Ką vertėtų žinoti apie prostatos hiperplaziją

Lapkričio 15, 2018 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Kas yra prostata?

Prostata (kitaip priešinė liauka, lot. prostata – nuo gr. proistanai – „išsikišti“) – tai vyriška liauka. Ji apgaubia šlapimtakį prie pat šlapimo pūslės ir išskiria specialų sekretą, kuriame gausu baltymų ir lipidų. Teigiama, kad šis išskiriamas skystis suaktyvina spermatozoidus – padidėja jų galimybės judėti.  Prostata yra labai svarbi liauka vyrų lytiniui gyvenimui – kartu su posmegenine liauka (hipofize) ji palaiko spermatozoidų gamybą, jų judrumą, svarbi lytiniam potraukiui ir vyriškumui.

Kas yra gerybinė prostatos hiperplazija?

Gerybinė prostatos hiperplazija (kitaip hipertrofija) – tai priešinės liaukos išvešėjimas, jos padidėjimas. Žinoma, kad ši liga dažniausiai pasireiškia vidutinio ir vyresnio amžiaus vyrams. Šios liaukos padidėjimas sukelia nemalonius šlapinimosi sutrikimus: kadangi prostata apgaubia šlapimtakį prie pat šlapimo pūslės, jos padidėjimas apsunkina normalų šlapimo nutekėjimą į šlapimo pūslę. Jei nesiimama jokių priemonių, ilgainiui šis sutrikimas gali sukelti tam tikras rimtas komplikacijas: sulaikomas šlapimas, gali atsirasti kraujavimas; negydant pažengusio prostatos išvešėjimo jis gali netgi komplikuotis į įvairias inkstų ligas, pavyzdžiui, inkstų akmenligę ar inkstų funkcijos nepakankamumą.

Kokie yra gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai?

Šios ligos simptomai susiję su šlapinimosi sutrikimais, kurie vyrus ypatingai vargina, neleidžia pilnavertiškai džiaugtis kasdieniniu gyvenimu, trikdo vyriškumą, apsunkina poilsį nakties metu. Dažniausi priešinės liaukos hiperplazijos simptomai yra šie: ryškiai padidėjęs šlapinimosi dažnis, nuolatinis noras šlapintis (net jei šlapimo pūslė ir tuščia), tankus noras šlapintis naktį (nikturija), nevalingas šlapinimasis, susilpnėjusi šlapimo srovė, kuri gali vis nutrūkti. Norint pradėti šlapintis reikia įdėti nemažai pastangų, pasišlapinus nejaučiamas pilnas pūslės ištuštinimas, vyras jaučiasi nepilnai nusišlapinęs. Vyrui gali skaudėti šlapimo pūslę ir sritis aplink ją, gali kankinti skausmas šlapinantis. Reikia turėti galvoje, kad šie simptomai nebūtinai pasireiškia visi kartu ir jie nebūtinai parodo tai, kad sergama prostatos hiperplazija (panašūs simptomai gali kamuoti ir sergant kitomis ligoms, pavyzdžiui, šlapimo pūslės uždegimu) . Diagnozė būtinai turi būti patvirtinta gydytojo urologo po specialių tyrimų.

"Sergant gerybine prostatos hiperplazija ir atmetus itin sunkias būkles, naudinga vartoti vaistinius preparatus su sabalpalmių (lot. Serenoae repens) vaisių tirštuoju ekstraktu."

Kaip diagnozuoja gerybinė prostatos hiperplazija?

Kuo ankstesnė diagnostika šiai ligai yra labai svarbi, priešinės liaukos hiperplazija yra nuolat progresuojantis sutrikimas. Pirmiausiai surenkama paciento anamnezė – vyras išsamiai apklausiamas, peržiūrima jo ligos istorija. Taip pat atliekamas ir fizinis tyrimas – prostata ištiriama per tiesiąją žarną. Priešinė liauka atidžiai apžiūrima ir įvertinamas jos dydis, forma (simetriškumas), konsistencija. Diagnozuojant priešinės liaukos hiperplaziją labai svarbu atlikti ir šlapimo tyrimą, įvertinti, ar šlapime nėra pakitimų, kraujo (hematurija), pūlių (piurija). Pakitusi šlapimo sudėtis visada skatina pacientą tirtis toliau ir dėl kitų sutrikimų – tai itin svarbu, nes vyrai vengia gydymo, kartais net labai ilgai. Dažnai atliekamas ir prostatai specifinio antigeno tyrimas kraujo serume – literatūroje minima, kad tai gana prieštaringas tyrimas, nes radus didesnį šio antigeno kiekį dar nereiškia, kad vyras serga gerybine prostatos hiperplazija, tačiau naujausi duomenys teigia, kad šio antigeno kiekis gali koreliuoti su didesne prostatos išvešėjimo tikimybe. Jei prostatai specifinio antigeno kiekis vyro serume yra padidėjęs, tai toks pacientas paprastai priskiriamas padidėjusios rizikos grupei.

Kaip galima padėti sau sergant gerybine prostatos hiperplazija?

Gydytojas urologas, atlikęs visus reikalingus tyrimus, įvertina, kaip pažengusi liga ir koks gydymas reikalingas. Verta dar kartą pabrėžti, kad ši liga nuolat progresuoja ir naudinga pradėti gydymą kuo anksčiau. Sergant gerybine prostatos hiperplazija ir atmetus itin sunkias būkles, naudinga vartoti  vaistinius preparatus su sabalpalmių (lot. Serenoae repens) vaisių tirštuoju ekstraktu. Šie vaistiniai preparatai yra augaliniai, jų poveikis pagrįstas tik ilgalaikiu vartojimu. Prostamol Uno yra tradicinis augalinis vaistas,  kuris palengvina gerybinės prostatos hiperplazijos simptomus. Šie nemalonūs simptomai gali būti itin varginantys: silpna šlapimo srovė, šlapinimosi pradžios vėlavimas, dažnas šlapinimasis (ypatingai vargina dažnas šlapinimasis naktį), vis nutrūkstanti šlapimo srovė, nuolatinis noras šlapintis, netgi šlapimo nelaikymas ar skausmas šlapinantis. Ilgą laiką vartojant vaistus su sabalpalmių vaisių tirštuoju ekstraktu pastebimas pagerėjimas, nors veikimo mechanizmas ir nėra tiksliai žinomas. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Vyresnis vyro amžius gali atnešti daug gražių dalykų. Ir tai nuostabus laikas, ypač jei vyras besąlygiškai rūpinasi savo sveikata ir visuomet atkreipia dėmesį į organizmo siunčiamus ženklus. Gerybinė prostatos hiperplazija yra tokia liga, kurią galima sėkmingai kontroliuoti ir gyventi normalų gyvenimą. Ir, priešingai, jei lėtinė liga bus ignoruojama, jos vystymasis tikrai nesustos, o pats audinių išvešėjimas tik didės – vyrui kils vis daugiau nemalonių su šia urogenitaline patologija susijusių simptomų. Kuo gerybinės prostatos diagnostikoje naudinga tarptautinė prostatos simptomų skalė? Kuo svarbus gyvenimo būdas? Kuo naudingi tradiciniai augaliniai vaistiniai preparatai?

Plačiau:

3 aktualūs klausimai apie gerybinę prostatos hiperplaziją – vieną dažniausių vyriškų ligų
+1
+1 -0
  • Gerybinis prostatos išvešėjimas
  • Hiperplazija
  • Gerybinė prostatos hiperplazija
  • Skausmingas šlapinimasis

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *