LIBIDO. Kodėl kai kurie flirtuoja iki senatvės, o kiti jau 30-40 metų nejaučia lytinio potraukio?

Vasario 28, 2018 | L.Varanavičienė
+6
+6 -0

Seksualinio potraukio mechanizmas yra sudėtingas ir painus. Vien fiziologija nekalta. Labai svarbūs ir kiti aspektai – psichologiniai, socialiniai, dvasiniai. Taigi nesistebėkite, jei gydytojas lytinio noro padidinimui pataria sportuoti ir mažiau nervuotis, o sumažinimui- laikytis dietos.

Kas veikia seksualinio potraukio atsiradimą?

Pirmas veiksnys yra fiziologinis. Seksualinį troškimą iššaukia hormonai: androgenai ir estrogenai. Testosteronas – svarbiausias vyriškas hormonas, atsakingas už lytinį potraukį. Jo trūkumas pasireiškia net  erekcijos sutrikimais. Ne mažiau svarbų vaidmenį atlieka skydliaukės hormonų lygis, prolaktinas ir dopaminas.

Antras veiksnys yra psichologinis. Pasąmonės lygyje nustatoma, kaip seksualiai patrauklus  vienas ar kitas asmuo. Kiekvienas turi savitus sužadinimo kriterijus, tačiau yra ir bendra tendencija: moterys suvokia seksualinį objektą  ausimis, o vyrai- akimis. Pirminis patrauklumas dažnai užgesinamas kompleksais, fobijomis,  problemos gali numalšinti bet kokį norą.

Trečias veiksnys yra socialinis. Tai susiję su visuomenėje susidariusiais stereotipais ir elgesio modeliais. Pavyzdžiui, mokykloje akiplėšiški „blogiukai“ mergaičių tarpe populiaresni už santūrius „pirmūnus“. O televizijos ekrane strakaliojančios „pupytės“ – geidžiamos seksualumo „deivės“. Visuomenė diktuoja savo nuorodas apie tai, kas yra gerai ir kas yra blogai.

Ketvirtas veiksnys yra dvasinis. Jis gali tiek skatinti, tiek sumažinti libido. Bendri interesai, susižavėjimas veiksmais ar pasiekimais – visa tai „šildo“ intymų susidomėjimą. Bet tuo pačiu metu religinis ar moralinis draudimas gali tapti galingu  troškimo nuodu.

Algoritmas

Taigi, susitiko vyras ir moteris. Pirmame etape suveikia jutimo organai – regos, klausos, kvapo, prisilietimo. Ir negalima numatyti, kuris iš jų pateiks svarbiausią informaciją į smegenims. Dar vaikystėje susidaro refleksinės jungtys, kurios vėliau tampa  seksualinio gyvenimo pagrindu. Todėl geismą sukelti gali  juokas, primenantis darželio „pirmą meilę“  ar „pamilto klasioko“ kalbos maniera. Štai kodėl žmonės dažnai stebisi: „ką jame suradau“? Tiesiog kartais asociaciniai sužadinimo kriterijai yra stipresni nei patraukli išvaizda.

AIDS – iki šiol daugybę gyvybių nusinešanti liga. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad 2011 m. pasaulyje buvo 35 mln. žmonių, užsikrėtusių ŽIV (žmogaus imunodeficito virusu, kuris sukelia AIDS). Ši infekcija nepagydoma, tačiau anksti pastebėjus jos simptomus ir pradėjus gydymą, virusą pavyksta...

Plačiau:

AIDS. Kokie šios ligos požymiai ir kaip ji gydoma?

Kas vyksta toliau? Gauta informacija patenka į hipotalamą –  smegenų dalį, jungiančią nervų ir endokrininės sistemos funkcijas ir atsakingą už atmintį ir emocijas. Kitaip tariant, jei seksualinis objektas turi pakankamai stiprų stimuliuojantį poveikį, smegenys formuoja pirminį fiziologinį troškimo signalą. Šiuo metu veikia ir kiti veiksniai. Pavyzdžiui, jei  patiko draugo žmona ar bendradarbės vyras, suprantama kylančio susižavėjimo beprasmybė, hipotalamas duos komandą „netinka”, ir potraukis bus nuslopintas. Tačiau, jei nėra jokių prieštaravimų, hipofizė pradeda veikti, ji stimuliuoja antinksčių ir lytinių liaukų veiklą. Išsiskiria atitinkami hormonai, atsiranda išoriniai susijaudinimo ženklai. Išsiplečia akių vyzdžiai,  pagreitėja kvėpavimas, kilnojasi krūtinė. Su amžiumi biologiniai veiksniai rimsta, o psichologiniai ir dvasiniai iškyla. Jų dėka žmogus jaučia potraukį per visą gyvenimą.

Šaltumas seksui

15% vidutinio amžiaus stipriosios  lyties atstovų skundžiasi dėl sumažėjusio lytinio potraukio. Tuo tarpu moterys- 2,5 karto rečiau.

Kodėl kai kurie žmonės nenori lytinių santykių?

Tam tikrais atvejais pasireiškia hipolibidemija- patologinis seksualinių poreikių sumažėjimas. Jis gali išsivystyti dėl lėtinio alkoholizmo, narkomanijos, priklausomybės nuo vaistų, hipoglikemijos ir gali būti vienas iš įvairių psichinių ir psichosomatinių ligų simptomų. Cukrinis diabetas, nutukimas, hipertenzija, didelis cholesterolio lygis – visa tai taip pat gali sukelti libido sumažėjimą. Tačiau dažniausiai viskas yra daug banaliau.

Stresas, miego stoka, mažo aktyvumo gyvenimo būdas, negydomos ligos,  virstančios lėtine forma – visa tai neigiamai veikia hormonų gamybą, taigi ir seksualinį potraukį. „Jei nelieka laiko seksui (verslo kelionės, konferencijos)- tai blogai!“- įspėja seksologai. Ilgalaikis susilaikymas yra tiesioginis būdas  libido išnykimui (alibidemijai). Katastrofiškai seksualinį potraukį veikia psichologinės problemos, kaip pavydas ir diskomfortas, senatvės baimė, nerimas dėl ligų, kompleksai dėl išvaizdos, o ypač  seksualinės nesėkmės baimė.

"Pasak Amerikos sociologų, pusė moterų, turinčių susilpnėjusį lytinį potraukį, sako, kad yra gana laimingos gyvenimu. Tarp vyrų, turinčių panašias problemas, laimingais save laiko vos 20% ."

Pasak Amerikos sociologų, pusė moterų, turinčių susilpnėjusį  lytinį potraukį, sako, kad yra gana laimingos gyvenimu. Tarp vyrų, turinčių panašias problemas, laimingais save laiko vos 20% .

Atsitinka ir atvirkščiai: kai kurie žmonės, bandantys „taisyti“ nervų sistemą, gauna netikėtą „premiją”. Kartu su ramumu ateina abejingumas seksui. Mat kai kurie antidepresantai turi tokį šalutinį poveikį.

Moteriškos bėdos

Moterys kartais tampa interesų konflikto įkaitėmis. Faktas yra tas, kad gražiosios lyties geidulių pikas yra vaisingų dienų cikle, tuomet estrogeno lygis pasiekia maksimumą. Gamtos požiūriu viskas teisinga – palikuonių susilaukimo tikimybė yra didesnė.  Nenorėdamos susilaukti vaikų, moterys pritaiko  periodinio susilaikymo kontracepciją. Konfliktas tarp „noriu” ir „negaliu” gali sukelti katastrofiškų pasekmių, susijusių su neuroziniais sutrikimais.

Skausmingi jutimai meilės metu (dyspareunia) sukelia ne mažiau sunkumų. Skausmas gali būti jaučiamas moters lyties organuose arba giliai jos dubens viduje. Skausmai  kyla dėl ginekologinių ligų – genitalijų uždegimo, gimdos fibrozės, endometriozės, kiaušidžių navikų, gimdos kaklelio patologijos. Baimė dėl skausmo verčia  vengti intymių santykių. Apie  malonumus nėra kalbos, būtina kreiptis pas ginekologą.

Be panikos!

Jūs galite didinti potraukį, išlaisvindami save nuo rutinos, nuo kasdienių rūpesčių ir darbų. Būtina turėti pakankamai laisvo laiko ir pabėgti nuo psichologinių problemų. Keiskite mitybos racioną, valgykite maisto produktus, kuriuose yra afrodiziakų, pavyzdžiui, prieskoninius žalumynus, riešutus, kiaušinius, ikrus, austres. Labai svarbu išlaikyti  gerą fizinę formą. Sportas ne tik padidina lytinių hormonų lygį, bet ir prigesina slegiančius kompleksus. Netgi  meilės ir erotinių filmų peržiūra yra šiuo atveju puikus gydymas.

Suprantama, kai priežastys yra rimtos,  vien pramogos ir ikrai nepadės. Būtina kreiptis pas specialistus. Seksopatologai tyrinėja intymų poros gyvenimą  griaunančias ligas fiziologinių problemų lygyje. Seksologas padeda išspręsti poros aistros užgesimo, orgazmo moterims nebuvimo, santykių baimės, kompleksų, susikaustymo, erekcijos disfunkcijos vyrams ir kitas psichologines problemas.

 

+6
+6 -0
  • Lytiškai plintančios ligos
  • Priešlaikinė ejakuliacija
  • Lytinis susijaudinimas
  • Erekcijos sutrikimai
  • Erekcijos sutrikimų priežastys
  • Erekcijos sutrikimų gydymas
  • Lytinio gyvenimo sutrikimai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *