Naujagimių gelta – ar ji pavojinga?

Lapkričio 27, 2013
+10
3
Naujagimių gelta – ar ji pavojinga?

Naujagimių gelta kelia rūpestį beveik visiems „naujai iškeptiems” tėveliams. Tačiau ar verta jos bijoti? Ar tai gali būti ligos požymis? Ar ji gali pakenti naujagimiui ir kada tikrai reikėtų sunerimti? Šiame straipsnyje į visa tai pažvelgsime išsamiau.

Kas yra gelta?

„Ji pasireiškia 60 % laiku gimusių ir 80 % per anksti gimusių naujagimių.“ Naujagimių gelta – tai būklė, kurios metu naujagimių oda ir akių skleros tampa geltonos spalvos. Ji pasireiškia 60 % laiku gimusių ir 80 % per anksti gimusių naujagimių. Paprastai naujagimių gelta atsiranda pirmosios savaitės eigoje ir yra laikoma fiziologine, jeigu trunka iki 10–14 gyvenimo paros.

Didžiausias šios būklės dažnis nustatomas Rytų azijiečiams, Amerikos indėnams, graikams (tiksliau, gimusiesiems Graikijoje, taigi, manoma, čia yra svarbesni ekologiniai veiksniai, o ne etniniai). Juodaodžiai serga rečiau. Berniukams taip pat ši liga pasitaiko dažniau.

Atsiradimo priežastys ir bilirubino skaidymas

Kodėl gelta atsiranda naujagimiams? Kaip ir kiekvienos geltos metu, čia svarbiausias – bilirubinas. Visiems naujagimiams būdingas bilirubino kiekio padidėjimas. Kol vaikas auga ir vystosi, motinos įsčiose bilirubinas pašalinamas iš vaikelio organizmo per placentą. Vaikui gimus šį darbą turi atlikti kepenys, tačiau procesas gali užtrukti ir dėl to padidėja bilirubino koncentracija kraujyje – atsiranda gelta.

Didžioji dalis (75 %) bilirubino susidaro skylant hemaglobinui. Krūtimi maitinamiems naujagimiams gelta gali pasireikšti vėliau, dažniausiai 2–3 gyvenimo savaitę, o jos eiga nėra labai aiški. Krūtimi maitinamiems vaikams gelta pasitaiko dažniau ir trunka ilgiau, nei iš buteliuko maitinamiems vaikams. Tikroji priežastis nenustatyta, tačiau yra kelios teorijos.

Manoma, kad žindant pirmosiomis dienomis naujagimis negauna pakankamai maisto medžiagų, reikalingų bilirubino skaidymui ir išskyrimui. Kita teorija teigia, kad tam tikros medžiagos, esančios motinos piene, skatina pakartotinę bilirubino reabsorbciją į kraują ir taip trukdo jo pašalinimui. Taip pat teigiama, kad motinos piene yra tam tikrų medžiagų, kurios tiesiogiai sukelia naujagimių geltą.

Tam tikros ligos ir būklės, kurios lemia padidėjusį raudonųjų kraujo ląstelių kiekį, taip pat gali būti naujagimių geltos priežastis, nes ląstelių perteklius turi būti pašalintas. Tačiau šiuo atveju naujagimių gelta nebūtų vadinama fiziologine.

Nefiziologinę geltą gali lemti:

 • nenormalios kraujo ląstelės;
 • kraujo grupių tarp motinos ir vaiko nesutapimas;
 • kraujavimas tarp kaukolės kaulo ir minkštųjų audinių (kefalohematoma);
 • infekcija;
 • organizmui svarbių proteinų (enzimų) nepakankamumas.

Kitais atvejais bilirubino padidėja, kai tam tikros ligos ir būklės trikdo organizmui pašalinti bilirubiną. Tai tam tikri vaistai, įgimtos infekcijos (tokios kaip raudonukė, sifilis), kepenis ar tulžies takus pažeidžiančios ligos (cistinė fibrozė, hepatitas), žemas deguonies kiekis organizme, infekcijos (sepsis), tam tikri genetiniai ir įgimti sutrikimai. Maždaug 1 iš 20 naujagimių, kuriems nustatomas padidėjęs bilirubino kiekis, reikalingas gydymas.

Naujagimių skiepai

„Ir nors ilgą laiką niekam nekilo abejonių dėl šių skiepų teikiamos naudos, pastaruoju metu tėvai pradėjo vis dažniau nuogąstauti dėl jų reikalingumo. Daugeliu atveju taip yra todėl, kad jie negauna pakankamai informacijos.

Plačiau apie naujagimių skiepus:
Kodėl reikia skiepyti naujagimius? »

Komplikacijos

Labai didelis bilirubino kiekis gali sukelti smegenų pažeidimą – ūmią bilirubino encefalopatiją ir kernikterus. Ūmi bilirubino encefalopatija pasireiškia tada, kai bilirubinas patenka į smegenis (t. y. praeina hematoencefalinį barjerą).

Bilirubino encefalopatija pasireiškia:

 • silpnumu;
 • mieguistumu;
 • aukštu, klykiančiu verksmu;
 • karščiavimu;
 • vėmimu;
 • kūdikis silpnai čiulpia ir atsisako žįsti krūtį;
 • išriečia stuburą ir kaklą.

Kernikterus komplikacija pasireiškia tada, kai bilirubinas ne tik patenka į smegenis, bet ir sukelia jų pažeidimą. Tai yra labai reta būklė, pasitaikanti 1 iš 100 000 naujagimių. 2001 m. Anglijoje aprašyti tik 7 tokie atvejai. Kernikterus būklė pasireiškia nevalingais, savaime atsirandančiais judesiais, klausos ir intelekto sutrikimais. Kernikterus gali būti mirties priežastimi ir tai ypač didelė problema šalyse, kuriose medicininė priežiūra yra sunkiai prieinama. Manoma, kad šiais laikais nuo paprastos fiziologinės geltos naujagimiai neturėtų mirti.

Pateikiame požymius, nurodančius kad naujagimis gali sirgti sunkesne geltos forma arba jam gresia geltos komplikacijos.

Sunkesnės geltos formos požymiai:

 • odos spalva tampa intensyvesnės geltonos spalvos;
 • oda pageltusi pilvo, rankų ir kojų srityse,
 • akių sklerų oda tampa geltona,
 • naujagimis yra mieguistas, sunkiai pažadinamas,
 • mažėja svoris,
 • atsisako žįsti,
 • garsus, klykiantis verkimas,
 • naujagimių gelta diagnozuota ilgiau nei prieš 3 savaites,
 • pastebite kitus simptomus, keliančius jums nerimą.

Naujagimių gelta – dažnai pasitaikanti būklė, kuri nėra laikoma pavojinga vaiko sveikatai ir, kaip buvo minėta, šiais laikais naujagimiai neturėtų mirti dėl šios priežasties. Tačiau mažyliai dėl nors ir retų, bet galimų komplikacijų turi būti stebimi tiek tėvų, tiek gydytojų.

+10
3
 • Vaikų ligos
 • Kūdikis
 • Naujagimių gelta
 • Vaikų gydytojai
 • Prekės kūdikiams

Susiję straipsniai

 • Jojo / 2017-05-31 00:45:31

  Taip pat naujagymiams geltą sukelia Vitamino K injekcija.

 • MedGuru.lt / 2014-06-12 10:42:24

  Dėkui! Pasitaisėme.

 • mano žiniomis / 2014-06-09 23:37:47

  cefalohematoma yra kraujavimas virš kaukolės.

Siųsk savo nuomonę
Kaip vaikus pripratinti prie maudynių?+ 5 žaidimai.
Kaip vaikus pripratinti prie maudynių?+ 5 žaidimai. Nuo pirmų saulėtų vasaros dienų į upių, ežerų pakrantes pasipila žmonės. Vandenis raižo baidarės, kanojos, valtys, ežero krantui viliojančiai moja sniego baltumo burės. Pakrantėje kirba linksmas saulės vonių ir vandens mėgėjų būrys. Vanduo, saulė, oras šventėmis paverčia žmonių šiokiadienius, atgaivina nuo darbų,... +8 / 0 +8
Pirma valanda po gimimo, arba 9 fazės gyvenimo link
Pirma valanda po gimimo, arba 9 fazės gyvenimo link Visi turime savo gimimo dieną. Švenčiame ją kasmet ir net nesusimąstome, ką mums teko patirti pirmomis gyvenimo valandomis. Tai bene didžiausias gyvenimo iššūkis – gimti ir sugebėti prisitaikyti prie naujos aplinkos. Pirmoji valanda pasaulyje sukelia didelį stresą tiek naujagimiui, tiek jo tėveliams. Per pirmąją gyvenimo... 1 +21 / -4 +17
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį?
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį? Šiuolaikinė medicina padeda išgyventi net patiems mažiausiems naujagimiams. Gineso rekordų knygoje užregistruotas mažiausias išgyvenęs naujagimis svėrė vos 280 g. Neišnešiotas naujagimis apibūdinamas kaip kūdikis, gimęs 28–37 nėštumo savaitę (optimalus gimdymo laikotarpis – 40 nėštumo savaitė)... +11 / 0 +11
Nuskausminimas gimdymo metu – vieningos nuomonės nėra
Nuskausminimas gimdymo metu – vieningos nuomonės nėra „Abu gimdymai praėjo be skausmo. Keista girdėti pasakojimus apie baisius skausmus... Iki pat galo ramiai sau vaikščiojau ligoninės koridoriumi ir laukiau, kada čia viskas prasidės. Ir pagimdžiau be skausmo, tiesiog kaip paukšteliai išskrido abi mano mažylės“, ‒ tokią istoriją pasakoja jauna dviejų mergaičių mama Viktorija.... +8 / -1 +7
Kūdikių mankšta ‒ sportuojame nuo lopšio
Kūdikių mankšta ‒ sportuojame nuo lopšio Fiziniai pratimai naudingi bet kokio amžiaus žmonėms. Niekas nėra per jaunas mankštintis, net ir kūdikiai. Mažyliai turėtų būti reguliariai mankštinami, kad išliktų sveiki ir sėkmingai vystytųsi. Daugelis kūdikių būna šiek tiek putlesni nei turėtų būti. Tėveliai ar seneliai dažnai žavisi mažomis riebalų raukšlelėmis... +6 / 0 +6
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys?
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys? Apie 50 % visų nėštumų baigiasi persileidimu. Persileidimas – tai vaisiaus praradimas iki 20-os nėštumo savaitės. Statistika gąsdinanti, bet dažnai persileidimo metu mėnesinės dar būna nenutrūkusios, todėl dauguma moterų to nė nepastebi. Apie 80 % persileidimų įvyksta per pirmuosius 3 nėštumo mėnesius. Persileidimai... +7 / -2 +5
Jei ištiko persileidimas – kas toliau?
Jei ištiko persileidimas – kas toliau? Viena iš didžiausių baimių, kamuojančių pastojusias moteris, – galimas persileidimas. Persileidimas gana dažnas reiškinys: jis nutinka maždaug kas dešimtai pastojusiai moteriai iki 30 m. Kuo moteris vyresnė, tuo persileidimo tikimybė didesnė. Manoma, kad vyriausio amžiaus nėščiosioms (virš 45 m.) kyla net 50 % persileidimo... +3 / 0 +3
Opi tema. Ar sveikinti neišnešiotą kūdikį pagimdžiusią mamą?
Opi tema. Ar sveikinti neišnešiotą kūdikį pagimdžiusią mamą? Lietuvoje per metus anksčiau laiko gimsta daugiau nei pusantro tūkstančio naujagimių. Visuomenėje vis dar gyvuojant įsitikinimams, kad tai asocialių ir nerūpestingų šeimų problema, NALST asociacija „Padedu augti“ šiuos mitus bandys paneigti rugsėjo 5 dieną Kaune vyksiančio „Ąžuolyno bėgimo“ metu. Apie tai, ką išgyvena... +1 / 0 +1