Ką būtina žinoti apie profesines ligas?

Gruodžio 18, 2017 | L.Rimgailė
+30
+30 -0

Darbe mes praleidžiame didžią dalį savo dienos, tad ilgas laikas sveikatai kenksmingoje aplinkoje gali išprovokuoti atsirasti tam tikroms ligoms, įvairiems sveikatos sutrikimams: nugaros skausmui, bronchinei astmai, migrenai, alergijoms…

„Profesinės ligos“ – tai sąvoka, kuri nurodo, jog tam tikros profesijos atstovai yra linkę sirgti viena ar kita liga, pavyzdžiui, ilgą laiką stovinčios moterys, kirpėjos, gali turėti kraujotakos sutrikimų, sirgti venų varikoze, tie, kurie dirba prie chemikalų bei sveikatai pavojingų toksinių medžiagų rizikuoja sirgti lėtiniu bronchitu…

 

Kaip nustatoma profesinė liga?

Profesinė liga – tai ūmus arba lėtinis darbuotojo sveikatos sutrikimas, kurį sukėlė pavojinga darbui aplinka, darbas su kenksmingomis medžiagomis bei pavojingi sveikatai ir nuolat atliekami darbo veiksmai. Profesinės ligos skirstomos į ūmines, tas kurios išsivysto greitai, pvz., infekcinės ligos, alergija,  ir lėtines, kurioms žmogus serga ilgus metus. Dažniausiai yra skiriamos tokios penkios, pagrindines profesinių ligų grupes: 

  1. Sukeltos cheminių medžiagų. Ar tai būtų lakios aitrios bei nemalonų kvapą skleidžiančios medžiagos, ar įvairūs alkoholiai, mineralinės ar kitokios alyvos, gyvsidabris, pesticidai, švino jungiai, toksiškos, dirginančios ir alergizuojančios medžiagos – visos jos sveikatai yra pavojingos ir jei, pavyzdžiui, dažytojas nuolat dirba su cheminiais dažais, tuomet bėgant laikui pajunta, kaip tokios medžiagos pateko į organizmą ir sukėlė sveikatos sutrikimus: atsirado lėtinis bronchitas, alerginės reakcijos…
  2. Sukeltos dulkių ligos. Tie, kas dirba prie metalo, medienos, statybos ar žemės ūkio darbuose dažnai patenka į šią kategoriją. Būdinga viršutinių kvėpavimo takų ligų paūmėjimas – kosulys  bei kiti simptomai.
  3. Sukeltos biologinių veiksnių. Biologiniai veiksniai gali būti parazitai, grybelinės ligos, virusiniai hepatitai. Medikai patenka į tokių veiksnių grupę, taip pat veterinarai.
  4. Sukeltos įtampos. Jei žmogus diena iš dienos dirba labai įtemptą darbą ant kojų, jaučia apkrovą, rankų, kojų, yra priverstas nuolat būti nepatogioje pozoje, pvz., krovikas, kuris nuolat turi krauti sunkius siuntinius, prekes, gali patirti nugaros traumas, atsirasti nugaros skausmas.
  5. Sukeltos fizinių veiksnių. Tie, kurie dirba su traktoriais, ekskavatoriais patiria triukšmo vibracijas, kurios gali sukelti ausų skausmą, klausos sutrikimai gali atsirasti, galvos skausmas, migrena.

 "Profesinės ligos skirstomos į ūmines, tas kurios išsivysto greitai, pvz., infekcinės ligos, alergija, ir lėtines, kurioms žmogus serga ilgus metus. "

Diagnozuojant profesinę ligą yra atsižvelgiama į tokius faktorius kaip visa žmogaus medicininė dokumentacija, ligos istorija. Jei ilgus metus dirbote kirpėja, o štai dabar jaučiate, jog atsirado venų varikozė, gali būti, jog didžia dalimi prie tokio atsiradimo prisidėjo jūsų profesija ir nuolat dirbamas stovimas darbas.

Dažniausiai lėtinės profesinės ligos yra nustatomos vyresniame amžiuje, didesnio darbo stažo žmonėms. Nemaža dalis sergančių profesinėmis ligomis yra tarp vairuotojų, statybininkų, suvirintojų, elektrikų, siuvyklų darbuotojų. Be to, svarbu žinoti, jog į profesinių ligų sąvoką įeina ir įvairūs apsinuodijimai.

 

Žmogaus kūnas yra didelis, prakaituotas, skysčių pripildytas mechanizmas, koordinuotai judantis, tiksliai maišantis chemikalus ir kuriantis įvairiausius dalykus nuo atsiminimų iki gleivių. Toliau sužinosite truputį daugiau informacijos, kaip šis sudėtingas, gražus ir paslaptingas aparatas funkcionuoja.

Plačiau:

10 stulbinančių dalykų, kurių nežinojote apie save

 

Ką nurodo Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas?

Lietuvoje dėl profesinių ligų rūpinasi ir apsaugo įvairūs įstatymai. Darbuotojas privalo ir turi reikalauti iš darbdavio užtikrinti jam sveikatai palankias darbo sąlygas. Valstybinė darbo inspekcija tikrina, ar  darbo sąlygos nėra pažeistos.

Pasaulyje, Tarptautinė darbo organizacija (TDO), taip pat stengiasi sumažinti sveikatos problemas, kurios atsiranda dėl netinkamų darbo sąlygų.

Profesinės ligos diagnozę gali patvirtinti gydytojas, kuris išduoda siuntimą pas darbo medicinos gydytojo apžiūrai. Įvertinus žmogaus būklę, supratus, jog sveikatos sutrikimų,  susirgimo priežastis – darbo aplinka, praneša apie įtariamą profesinę ligą darbo inspekcijai.

Kaip bebūtų, už profesines ligas galima reikalauti iš Valstybės kompensacijos. Ne tik galima, bet ir privaloma. Nes darbas sveikatos sąskaita – tai ne išeitis.

+30
+30 -0
  • Nugaros smegenų trauma
  • Varikozė
  • Sausas kosulys
  • Nugaros skausmas
  • Kosulys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *