Kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresnės gydymo prognozės

Gruodžio 04, 2018 | Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Prostatos (kitaip priešinės liaukos) vėžys – klastinga, tačiau itin dažnai pasitaikanti liga. Deja, tai pati dažniausia onkologinė liga, kuri diagnozuoja Lietuvos vyrams. Teigiama, kad ligos atvejų kiekvienais metais vis daugėja. Būtent dėl šios priežasties būtina skatinti savo artimus vyrus nedelsti ir pasitikrinti.

Šiek tiek statistikos

Didėjantis diagnozių skaičius gali būti susijęs su tuo, kad vis daugiau vyrų pasitikrina, todėl vis daugiau susirgimų ir atrandama. Statistika tikrai negailestinga – kasmet nustatoma bent du-trys tūkstančiai šios onkologinės ligos atvejų, tačiau nemokamomis prevencinėmis programomis pasinaudoja maždaug tik kas ketvirtas Lietuvos vyras. Labai gaila, tačiau bent kas trečias šią diagnozę sužino jau vėlyvoje ligos stadijoje, o per metus Lietuvoje nuo prostatos vėžio miršta bent pusė tūkstančio vyrų. Mirtingumas nuo šios ligos ženkliai viršija Europos Sąjungos vidurkį.

Kodėl reikalingi profilaktiniai patikrinimai?

Ne be reikalo šis straipsnis pradėtas sakiniu, kad prostatos vėžys yra labai klastinga liga. Gydytojai teigia, kad vyrai, jau sergantys prostatos vėžiu, tačiau apie tai visai nenutuokiantys, iš pradžių nejaučia absoliučiai jokių ligos simptomų. Ankstyvoji prostatos vėžio stadija yra besimptomė, tik vėliau atsiranda požymiai, skatinantys sunerimti. Ne paslaptis, kad kuo anksčiau atrandama onkologinė liga, tuo geresnė jos gydymo prognozė. Pastebima, kad ši liga nustatoma vis jaunesniems vyrams – taip gali būti dėl prevencinių programų naudų sklaidos, nes jau negalvojama, kad tai yra vien su amžiumi susijusi bėda. Praktika visame pasaulyje rodo, kad ankstyvose stadijose diagnozuotas prostatos vėžys gali būti sėkmingai išgydomas ir išsaugoma daug brangių vyrų gyvybių. 

"Lietuvoje vykdoma prostatos vėžio diagnostikos prevencinė programa. Ji skirta ankstyvajai diagnostikai. Šioje programoje gali dalyvauti vyrai nuo 50 metų amžiaus. "

Kiekvienas gali prisidėti prie vyrų sveikatos išsaugojimo

Būtina skatinti ir padrąsinti vyrus kreiptis į savo šeimos gydytojus. Žinoma, kad dauguma vyrų ypatingai vengia gydytojų ir gydymo įstaigų, vis kartodami, kad jų ši liga tikrai nepalies. Itin svarbų vaidmenį šiuo atveju atlieka žmonos, gyvenimo partnerės, dukros, seserys, broliai, draugai – visi, kurie yra šalia brangaus vyro. Šeimos gydytojai, vaistininkai, visuomenės sveikatos specialistai ir visi kiti sveikatos priežiūros specialistai taip pat turėtų kuo plačiau skleisti šią žinią ir padėti išsaugoti vyrų sveikatą.

Ką reikėtų žinoti apie prostatos vėžio diagnostikos prevencinę programą?

Lietuvoje vykdoma prostatos vėžio diagnostikos prevencinė programa. Ji skirta ankstyvajai diagnostikai. Šioje programoje gali dalyvauti vyrai nuo 50 metų amžiaus. Ši amžiaus riba paankstinama 5 metais, jei artimoje aplinkoje buvo nustatyta prostatos vėžio atvejų (pavyzdžiui, liga buvo diagnozuota tėčiui ar broliui). Ši prevencinė programa reguliuojama teisės aktais, kurie gali keistis, todėl dėl bet kokios informacijos būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją – jis suteiks visą tuo metu galiojančią informaciją. Būtina žinoti, kad pasitikrinti reikėtų ir anksčiau, jei atsirado neraminančių simptomų, pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis, ypatingai dažnas šlapinimasis naktį, skausmas šlapinantis, kraujas šlapime, pasikeitęs šlapimo tekėjimo pobūdis, vėlesnė jo tekėjimo pradžia ir kita.

Kaip atliekami prostatos vėžio tyrimai?

Kuo daugiau vyrų turėtų sužinoti, kad pirminiai prostatos vėžio tyrimai yra labai paprasti, greiti ir neskausmingi, tereikia paimti kraujo mėginį. Kraujas imamas iš venos, esančios alkūnės linkyje. Kraujo mėginys ištiriamas ir nustatomas prostatos specifinio antigeno kiekis. Jeigu šio antigeno (PSA) kiekis didesnis už normą, tada vyras siunčiamas papildomiems išsamiems tyrimams. Gydytojas specialistas atlieka specialius tyrimus ir sprendžia dėl gydymo, jei jis reikalingas. Šis tyrimas visame pasaulyje taikomas labai plačiai. Jis atliekamas ir ligos kontrolei po prostatos vėžio gydymo. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – nepiktybinės kilmės prostatos padidėjimas. Ji labai dažna tarp brandaus ir senyvo amžiaus vyrų (dažniausiai pasitaiko vyresniems nei 50 metų vyriškosios lyties atstovams). Visuomenėje ši patologija žinoma tiesiog kaip „padidėjusi prostata“.

Plačiau:

Apie gerybinės prostatos hiperplazijos priežastis, simptomus ir gydymą
+2
+2 -0
  • Skausmingas šlapinimasis
  • Vyrų ligos
  • Prostatos vėžys
  • Prostata

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *