Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus

Gruodžio 7, 2018 | Rūtelė Foktienė
+2
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus

Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų žinoti, ką tam tikro amžiaus kūdikis turėtų sugebėti.

Žinoma, nereikėtų įsprausti kūdikio į jokius rėmus, nes kiekvienas vaikelis yra unikalus. Tačiau yra tam tikri raidos etapai, pagal kuriuos apytiksliai sprendžiama, ar vaikelis tinkamai vystosi, mokosi, tobulėja, ar jam nereikia papildomos pagalbos, pavyzdžiui, masažais ar mankštomis, specialiais žaislais ar pratimais.

Lietuvoje pirmaisiais gyvenimo metais kūdikiai vežami į sveikatos priežiūros įstaigas kiekvieną mėnesį. Jų metu gydytojai išsamiai apžiūri mažylį, pamatuoja, pasveria, paskiria reikalingas sveikatos procedūras, paklausinėja tėvelių, ką kūdikis jau moka, kokia pažanga pasiekta per pastarąjį mėnesį. Šie vizitai svarbūs ne tik vaikelio fizinės sveikatos įvertinimui, bet ir pokalbiams su kūdikio tėveliais ar globėjais apie mažylio psichomotorinę raidą. Žemiau pateikiamas apytikslis kūdikio raidos kalendorius, kuris padės įgyti pagrindines žinias apie svarbiausius sugebėjimus tam tikrais laiko tarpsniais iki pirmojo mažylio gimtadienio.

Naujagimis pripranta prie naujos aplinkos

Naujagimio raumenų tonusas natūraliai būna šiek tiek padidėjęs. Judesiai – nevalingi. Rankytės ir kojytės įtemptos, prispaustos prie kūnelio. Kumštukai būna stipriai suspausti, kojų pirštukai – taip pat pritraukti prie pėdučių. Naujagimis jau gali matyti šviesą ar veidą, jei šie objektai yra tam tikroje vietoje (jo akių plokštumoje). Svarbiausias naujagimio darbas – kuo daugiau valgyti ir miegoti, jausti saugumą ir šilumą.

Vieno mėnesio kūdikis jau pradeda kelti galvytę

Vieno mėnesio kūdikis jau labiau ištiesia rankytes ir kojytes, galūnės šiek tiek labiau atsipalaiduoja. Mažylis stengiasi dažniau pakelti galvytę, kai yra laikomas, tačiau negali padaryti to, kai yra sodinamas paimant už rankyčių (šį patikrinimą atlieka gydytojai). Gulėdamas ant pilvuko po truputį stengiasi pakelti savo smakriuką. Kūdikis pradeda reaguoti į veidus, žaislus, gali akimis sekti judantį objektą, apdovanoti pirmąja šypsena.

Dviejų mėnesių mažylis jau labiau reaguoja į aplinką

Dviejų mėnesių mažylis jau yra daug stipresnis. Jis gali pakelti galvą gulėdamas ant pilvelio. Kūdikis jau pradeda guguoti, reaguoti į garsus ir veidus, dažniau sekti objektus akimis. Pakalbintas jau dažniau džiaugsmingai reaguoja, šypsosi. 

"Svarbiausias naujagimio darbas – kuo daugiau valgyti ir miegoti, jausti saugumą ir šilumą."

Trijų mėnesių mažylis mėgsta viską liesti

Trijų mėnesių kūdikis jau daug tvirčiau laiko savo galvytę. Jau gali išlaikyti žaisliukus ir kitus nesunkius daiktus. Stengiasi pasiekti pakabintus objektus. Gydytojui sodinant jau stengiasi išlaikyti galvytę vienoje linijoje su kūneliu. Kūdikis kur kas daugiau bendrauja su aplinka, domisi ja, jau gali tarti balses.

Iki šešių mėnesių – labai daug pasiekimų

Nuo ketvirto iki šešto gyvenimo mėnesio mažylis išmoksta labai daug. Gulėdamas ant nugaros jau gali sugriebti daiktus ir „įvairuoti“ juos į burnytę. Gulėdamas ant pilvelio kelia ne tik galvą, bet ir priekinę kūno dalį. Mažylis jau gali pradėti rodyti norą sėdėti ir vartytis. Mėgsta bendrauti ir juoktis, pradeda mėtyti daiktus ir stebi priežasties bei pasekmės ryšį.

Devynių mėnesių kūdikis puikiai išskiria savo artimuosius iš aplinkos

Nuo septinto iki devinto gyvenimo mėnesio kūdikis jau išmokęs valingai vartytis. Dauguma kūdikių jau tvirtai savarankiškai sėdi, kai kuriems dar vis reikalinga atrama. Laisvai griebia daiktus, domisi jais ir visa supančia aplinka. Mažylis jau visiškai atskiria savo tėvus iš daugybės žmonių, pradeda reikšti nepasitenkinimą, jei kažkas nepatinka. Mažylis aktyviai skiemenuoja.

Dešimties mėnesių kūdikis turi nemažai socialinių įgūdžių

Iki dešimto gyvenimo mėnesio dauguma kūdikių moka atsisėsti ir tvirtai sėdėti. Kūdikiai jau pradeda stotis, kai kurie jau mėgina vaikščioti ir to išmoksta anksčiau, nei kiti. Jau reaguoja į vardą, gali ištarti pasikartojančius skiemenis, jau turi tam tikrų socialinių įgūdžių (pavyzdžiui, jau moka atsisveikinti mojuodamas rankele). Mėgsta į aplinkoje esančius daiktus rodyti pirštu, reikalauja besąlygiško dėmesio ir nori nuolatinio bendravimo.

Iki metukų – pirmieji savarankiški žingsniai

Sulaukęs pirmojo gimtadienio, mažylis jau gali pats ateiti prie savo gimtadienio stalo (arba savarankiškai, arba prisilaikydamas rankomis už aplinkoje esančių baldų ar daiktų). Mėgsta eiti vedamas už vienos ar abiejų rankų. Vaikščiojimas jam – didžiausias džiaugsmas. Ypatingai mėgsta imti ir atiduoti daiktus, moka jau bent keletą žodžių ar skiemenų, taria juos valingai. Jis pasiruošęs dideliems gyvenimo iššūkiams, tačiau dabar jam tėvai ar globėjai yra reikalingesni, nei bet kada anksčiau. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Kūdikio pažintis su skonių įvairove

Jei mažylis sveikas ir auga gerai, iki pusės metukų jam visai nėra būtinybės siūlyti papildomo maisto. Geriausias mitybos pasirinkimas kūdikiui iki 6 mėn. ‒ motinos pienas, tačiau ir pieno mišiniais maitinamiems kūdikiams papildomo maitinimo ankščiau pradėti nebūtina. O kai mažylis sulaukia pusės metukų, galima pradėti jį pažindinti su skonių įvairove. Tik reikėtų laikytis tam tikrų rekomendacijų, kad apsaugotumėte mažylį nuo pernelyg sunkiai virškinamo ar alergiją galinčio sukelti maisto.

Plačiau:

Kūdikio pažintis su skonių įvairove

+2
  • Kūdikis
  • Vaiko protinė raida
  • Kūdikių mankšta

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Svarbiausi dantukų dygimo požymiai
Svarbiausi dantukų dygimo požymiai Jaunieji tėveliai labai nerimauja dėl pirmųjų dantukų dygimo.Tai iš tikrųjų itin svarbus kūdikio ir vaiko vystymosi etapas, lemiantis teisingą pieninį ir nuolatinį žandikaulio sąkandį, jo kokybę bei kūdikio pasiruošimą sėkmingam maisto kramtymui. +1 / 0 +1
10 teratogenų, galinčių pakenkti vaisiui
10 teratogenų, galinčių pakenkti vaisiui Per devynis mėnesius būsimos mamos gimdoje susiformuoja naujas žmogus. Nėščiajai labai svarbu viso nėštumo metu saugoti ir rūpintis savimi, nes būsimojo vaikelio sveikata labiausiai priklauso nuo nėštumo sklandumo. Svarbu ne tik ilsėtis ir tinkamai maitintis, bet ir vengti veiksnių, galinčių sukelti vaisiaus apsigimimą ar... +20 / -2 +18
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį?
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį? Šiuolaikinė medicina padeda išgyventi net patiems mažiausiems naujagimiams. Gineso rekordų knygoje užregistruotas mažiausias išgyvenęs naujagimis svėrė vos 280 g. Neišnešiotas naujagimis apibūdinamas kaip kūdikis, gimęs 28–37 nėštumo savaitę (optimalus gimdymo laikotarpis – 40 nėštumo savaitė)... +11 / 0 +11
Kaip vaikus pripratinti prie maudynių?+ 5 žaidimai.
Kaip vaikus pripratinti prie maudynių?+ 5 žaidimai. Nuo pirmų saulėtų vasaros dienų į upių, ežerų pakrantes pasipila žmonės. Vandenis raižo baidarės, kanojos, valtys, ežero krantui viliojančiai moja sniego baltumo burės. Pakrantėje kirba linksmas saulės vonių ir vandens mėgėjų būrys. Vanduo, saulė, oras šventėmis paverčia žmonių šiokiadienius, atgaivina nuo darbų,... +9 / 0 +9
Dauno sindromo tikimybė ir diagnostiniai tyrimai
Dauno sindromo tikimybė ir diagnostiniai tyrimai Nėštumo metu atliekami įvairūs tyrimai. Kai kurie iš jų būsimai mamai kelia nerimą dėl vaikelio sveikatos. Vienas dažniausiai pasitaikančių genetinių sutrikimų – Dauno sindromas. Šiame straipsnyje aptarsime, kas lemia didesnę Dauno sindromo tikimybę, kada ir kokie tyrimai nėštumo metu gali būti atliekami šiam sindromui... +10 / -3 +7
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys?
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys? Apie 50 % visų nėštumų baigiasi persileidimu. Persileidimas – tai vaisiaus praradimas iki 20-os nėštumo savaitės. Statistika gąsdinanti, bet dažnai persileidimo metu mėnesinės dar būna nenutrūkusios, todėl dauguma moterų to nė nepastebi. Apie 80 % persileidimų įvyksta per pirmuosius 3 nėštumo mėnesius. Persileidimai... +8 / -2 +6
Masažas – puikus būdas nuraminti savo kūdikį
Masažas – puikus būdas nuraminti savo kūdikį Vėl neišsimiegojote, nes kėlėtės iš lovos naktį raminti kūdikio? Jei jį norite nuraminti ir palengvinti pilvuko pūtimą, švelnus masažas gali padaryti stebuklus – kūdikis pateks į sapnų karalystę. Visa galia slypi švelniame jūsų prisilietime. +7 / -1 +6
Kodėl nėštumo metu vartojamas alkoholis pavojingas?
Kodėl nėštumo metu vartojamas alkoholis pavojingas? Vyras mažiausiai 2 mėnesius (tiek laiko bręsta spermatozoidas) iki apvaisinimo turėtų nevartoti alkoholio. Tuo tarpu moterims alkoholis yra pavojingas visada, nes visos moteriškosios lytinės ląstelės susiformuoja dar vaisiaus laikotarpiu ir kiaušidėse glūdi visą gyvenimą iki menopauzės. +4 / -1 +3