Cukrinis diabetas ir alkoholis ‒ ar galima suderinti?

Rugpjūčio 08, 2014 | Martynas Gelumbauskas
+3
+3 -0

„Kaipgi su alkoholiu? Ar galiu gerti kaip anksčiau? O gal turėčiau jo visai atsisakyti? Kodėl pavojinga vartoti alkoholį sergant diabetu?“ ‒ tokie ir panašūs klausimai anksčiau ar vėliau kyla bene kiekvienam cukriniu diabetu susirgusiam žmogui. Žinoma, kiekvieno žmogaus situacija skirtinga ir geriausiai į šiuos klausimus galėtų atsakyti sergančiojo gydytojas. Vis dėlto šiame straipsnyje apžvelgsime, kokios grėsmės kyla diabetu sergantiems žmonėms vartojant alkoholį ir kaip būtų galima tų grėsmių išvengti. 

Jei sergate diabetu ir karts nuo karto vartojate alkoholį, matyt, pagrindinė kylanti rizika ‒ sunkios hipoglikemijos išsivystymas. Hipoglikemija yra tokia būklė, kai stipriai sumažėja gliukozės kiekis kraujyje. Gliukozė ‒ pagrindinis smegenų energijos šaltinis, tad jos trūkstant smegenys pradeda badauti ir nebegali tinkamai dirbti, o sunkios hipoglikemijos metu žmogus praranda sąmonę ‒ išsivysto hipoglikeminė koma. 

Tačiau kodėl alkoholio vartojimas sukelia hipoglikemiją? Įprastai, kai sumažėja cukraus kiekis kraujyje, kepenys perleidžia dalį savo cukraus atsargų kraujui ir jo kiekį palaiko normos ribose. Tačiau išgėrus alkoholio, kepenys visas pajėgas nukreipia alkoholio skaidymui ir nereaguoja į sumažėjusį cukraus kiekį kraujyje, todėl jis ir toliau krenta. 

5 dažniausi mitai apie cukrinį diabetą 

„Diabeto diagnozė tikrai nereiškia, kad likusį gyvenimą reikės valgyti vien morkas ir brokolius. Sergant šia liga svarbu valgyti dažniau ir mažesniais kiekiais.“

Gajausius mitus, susijusius su cukriniu diabetu, rasite čia:
5 dažniausi mitai apie cukrinį diabetą »

 

Pirmieji hipoglikemijos simptomai ‒ galvos svaigimas, sutrikusi orientacija, mieguistumas ‒ labai panašūs į tuos, kurie pasireiškia tiesiog padauginus alkoholio, tad šias dvi būkles nesunku supainioti. Aplinkiniai, nežinantys kad sergate diabetu, gali pamanyti, kad per daug išgėrėte ir nesuteikti jums reikalingos pagalbos. Todėl prieš vakarėlį būtinai įspėkite draugus ir pasakykite, ką tokiu atveju daryti. Be to, patariama dėvėti ir diabeto apyrankę ar kitą ženklą, jei be sąmonės patektumėte į ligoninę. 

Hipoglikemijos simptomai 

Kaip jau minėjome, alkoholis maskuoja hipoglikemijos simptomus ir juos gali būti sunku atpažinti. Kiekvienas žmogus į hipoglikemiją reaguoja skirtingai, tačiau dažniausiai atsiranda: 

  • galvos svaigimas;
  • silpnumas;
  • irzlumas;
  • pradeda drebėti rankos ir kojos;
  • padažnėja širdies plakimas;
  • gali išpilti šaltas prakaitas;
  • vėliau sutrinka orientacija;
  • žmogus tampa mieguistas;
  • sunkesniais atvejais ‒ praranda sąmonę. 

Nualpęs žmogus būna įsitempęs, sudrėgsta oda, gali pasireikšti traukuliai, o laiku nesuteikus pagalbos žmogus gali net numirti. Sunkiausia šią būklę atpažinti pirmaisiais kartais. Vėliau sergantieji žino, kaip organizmas reaguoja į hipoglikemiją, ir atpažįsta šią būklę lengviau.

Hipoglikemijos ištiktam žmogui duokite sučiulpti saldainįKą daryti, ištikus hipoglikemijos priepuoliui? 

Kadangi hipoglikemija greit progresuoja, ją įtarus reikia skubiai imtis veiksmų. Pirmiausia, jei po ranka yra gliukozės matuoklis, būtų gerai pasitikrinti gliukozės koncentraciją kraujyje ir įsitikinti, ar ji tikrai sumažėjusi. Jei ligonis sąmoningas, reikia kuo greičiau duoti suvalgyti ko nors saldaus – sučiulpti saldainį, išgerti sulčių ar limonado. Taip pat reikėtų duoti sergančiajam suvalgyti ir lėčiau virškinamų angliavandenių, pavyzdžiui, duonos.

Vis dėlto, jei žmogus praradęs sąmonę, jokiu būdu negalima jam kišti maisto, nes jis gali užspringti. Tokiu atveju reikia skubiai kviesti greitąją pagalbą ar važiuoti į priėmimo skyrių. 

Kiekvienas cukriniu diabetu sergantis žmogus su savimi turėtų nešiotis gliukagono, kurį esant reikalui reikia suleisti panašiai kaip insuliną. Gliukagonas veikia priešingai nei insulinas ir gliukozės koncentraciją kraujyje didina. Deja, bet suvartojus per daug alkoholio gliukagonas dažnai būna neefektyvus, tad bet kokiu atveju būtina kreiptis į medikus. 

Kaip išvengti hipoglikemijos? 

„... vyrams rekomenduojama suvartoti ne daugiau kaip du alkoholio vienetus per dieną, moterims – ne daugiau kaip vieną.“ Prieš vartojant alkoholį būtų gerai pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje, o jei jos koncentracija maža ‒ alkoholio vartojimą reikia atidėti. Kaip jau buvo minėta, išgėrus alkoholio kepenys nebepalaiko normalios cukraus koncentracijos kraujyje, todėl gliukozės reikia gauti su maistu. Dėl to niekada negerkite tuščiu skrandžiu, o alkoholį vartokite užkandžiaudami. 

Hipoglikemiją skatina ir kai kurie cukriniam diabetui gydyti naudojami vaistai – insulinas ir sulfonilureos dariniai. Tad vartojant šiuos vaistus su alkoholiu reikėtų būti ypač atsargiems. Vartojant alkoholį itin svarbus saikas: vyrams rekomenduojama suvartoti ne daugiau kaip du alkoholio vienetus per dieną, moterims – ne daugiau kaip vieną. Vienas alkoholio vienetas atitinka mažą bokalą alaus ar vieną taurelę stipraus gėrimo. 

Jei jau nuspręstumėte vartoti didesnius kiekius alkoholio, tai darykite pamažu. Gera mintis būtų tą vakarą periodiškai tikrintis gliukozės koncentraciją kraujyje, ypač vakare prieš miegą. Beje, karštis taip pat skatina hipoglikemiją, tad išgėrę venkite pirties ar karštos vonios. 

Kada reikėtų atsisakyti alkoholio?

Paprasta taisyklė būtų tokia: jei sergančiajam pasireiškė diabeto komplikacijų – alkoholio reikėtų atsisakyti visiškai. Jei diabetas sukėlė kojų nervų pažeidimų (periferinę neuropatiją), dėl alkoholio vartojimo gali sustiprėti deginimo ar dilgčiojimo jausmas pėdose. Žmonėms, turintiems akių ar inkstų pažeidimų, taip pat reikėtų būti itin atsargiems, nes dėl alkoholio vartojimo jų būklė gali stipriai pablogėti. Žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį ir sergantiems diabetu, reikia atsiminti, kad vartojant antihipertenzinius vaistus gali būti sunkiau sukontroliuoti kraujospūdį. 

Cukrinis diabetas dažniausiai nėra priežastis, dėl kurios reikėtų visiškai atsisakyti alkoholio, ypač sergantiems II tipo diabetu. Tačiau nederėtų pamiršti, kad sergate ir alkoholį turite vartoti atsakingai: negerti tuščiu skrandžiu, vartoti tik nedidelius alkoholio kiekius, žinoti hipoglikemijos simptomus ir apie galimą pavojų įspėti kartu esančius žmones. Visgi geriausia būtų dėl alkoholio vartojimo pasitarti su savo gydytoju.

+3
+3 -0
  • Cukrinis diabetas
  • Galvos svaigimas
  • II tipo cukrinis diabetas
  • Vidaus ligų gydytojai
  • Sutrikusi orientacija
  • Hipoglikemija

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *