Žarnyno nepraeinamumas

+1

Žarnų nepraeinamumas – tai žarnyno funkcijų sutrikimas, kai dėl kliūties žarnyno turinys negali normaliai judėti virškinamuoju traktu.

Žarnyną sudaro dvi pagrindinės dalys: plonosios ir storosios žarnos. Plonosiose žarnose maistas yra skaidomas, o storojoje daugiausiai absorbuojamos maisto medžiagos ir vanduo.

Kaip laiku atpažinti storosios žarnos vėžį?

„Laiku atpažinus storosios žarnos vėžio simptomus galima ne tik išsaugoti žarną, bet ir išgelbėti gyvybę. Anksti išoperavus, nesutrikdomas virškinimas ir išmatų laikymas.“

Sužinokite, storosios žarnos vėžio simptomus:
Kaip laiku atpažinti storosios žarnos vėžį? »

Skiriami trys ligos tipai: mechaninis, dinaminis-funkcinis ir tromboemolinis žarnų nepraeinamumas.

Mechaninis nepraeinamumas atsiranda tuomet, kai kliūtis žarnoje ar už jos ribų kliudo žarnų turiniui (chimusui) judėti. Kliūtys gali būti:

- navikai,
- randiniai dariniai,
- sąaugos,
- žarnų įstrigimas,
- tulžies pūslės akmenys,
- sukietėjusios išmatos.

Dinaminis-funkcinis nepraeinamumas pasireiškia, kai žarnos spazmuoja arba dėl inervacijos sutrikimų (tai reiškia, kad nervai neįjautrina žarnų raumenų) atsiranda žarnų paralyžius.

Tromboemolinis žarnų nepraeinamumas atsiranda tuomet, kai organizme susidarę kraujo krešuliai nukeliauja į žarnyno kraujagysles, jas užblokuoja, sutrikdo jų mitybą ir funkcijas.

Pagrindinės plonojo žarnyno nepraeinamumo priežastys

- Sąaugos. Tai jungiamojo audinio sulipimas, suformuojantis patvarias jungtis tarp organų ar jų dalių; pavyzdžiui, sąaugos tarp dviejų žarnos dalių; jos linkusios atsirasti dėl traumų, infekcijų ar operacijų. Sąaugos sudaro 50–70 % visų nepraeinamumo priežasčių.
- Išvaržos. Esant raumenų skaidulų silpnumui pilvo sienoje, dalis žarnų gali pralįsti pro tarpą tuose raumenyse ir net užstrigti.
- Navikai. Tiek susiformavę pačioje žarnoje, tiek spaudžiantys žarną iš išorės; visgi žarnyno navikai yra reti, žarnų nepraeinamumą dažniau sukelia naviko metastazės (ligos plitimas iš vieno organo į kitus, negretimus organus).

Žarnų turinio nepraeinamumo storajame žarnyne priežastys

- Storosios žarnos vėžys arba tiesiosios žarnos vėžys. Ši liga sudaro daugmaž pusę visų atvejų. Prieš tai būna vidurių užkietėjimo epizodų.
- Žarnų apsisukimas arba divertikulai. Tai mažos, baliono formos pūslelės, susiformavusios iš žarnos sienelės sluoksnių.

Ileusu vadinama žarnų nepraeinamumo forma, kai sutrinka žarnų judesiai dėl elektrolitų disbalanso (sutrinka molekulių pasiskirstymas organizme), gastroenterito (skrandžio ir žarnų uždegiminė infekcija), apendicito, operacijos komplikacijų ir žarnyno arterijos trombozės.

Taip pat skaitykite:
Vidurių užkietėjimas » 
Hemorojus »

Žarnyno nepraeinamumas. Simptomai

Plonojo žarnyno nepraeinamumo simptomai gali būti:

- spazminiai pilvo skausmai (intensyvūs, trunka 5–15 minučių, skauda aplink bambą),
- pykinimas ir vėmimas,
- dujų susilaikymas,
- pilvo pūtimas,
- dažnas pulsas,
- greitas kvėpavimas skausmo priepuolių metu. 

Kai prasideda storojo žarnyno nepraeinamumas, pasireiškia:

- pilvo pūtimas,
- pilvo skausmas,
- vidurių užkietėjimo paūmėjimas,
- kraujas išmatose (jei nepraeinamumo priežastis – storosios žarnos vėžys),
- viduriavimas (esant daliniam nepraeinamumui, kai skystoji žarnų turinio dalis prateka, o kietoji – lieka užstrigusi).

Žarnyno nepraeinamumas. Ligos eiga

Pirmiausiai sutrinka žarnyno judesiai (peristaltika), todėl intensyviai dirginami receptoriai žarnos sienelėse ir pasireiškia stiprus skausmas.

Dėl nervų impulsų stokos ar dėl žarnos užspaudimo, prasideda žarnos sienelės uždegimas, audiniai apmiršta, pradeda irti. Tuomet žarna gali prakiurti ir sukelti pilvaplėvės (pilvo ertmę išklojanti jungiamojo audinio plėvelė) uždegimą.

Kai žarna užspaudžiama, chimusas ima kauptis, žarna plečiasi ir prasideda antiperistaltiniai žarnos judesiai (vėmimas, kartais net išmatomis).

Dėl skysčių netekimo ar dėl jų kaupimosi pilvaplėvės ertmėje pasireiškia ascitas (išpūstas pilvas).

Galiausiai, ilgai užsilaikiusiame chimuse prasideda rūgimo ir puvimo procesai, apnuodijamas visas organizmas.

Ligos simptomai išryškėja greitai – per pirmas kelias valandas, tik esant kolorektaliam vėžiui ar divertikulams simptomai gali pasireikšti vėliau. Dėl šių priežasčių ligonis gali nesikreipti pagalbos kelias savaites ar mėnesius.

Žarnyno nepraeinamumas. Diagnostika

Tam, kad būtų diagnozuotas žarnyno nepraeinamumas, gydytojas turi sužinoti ligos istoriją:

- skundus,
- ligos pradžią,
- gretutinius susirgimus,
- persirgtas ligas,
- darytas operacijas.

Taip pat atlikti fizinį ištyrimą (apčiuopti pilvą, atlikti rektalinį ištyrimą).

Ligos diagnozę patvirtina rentgenologinis tyrimas, kuris parodo dujų ir skysto žarnų turinio kaupimąsi virš nepraeinamos vietos. Šlapimo ir kraujo tyrimus reiktų atlikti tam, kad būtų įvertintas dehidratacijos laipsnis ir pažiūrėta, kokia yra elektrolitų koncentracija. 

Įtariant storojo žarnyno nepraeinamumą galima atlikti kolonoskopiją. Tai procedūra, kai pro tiesiąją žarną į storąjį žarnyną įvedamas plonas lankstus optinis vamzdelis: jeigu nepraeinamumą sukėlė žarnų apsisukimas, tai kolonoskopo įvedimas žarnas atsuks ir ligos palengvins simptomus.

Žarnyno nepraeinamumas. Gydymas

Žarnų nepraeinamumas gydomas ligoninėje.

Vienas iš būdų – pro nosį į skrandį įvedamas nazogastrinis vamzdelis tam, kad pasišalintų dujų perteklius iš virškinamojo trakto.

Intraveniškai skysčiai lašinami tuomet, kai yra dehidratacijos rizika arba elektrolitų koncentracijos pokyčiai.

Dalinis plonojo žarnyno nepraeinamumas dažniausiai per kelias dienas praeina, paskiriama skysto maisto dieta. Jei obstrukcija visiška, reikia atlikti operaciją ir pašalinti tai sukėlusią priežastį (išvaržą, naviką, sąaugas).

Jei dalinio žarnų nepraeinamumo epizodai kartojasi, gydytojas turėtų situaciją stebėti ir prireikus atlikti operaciją.

Žarnyno nepraeinamumas. Profilaktika

Ligos riziką sumažinti galima keičiant mitybos įpročius ir gyvenimo būdą.

Norint išvengti kolorektalinio vėžio patariama subalansuotai maitintis, valgyti daug daržovių ir vaisių, nerūkyti ir reguliariai dalyvauti kolorektalinio vėžio patikros programose.

Išvaržų išvengti galima nekeliant sunkių daiktų (nes padidėja spaudimas pilve ir žarna gali būti išspausta pro pilvo sienos tarpą).

Divertikulioze sergantys asmenys turėtų valgyti maistą, kuriame gausu skaidulų.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25