Kaip kovoti su migrena?

Lapkričio 20, 2013 | Judita Dovydėnaitė
+8
+8 -0

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, net 10 procentų suaugusiųjų kenčia migrenos skausmus. Migrena nėra paprastas galvos skausmas ir gali būti sunkiai įsivaizduojamas tiesiogiai nesusidūrusiems su šia problema. Nors migreniniai skausmai pasireiškia labai individualiai, skausmo stiprumas paprastai būna nuo vidutinio iki labai stipraus ir gali trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų. Užklupęs skausmas visiškai sutrikdo kasdienę veiklą, o esant ypatingai stipriam skausmui žmogus tuo periodu gali tapti visiškai nedarbingas ir tai tampa rimta problema. Kokius gi migrenos gydymo metodus siūlo gydytojai?

Atrasti tinkamiausią gydymą – sudėtinga

„Elektrinė nervų stimuliacija atliekama ant galvos užsidėjus nedidelį lankelį, kuris siunčia impulsus į galvos srityje esančius nervus ir taip malšina galvos skausmą. “ Vaisto, kuris padėtų visiškai pasveikti nuo migrenos, deja, nėra. Taip yra dėl to, kad mokslininkams dar nepavyko atrasti tikslių migrenos skausmus sukeliančių priežasčių. Nuolat atliekami moksliniai tyrimai siekia ne tik išsiaiškinti priežastis, bet ir atrasti naujus  vaistus, padėsiančius įveikti skausmą.

Pirmiausia pagalba prasidėjus skausmui yra kuo patogesnė kūno padėtis bei rami aplinka. Esant galimybei, atsigulkite tyliame, vėsiame kambaryje pritemdytomis šviesomis. Taip pat svarbu vos pajutus artėjantį migrenos priepuolį ar tik prasidėjus skausmui išgerti vaistų. Veiksmingiausius vaistus paprastai kiekvienas atranda asmeniškai. Paprastai naudojami nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, analgetikai, taip pat prireikus gali būti vartojami vaistai slopinantys pykinimą.

Kai paprastesni vaistai neveiksmingi, gydytojas gali išrašyti receptinių priešmigreninių vaistų. Šie vaistai veikia susiaurindami galvos kraujagysles, kurių išsiplėtimas, kaip manoma, ir yra stipraus skausmo priežastis. Tokie naujausios kartos vaistai gana efektyviai sumažina galvos skausmus, tačiau kaip ir visi vaistai gali sukelti pašalinį poveikį. Kai kuriais atvejais skausmas efektyviai malšinamas vartojant receptinius vaistus kartu su nereceptiniais nuskausminamaisiais, tačiau prieš vartojant tokią vaistų kombinaciją būtinai pasitarkite su savo gydytoju kad išvengtumėte žalos savo organizmui.

Kita galima išeitis – vaistai vartojami kaip profilaktinė priemonė prieš migreną. Šiuos vaistus gali tekti gerti nuo trijų mėnesių iki pusantrų metų. Pranešama, kad pacientai vartojantys šiuos vaistus nepatiria migrenos priepuolių, o jų teigiamas poveikis tęsiasi ir nutraukus vartojimą.

Vartojant bet kuriuos minėtus preparatus reikėtų būti ypatingai atsargiems, nes ilgalaikis vaistų vartojimas gali sukelti pašalinį poveikį, kuris pasireiškia virkšinimo sistemos sutrikimais, neigiamu poveikiu skrandžiui ir kepenims. Taip pat pranešama, kad ilgalaikis vaistų vartojimas gali sukelti vadinamąjį chronišką galvos skausmą, kai skausmas tampa kasdieniu palydovu. Be to, vartojant skausmą malšinančius vaistus gali išsivystyti tolerancija vaistams ir vėliau skausmo malšinimui gali prireikti vis didesnių dozių.

Tabletės – ne vienintelė išeitis

Migreną gali padėti įveikti botulino injekcijosBotulino toksino injekcijos, pasirodo, gali būti naudingos ne tik raukšlių lyginimui. Kai kitoks medikamentinis gydymas nepadeda, gydytojas gali pasiūlyti atlikti botulino toksino A injekcijas įvairiose veido ir kaklo srityse, taip atpalaiduojant raumenis ir galimai sumažinant skausmą. Injekcijas gali prireikti kartoti kas 3-4 mėnesius, tačiau pranešama, kad šis būdas yra gana efektyvus ir saugus.

Vienas naujausių metodų migrenos skausmui gydyti yra elektrinė nervų stimuliacija. Nors skamba baisokai, tai iš tiesų yra gana paprasta ir visiškai neskausminga procedūra kuri gali būti atliekama bet kur. Elektrinė nervų stimuliacija atliekama ant galvos užsidėjus nedidelį lankelį, kuris siunčia impulsus į galvos srityje esančius nervus ir taip malšina galvos skausmą. Tiesa, tokio nedidelio aparatėlio kaina yra pakankamai aukšta, todėl šis variantas gali būti prieinamas toli gražu ne visiems.

Kai kurie migrenos skausmus kenčiantys žmonės galvos skausmo mažinimui naudoja šaltus ar karštus kompresus galvos srityje. Patariama asmeniškai išbandyti ir nustatyti kurio tipo kompresas jums yra veiksmingesnis. Taip pat siūloma išbandyti pirštų galais ritmiškai spaudyti būtent tose vietose, kur jaučiamas didžiausias skausmas. Masažas ar refleksoterapija gali būti naudinga tiek skausmo mažinimui, tiek kaip prevencinė priemonė. Įtampa ir stresas sukelia migrenos priepuolius, todėl masažas kaip atpalaiduojanti priemonė gali turėti teigiamą poveikį.

Taigi, kol dar neatrastas vaistas, kuris padėtų galvos skausmus pamiršti visam laikui, be įprastai siūlomų medikamentų migrena sergančius pacientus gydojai skatina nepamiršti ir sveikos gyvensenos principų ir fizinio aktyvumo. Svarbu vengti streso, įtampos ir nuovargio, nes šie faktoriai stipriai veikia ne tik bendrąją savijautą, bet ir provokuoja migrenos priepuolius.

+8
+8 -0
  • Migrena
  • Galvos skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *