Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus

Gruodžio 04, 2018 | Rūtelė Foktienė
+5
+5 -0

Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų žinoti, ką tam tikro amžiaus kūdikis turėtų sugebėti.

Žinoma, nereikėtų įsprausti kūdikio į jokius rėmus, nes kiekvienas vaikelis yra unikalus. Tačiau yra tam tikri raidos etapai, pagal kuriuos apytiksliai sprendžiama, ar vaikelis tinkamai vystosi, mokosi, tobulėja, ar jam nereikia papildomos pagalbos, pavyzdžiui, masažais ar mankštomis, specialiais žaislais ar pratimais.

Lietuvoje pirmaisiais gyvenimo metais kūdikiai vežami į sveikatos priežiūros įstaigas kiekvieną mėnesį. Jų metu gydytojai išsamiai apžiūri mažylį, pamatuoja, pasveria, paskiria reikalingas sveikatos procedūras, paklausinėja tėvelių, ką kūdikis jau moka, kokia pažanga pasiekta per pastarąjį mėnesį. Šie vizitai svarbūs ne tik vaikelio fizinės sveikatos įvertinimui, bet ir pokalbiams su kūdikio tėveliais ar globėjais apie mažylio psichomotorinę raidą. Žemiau pateikiamas apytikslis kūdikio raidos kalendorius, kuris padės įgyti pagrindines žinias apie svarbiausius sugebėjimus tam tikrais laiko tarpsniais iki pirmojo mažylio gimtadienio.

Naujagimis pripranta prie naujos aplinkos

Naujagimio raumenų tonusas natūraliai būna šiek tiek padidėjęs. Judesiai – nevalingi. Rankytės ir kojytės įtemptos, prispaustos prie kūnelio. Kumštukai būna stipriai suspausti, kojų pirštukai – taip pat pritraukti prie pėdučių. Naujagimis jau gali matyti šviesą ar veidą, jei šie objektai yra tam tikroje vietoje (jo akių plokštumoje). Svarbiausias naujagimio darbas – kuo daugiau valgyti ir miegoti, jausti saugumą ir šilumą.

Vieno mėnesio kūdikis jau pradeda kelti galvytę

Vieno mėnesio kūdikis jau labiau ištiesia rankytes ir kojytes, galūnės šiek tiek labiau atsipalaiduoja. Mažylis stengiasi dažniau pakelti galvytę, kai yra laikomas, tačiau negali padaryti to, kai yra sodinamas paimant už rankyčių (šį patikrinimą atlieka gydytojai). Gulėdamas ant pilvuko po truputį stengiasi pakelti savo smakriuką. Kūdikis pradeda reaguoti į veidus, žaislus, gali akimis sekti judantį objektą, apdovanoti pirmąja šypsena.

Dviejų mėnesių mažylis jau labiau reaguoja į aplinką

Dviejų mėnesių mažylis jau yra daug stipresnis. Jis gali pakelti galvą gulėdamas ant pilvelio. Kūdikis jau pradeda guguoti, reaguoti į garsus ir veidus, dažniau sekti objektus akimis. Pakalbintas jau dažniau džiaugsmingai reaguoja, šypsosi. 

"Svarbiausias naujagimio darbas – kuo daugiau valgyti ir miegoti, jausti saugumą ir šilumą."

Trijų mėnesių mažylis mėgsta viską liesti

Trijų mėnesių kūdikis jau daug tvirčiau laiko savo galvytę. Jau gali išlaikyti žaisliukus ir kitus nesunkius daiktus. Stengiasi pasiekti pakabintus objektus. Gydytojui sodinant jau stengiasi išlaikyti galvytę vienoje linijoje su kūneliu. Kūdikis kur kas daugiau bendrauja su aplinka, domisi ja, jau gali tarti balses.

Iki šešių mėnesių – labai daug pasiekimų

Nuo ketvirto iki šešto gyvenimo mėnesio mažylis išmoksta labai daug. Gulėdamas ant nugaros jau gali sugriebti daiktus ir „įvairuoti“ juos į burnytę. Gulėdamas ant pilvelio kelia ne tik galvą, bet ir priekinę kūno dalį. Mažylis jau gali pradėti rodyti norą sėdėti ir vartytis. Mėgsta bendrauti ir juoktis, pradeda mėtyti daiktus ir stebi priežasties bei pasekmės ryšį.

Devynių mėnesių kūdikis puikiai išskiria savo artimuosius iš aplinkos

Nuo septinto iki devinto gyvenimo mėnesio kūdikis jau išmokęs valingai vartytis. Dauguma kūdikių jau tvirtai savarankiškai sėdi, kai kuriems dar vis reikalinga atrama. Laisvai griebia daiktus, domisi jais ir visa supančia aplinka. Mažylis jau visiškai atskiria savo tėvus iš daugybės žmonių, pradeda reikšti nepasitenkinimą, jei kažkas nepatinka. Mažylis aktyviai skiemenuoja.

Dešimties mėnesių kūdikis turi nemažai socialinių įgūdžių

Iki dešimto gyvenimo mėnesio dauguma kūdikių moka atsisėsti ir tvirtai sėdėti. Kūdikiai jau pradeda stotis, kai kurie jau mėgina vaikščioti ir to išmoksta anksčiau, nei kiti. Jau reaguoja į vardą, gali ištarti pasikartojančius skiemenis, jau turi tam tikrų socialinių įgūdžių (pavyzdžiui, jau moka atsisveikinti mojuodamas rankele). Mėgsta į aplinkoje esančius daiktus rodyti pirštu, reikalauja besąlygiško dėmesio ir nori nuolatinio bendravimo.

Iki metukų – pirmieji savarankiški žingsniai

Sulaukęs pirmojo gimtadienio, mažylis jau gali pats ateiti prie savo gimtadienio stalo (arba savarankiškai, arba prisilaikydamas rankomis už aplinkoje esančių baldų ar daiktų). Mėgsta eiti vedamas už vienos ar abiejų rankų. Vaikščiojimas jam – didžiausias džiaugsmas. Ypatingai mėgsta imti ir atiduoti daiktus, moka jau bent keletą žodžių ar skiemenų, taria juos valingai. Jis pasiruošęs dideliems gyvenimo iššūkiams, tačiau dabar jam tėvai ar globėjai yra reikalingesni, nei bet kada anksčiau. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Aktorė Dalia Michelevičiūtė neslepia – ji nepritaria abortams bei mano, kad visuomenė turi būti labiau šviečiama šiuo klausimu. Populiari aktorė priduria, kad žmonės dažnai ignoruoja šį klausimą, nes nežino jo mąsto.

Plačiau:

Dalia Michelevičiūtė: „Vyksta didelis karas prieš negimusią gyvybę“
+5
+5 -0
  • Kūdikis
  • Vaiko protinė raida
  • Kūdikių mankšta

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *