarnų turinio dalis prateka, o kietoji – lieka užstrigusi).

Žarnyno nepraeinamumas. Ligos eiga

Pirmiausiai sutrinka žarnyno judesiai (peristaltika), todėl intensyviai dirginami receptoriai žarnos sienelėse ir pasireiškia stiprus skausmas.

Dėl nervų impulsų stokos ar dėl žarnos užspaudimo, prasideda žarnos sienelės uždegimas, audiniai apmiršta, pradeda irti. Tuomet žarna gali prakiurti ir sukelti pilvaplėvės (pilvo ertmę išklojanti jungiamojo audinio plėvelė) uždegimą.

Kai žarna užspaudžiama, chimusas ima kauptis, žarna plečiasi ir prasideda antiperistaltiniai žarnos judesiai (vėmimas, kartais net išmatomis).

Dėl skysčių netekimo ar dėl jų kaupimosi pilvaplėvės ertmėje pasireiškia ascitas (išpūstas pilvas).

Galiausiai, ilgai užsilaikiusiame chimuse prasideda rūgimo ir puvimo procesai, apnuodijamas visas organizmas.

Ligos simptomai išryškėja greitai – per pirmas kelias valandas, tik esant kolorektaliam vėžiui ar divertikulams simptomai gali pasireikšti vėliau. Dėl šių priežasčių ligonis gali nesikreipti pagalbos kelias savaites ar mėnesius.

Žarnyno nepraeinamumas. Diagnostika

Tam, kad būtų diagnozuotas žarnyno nepraeinamumas, gydytojas turi sužinoti ligos istoriją:

- skundus,
- ligos pradžią,
- gretutinius susirgimus,
- persirgtas ligas,
- darytas operacijas.

Taip pat atlikti fizinį ištyrimą (apčiuopti pilvą, atlikti rektalinį ištyrimą).

Ligos diagnozę patvirtina rentgenologinis tyrimas, kuris parodo dujų ir skysto žarnų turinio kaupimąsi virš nepraeinamos vietos. Šlapimo ir kraujo tyrimus reiktų atlikti tam, kad būtų įvertintas dehidratacijos laipsnis ir pažiūrėta, kokia yra elektrolitų koncentracija. 

Įtariant storojo žarnyno nepraeinamumą galima atlikti kolonoskopiją. Tai procedūra, kai pro tiesiąją žarną į storąjį žarnyną įvedamas plonas lankstus optinis vamzdelis: jeigu nepraeinamumą sukėlė žarnų apsisukimas, tai kolonoskopo įvedimas žarnas atsuks ir ligos palengvins simptomus.

Žarnyno nepraeinamumas. Gydymas

Žarnų nepraeinamumas gydomas ligoninėje.

Vienas iš būdų – pro nosį į skrandį įvedamas nazogastrinis vamzdelis tam, kad pasišalintų dujų perteklius iš virškinamojo trakto.

Intraveniškai skysčiai lašinami tuomet, kai yra dehidratacijos rizika arba elektrolitų koncentracijos pokyčiai.

Dalinis plonojo žarnyno nepraeinamumas dažniausiai per kelias dienas praeina, paskiriama skysto maisto dieta. Jei obstrukcija visiška, reikia atlikti operaciją ir pašalinti tai sukėlusią priežastį (išvaržą, naviką, sąaugas).

Jei dalinio žarnų nepraeinamumo epizodai kartojasi, gydytojas turėtų situaciją stebėti ir prireikus atlikti operaciją.

Žarnyno nepraeinamumas. Profilaktika

Ligos riziką sumažinti galima keičiant mitybos įpročius ir gyvenimo būdą.

Norint išvengti kolorektalinio vėžio patariama subalansuotai maitintis, valgyti daug daržovių ir vaisių, nerūkyti ir reguliariai dalyvauti kolorektalinio vėžio patikros programose.

Išvaržų išvengti galima nekeliant sunkių daiktų (nes padidėja spaudimas pilve ir žarna gali būti išspausta pro pilvo sienos tarpą).

Divertikulioze sergantys asmenys turėtų valgyti maistą, kuriame gausu skaidulų.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24