Kuo pirtys naudingos sveikatai?

Kovo 17, 2016 | LVaranavičienė
+18
+18 -0

Petras I buvo didelis rusiškų pirčių mėgėjas. Rąstinės pirtelės paplito po visą šalį ir yra  vienos iš populiariausių iki mūsų dienų. „Pirmiausia ramiai guli  ant lentynos, išklotos šiaudais ir uždengtos švaria paklode. Užsinorėjai karščio- šliūkštelėjai vandens ant akmenų.  Įkaisti, vanojies vanta, gremži kūną, vėliau muiliniesi ir nusiskalauji šiltu ir šaltu vandeniu. Jautiesi kaip naujai gimęs,“-pasakoja „užkietėjęs“ pirties mėgėjas. Pilant į vandenį žolelių antpilus, naudojant įvairių medžių šakelių  vantas, gultus gaminant iš liepos medienos pirtyje išgaunami dieviški aromatai.  50-80 laipsnių C temperatūra,  50- 70 procentų drėgmės leidžia pasijusti kaip karštą dieną prie jūros. Lengva kvėpuoti, karštis šildo, įsigeria giliai į poras, bet nedegina.

Pirties proceso ypatumai.

Pirtis be vandens – ne pirtis. Pasikaitinai- ir į vandenį. Šiltą, šaltą, ledinį. Temperatūrų kaita –„kraujagyslių gimnastika“. Palengva reikia pratintis prie pirties karščio, tiek prie šalto vandens. Geriausia pradėti vėsintis  šiltu dušu. O tik vėliau, pasikaitinus 3-4 kartus, nerti į šaltą vandenį. Šalta procedūra turi būti trumpa, jei vanduo mažiau  15 laipsnių C,  galima tik panerti, bet ne plaukti. „Pervertinus savo jėgas“, gerai neįsikaitinus garinėje,  šaltame vandenyje galimas šlapimo pūslės uždegimas.  „Pažengusiems“  jau galima ir sniege pasivolioti, net į eketę nerti . Vanotis vantomis patariama  einant  į garinę paskutinius kartus. Ši procedūra stiprina paviršinę kraujotaką, aktyvina  medžiagų apykaitą. Eteriniai vantų aliejai įsigeria į odą ir ją jaunina.  Po vandens procedūrų reikia pasėdėti priešpirtyje, įsisupus į paklodę. Neskubėti rengtis, pailsėti , gerti žolelių arbatą.

Atpalaidavus kūną pirtyse, pravartu  pasilepinti masažu. Nugaros skausmas, kraujotakos sutrikimai,   peties skausmas, sausgyslių uždegimas, peties sąnario skausmasdažniausiai girdimi  nusiskundimai masažo kabinete. Profesionalo atliekamas masažas atpalaiduoja įsitempusius raumenis, gerina kraujotaką, limfos nutekėjimą,  odos stangrumą, nuima skausmus,  ramina nervų sistemą.

Pirtis stimuliuoja širdies veiklą, krauju geriau aprūpinamas visas organizmas: raumenys, galvos ir stuburo smegenys, plaučiai, nervai. Atsivėrus odos poroms, pagerėja odos kvėpavimas. Karštu oru sudirginus gerklės ir nosies gleivinę, kvėpavimas dažnėja, gilėja. Sloga, sinusitas, užsikimšusi nosis, bronchitas, peršalimas – „nuimami kaip ranka“.   

Psichologinis pirčių poveikis.

Rami pirties atmosfera, švelnus garas, vandens teliūškavimas suteikia sielai ramybę, o tai ypač svarbu šiame emocinių perkrovimų amžiuje.

Pirtis pašalina įtampą, tvyrančią po  darbo savaitės.  Nurimsta iš nuovargio  kankinęs galvos skausmas, skrandžio skausmai, erekcijos sutrikimai.  Pirties kaitra, įkaitinusi odą, raumenis, audinius ir organus suteikia malonų nuovargį, atsipalaidavimą. Po pirties malonus lengvumo jausmas, ramybė ir optimizmas. Gilus miegas, spalvoti sapnai.   

1 2
+18
+18 -0
  • Ekologiškos prekės
  • Pirtys
  • Sveikatingumo centrai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *