Homeopatija – didžiausia medicinos apgaulė

Vasario 12, 2014
+21
9
Homeopatija – didžiausia medicinos apgaulė

Homeopatija yra pseudomokslas, o homeopatiniai vaistai neveikia. Jų magiškas poveikis tėra placebo efektas. Deja, tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje homeopatinių preparatų pardavimai farmacijos įmonėms atneša milžiniškus pelnus, todėl apie homeopatiją viešai ir tiesiai kalbėti vengiama. Pacientai dažnai maišo homeopatiją su tradicine medicina, vaistažolėmis ir tinktūromis, tačiau su šiomis sritimis homeopatiniai vaistai neturi nieko bendro. Norėdami suprasti, kaip veikia homeopatiniai preparatai, privalome žinoti pačios homeopatijos ištakas.

Homeopatijos filosofija

Kad suprastume homeopatijos veikimo principus, būtina įsigilinti į jos atsiradimo istoriją. Homeopatiją sugalvojo (tiksliausiai šios terapijos atsiradimą apibūdinantis žodis) vokiečių gydytojas Samuelis Hanemanas (Samuel Hahnemann) XVIII a. pabaigoje.

Tais gūdžiais laikais medicina nebuvo itin pažengusi. Susirgimai buvo gydomi tokiais netradiciniais būdais kaip kraujo nuleidimas ar įvairiais keisčiausios sudėties mišiniais. Nenuostabu, kad nemaža dalis ligonių sulaukdavo galo ne tiek nuo pačios ligos, kiek nuo apsinuodijimo medikamentais – perdozavus kenksmingų medžiagų.

S. Hanemanas pastebėjo, kad kuo tinktūra labiau atskiesta, tuo ji geriau veikia: ligonių mirčių skaičius žymiai sumažėjo. Iš šito pastebėjimo ir gimė vienas esminių homeopatijos postulatų (homeopatija remiasi ne moksline tiesa ir gamtos dėsniais, o išgalvotomis aksiomomis):

- kuo silpnesnis efektyvios medžiagos skiedinys, tuo stipresnis jų veikimas.

Homeopatinių preparatų pagrindas 

Homeopatija – didžiausia medicinos apgaulė

Eksperimentuodamas su kinmedžio žieve gydant maliariją ir įkvėpęs jos garų, Hanemanas pastebėjo, jog šis preparatas sukėlė simptomų, panašių į maliarijos: karščiavimą, drebulį, sąnarių skausmus. Iš šio eksperimento gimė dar vienas absurdiškas homeopatijos postulatas: 

- efektyvūs vaistai sveikiems žmonėms sukelia tokius pačius simptomus, kokius liga sukelia ja sergantiesiems.

Ilgainiui Hanemanas ėmė tikrinti savo postulatus, atlikdamas eksperimentus su gyvais žmonėmis: šiems suvartojus tam tikrą aktyvių medžiagų kiekį, dokumentuodavo jų sukeltus simptomus. Dokumentuotus 65-is „homeopatinius įrodymus“ gydytojas sudėjo į 1810 m. išleistą veikalą Materia Medica Pura

Hamenanas įtikėjo, jog kuo silpnesnis skiedinys, tuo efektyvesnis jo poveikis, todėl pateisino vaistinės medžiagos skiedimą, paprastai vandeniu ar alkoholiu. Dabartinėse homeopatinėse tabletėse šį pakaitalą dažniausiai atstoja cukrus ar kitas jo pakaitalas.

Homeopatinių vaistų gamyba 

Laikantis homeopatijos teorijos, aktyvi, simptomus sukelianti medžiaga yra skiedžiama. Atskiedimo lygis matuojamas šimtaine logaritmine skale ir žymimas raide C, pavyzdžiui, 12C. Atskiedimo lygis paprastai būna užrašytas ant preparato pakuotės. 

„Kad galėtumėte suvokti tokio homeopatinio preparato atskiedimo lygį, įsivaizduokite, kad įberiate šaukštelį cukraus į Baltijos jūrą ir gerai išmaišote.“ Kaip suprasti nurodytą atskiedimo lygį? 2C reiškia, kad 1 lašas veikliosios medžiagos įlašinamas į 100 lašų vandens, alkoholio ar cukraus tirpalą ir gerai išmaišomas. Tada procedūra kartojama: 1 lašas gauto skiedinio įlašinamas į naują 100 lašų vandens, alkoholio ar cukraus tirpalą ir vėl gerai išmaišomas. Gautas rezultatas yra toks: 1 lašas prie 10 000. Hanemanas rekomendavo naudoti 30C lygio skiedinius, t. y. skiedinius, kuriuose prie vienos molekulės aktyvaus ingrediento yra 1060 molekulių vandens. Tačiau jau 12C skiedinyje praktiškai nebėra galimybės atrasti bent vienos aktyvios vaistinės medžiagos molekulės. 

Kad galėtumėte suvokti tokio homeopatinio preparato atskiedimo lygį, įsivaizduokite, kad įberiate šaukštelį cukraus į Baltijos jūrą ir gerai išmaišote. Jei įlašintumėte trečdalį lašo aktyvios medžiagos į visoje žemėje esantį vandenį, gautumėte maždaug 13C lygio skiedinį. 30C skiedinyje aktyvios vaistinės medžiagos matematiškai apskritai nėra. 

Toks skiedimas prieštarauja visai tradicinei medicinai, kuri remiasi radikaliai priešingu principu: kuo daugiau efektyvaus ingrediento, tuo stipresnis efektas (jei netikite, pabandykite išgerti ne vieną, o 10 taurelių degtinės ir palyginkite efektą). Tačiau tai netrukdo farmacijos įmonėms gaminti net ir 200C atskiedimo lygio vaistus. Pavyzdžiui, homeopatinis preparatas Oscillococcinum nuo peršalimo ir gripo Prancūzijoje gaminamas iš anties kepenų ir širdies, atskiestos 200C skiediniu. Anties organai yra tiek kartų skiesti, kad šansas, jog buteliuke rasite bent vieną molekulę – nesuvokiamai žemas.

Skaityti kitą puslapį »
1 2
+21
9
 • Homeopatiniai vaistai
 • Homeopatinis gydymas
 • Homeopatiniai antidepresantai
 • Homeopatiniai vaistai nuo gripo
 • Homeopatija

Susiję straipsniai

 • hmm / 2016-11-11 19:24:50

  Ar zinojote kad veterinarines vaistines taipogi pardavineja homeipatinius vaistus skirtus gyvunams, tik dizes didesnes? Ar ir cia placebas manote?:)))

 • ingrida / 2016-03-19 17:44:38

  Atnesa milžiniškus pelnus...o farmacija....neatneša?gydytojai už chemija išrašytą gauna dovanu kelionių.skiria chemija be tyrimu ir nieko?gal apie tai pakalbekim?

 • pievos / 2015-09-22 23:08:31

  Raso apie homeopatijos priesistore.kazkodel neminimos tradicines( jei imanoma taip tai vadinti) istakos.kaip ir tradiciniu vaistu tik keli procentai istiesu gydo,taip ir homeopatiniu.ir tiesos niekas neberas.laimingi tie kurie atrado tikrai veikianti preparata,nesvarbu homeopatini,tradicines medicinos,liaudies,vedose aprasomu receptu,kinu ar paciu sugalvota.svarbu daugiau naudos,maziau pasaliniu poveikiu,o siuo klausimu homeopatija priekyje.ir istie yra vaistu kurie veikia geriau nei tradiciniai- gydo,o ne slopina simptomus.is esmes straipsnis pievu pieva..

 • kitokia / 2015-09-18 09:25:01

  tai kodel nuo "tradicines medicinos" neimanoma pasveikti ir tik antibiotikai, ir antibiotikai nuolat budavo mano vaikui paskirti? ir vis stipresni ir stipresni. o kai pradejom homeopatiniais gydytis, nei aukstu temperaturu, nei antibiotiku ir nuolatinio sirgimo nebeliko? nieko sau placebas, vaikas nzn, kad geria placeba, jis vaikas. nuo antibiotiku pasveikti nepavykdavo, vat atejo placebas ir pavyko, wau. Uzsakytas straipsnis zmonems bukinti. Sekmes jums nusigydant ;)

 • Šiaip / 2014-11-30 21:23:23

  homeopatija nėra akcentuota į veikliosios medžiagos kiekį. Taigi tai tikrai prieštarauja tradicinės medicinos suvokiamiems standartams. Todėl oscillococcinum ir su 200C potencija yra homeopatinis preparatas.
  Na, bet čia žmogaus pasirinkimas, kokiomis priemonėmis gydytis.

 • as / 2014-10-12 15:18:32

  konkurentu nesamoningos mintys tai netiesa parasyta straipsnyja melsas

 • Pukis / 2014-02-17 16:34:02

  Teisingos mintys komentaruose. Kadangi homeopatija yra ne daugiau nei placebas, man kyla klausimas, kodėl vaistininkai (ir gydytojai) išrašo homeopatinių kūdikiui. Vaikas visvien nieko nesupranta, ar vaistą ar placebą geria, tai kam tada realiai skiriamas tas placebas? Motinai, kad ji nusiramintų ir jaustųsi viską padariusi? Pirkau vieną kartą vaistų vaistinėje nuo peršalimo 6-ių mėnesių kūdikiui. Vaistininkas kai pasiūlė homeopatinių lašiukų, pasiūliau jam pačiam juos gerti.

 • Skaitytojas / 2014-02-16 12:47:18

  Perskaičiau viską ką IR rašėte! Taip pat sutinku su dauguma jūsų teiginių. Pateisinu pseudovaistų naudojimą psichosomatinėms ligoms gydyti, BET tik tada kai jie yra paskirti specialisto ir pacientas nežino, kad vartoja placebo. Jei pacientas žino, kad geria cukrų tai jau nebe placebo, tai tik cukrus. Bet kokios reklamos tikslas yra noras pasipelnyti. Ten kur pinigai - šventas melas neįmanomas. Problema yra ta, kad giminės, draugai ir kaimynai, įtikėję homeopatinių vaistų veiksmingumu, jais gydyti ima rimtas ligas. Kita problema yra piktnaudžiavimas žmonių neišmanymu. Kada vaistininkai pirma siūlo homeopatinį pseudovaistą, ir pagrūmojus kumščiu ar švelniai tariant pasiuntus, atsiprašo ir pasiūlo tikrų vaistų. Nieko neišmanantis žmogus nusipirkęs 30 Lt kainuojantį ir TIK homeopatiniais principais paremtą pseudovaistą, jaučiasi apgautas, instrukcijoje radęs tokius žodžius kaip "Jei ligos eiga sunkesnė, jai gydyti reikia naudoti kliniškai patikrintas priemones".

 • IR / 2014-02-15 23:07:08

  Sutinku su praktiškai visais išsakytais teiginiais, BET yra ir teigiama homeopatijos pusė, tiesiog ja reikia mokėti naudotis. Kalbu apie funkcines ar psichosomatines ligas, kurių patogenezė nėra visiškai aiški, tačiau pacientams, ypač tiems, kuriems būdingos nerviniu pagrindu atsirandančios ligos dažnai tiesiog reikia ATSAKYMO, būtent tai ir suteikia homeopatai jie sukuria pseudopaaiškinimą apie ligą ir duoda pseudovaistą, kuris pseudogydo. Yra atliktas tyrimas, kur buvo palygintas atsakas į gydymą pacientų, kuriems buvo paaiškinta kuo jie serga ir paskirtas gydymas su tokiais pat pacientais, sergančiais ta pačia liga, bet nežinioje. Statistiškai patikimai atsakas geresnis buvo pirmiesiems ligoniams. Patys minėjote, kad homeopatija=placebo, tiesa, BET homeopatija=placebo tik klinikiniuose tyrimuose, nes placebo poveikis irgi yra įrodytas klinikiniuose tyrimuose (įrodyta, kad dvi placebo tabletės veikia geriau nei viena, kad žalios spalvos "raminamieji" veikia geriau nei oranžiniai), o ne laboratoriniame pasaulyje homeopatija vis dar yra tas pats placebo, BET dalis tų milijonų apie kuriuos irgi rašėte yra išleidžiama reklamai, kurios pagalba įkalama į galvą žmonėms tai, kad homeopatiniai peparatai=vaistai ir to pasekoje žmonės tiki, kad jiems padės, o jei tiki, vadinasi yra tikimybė, kad padės (visdar kalbu apie psichosomatines ligas). Kitas dalykas, kur galima pasinaudoti homeopatiniais preparatais. Šiuolaikiniai žmonės yra labai užsiėmę, jie neturi laiko sirgti, todėl yra labai išaugęs suvartojamų vaistų kiekis, žmonės su lengvu bakteriniu krupu, prastovėję kelias valandas eilėje pas daktarą tikrai nebus patenkinti atsakymu "per savaitę praeis savaime"... Gydytojai yra spaudžiami išrašyti antibiotikus kurie turi sąlyginai greitą poveikį ,BET einama prie neracionalaus antibiotikų vartojimo, kodėl tada nepasiūlyti homeopatinio preparato, kuris, neturi, negali turėti, šalutinio poveikio. "Gerkite X vaistą ir turėtų per savaitę pagerėti". Mmmm... šventas melas. Aš suprantu kaip (ne)veikia homeopatiniai vaista, todėl iš dalies prarandu vieną iš terapijos variantų, bet yra žmonių kuriuos galima saugiai (be šalutinių poveikių) išgydyti pseudovaistais. Mano nuomone lai žmonės pirmiau griebiasi homeopatinių vaistų. kai jiems suskausta galvą (nei nesteroidinių priešuždegiminių) ar ančių kepenų molekulės cukruje sukosėjus (nei antibiotikų), lai gydosi malda, meditacija, sportu, šokiais, dainomis, paveikslais, kačiukais, žiediniais kopūstais, jeigu tik tai padeda... Kol kas, mano akimis, didelės problemos nėra, nes dauguma homeopatinių preparatų ir yra skirti gydyti, kaip Jūs ir rašėte "nerimtoms" ligoms, kur placebo ir su juo kartu keliaujantis psichoemocinis veikimo mechanizmas gali pagelbėti. Grėsmė atsiras, kai pradės rastis homeopatiniai preparatai ir žmonės valgys cukrų, kai reikėtų aktyviai TIKRAIS vaistais kovoti su liga... Galima būtų plėstis ir plėstis šia tema, bet ir taip dabar pagalvojau, kad perdaug išsiplėčiau, nes greičiausiai niekas neskaitys, tiesiog norėjau parodyt, kad nėra absoliučiai blogų ar gerų dalykų, tiesiog reikia moketi naudotis ;] Būkit sveiki!

Siųsk savo nuomonę
Sloga: nuo alergijos ar peršalimo?
Sloga: nuo alergijos ar peršalimo? Et, ir vėl tas nemalonus simptomas – sloga. Tik apsilankius gydytojo kabinete mergina gerokai nustebo, kuomet gydytoja pasakė, jog sloga ją vargina visai ne dėl peršalimo, bet dėl to, jog ji alergiška. Pelėsis sukėlė chronišką alergiją, kurios vienas iš simptomų ir buvo ta nemaloni sloga. Taigi, šįkart domimės ir bandome... +9 / 0 +9
Priklausomybė nuo kofeino. Ar turėtume gerti mažiau kavos?
Priklausomybė nuo kofeino. Ar turėtume gerti mažiau kavos? Daugeliui mūsų sunku praleisti dieną darbe neišgėrus kelių puodelių kavos, o kai kurie be rytinio kavos puodelio nė nesikelia iš lovos. Kofeino turinčius produktus kasdien vartoja didžioji dalis suaugusių žmonių, tačiau tik retas susimąsto apie šios medžiagos poveikį mūsų organizmui. 3 +54 / -1 +53
Renkamės avalynę. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
Renkamės avalynę. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį? Pavasarį daugelis ima ieškoti ne tik patogių sportinių batelių, bet ir avalynės kasdienai ar šventei. Žinoma, reikėtų nepamiršti ir mažiausiųjų. Parinkti tinkamą vaikišką avalynę ne taip jau paprasta. Kiekvieno žmogaus pėda – unikali, tad nuo mažų dienų nešiojant netinkamus batus žalojami kelių, klubų sąnariai ir... +29 / 0 +29
10 būdų, kaip per savaitgalį pasiruošti šaltajam sezonui
10 būdų, kaip per savaitgalį pasiruošti šaltajam sezonui Kai papilkėję medžių lapai praneša apie artėjantį šaltuką, o žvarbus vėjas priverčia dar stipriau užsivynioti vilnonį šaliką, tampa akivaizdu: atėjo metas ruoštis šaltajam žiemos sezonui. Jei jus vis dar šildo vasaros prisiminimai ir net baisu pagalvoti apie sniego pusnis ar kumštines pirštines, turime pasiūlymų, kaip... 1 +26 / 0 +26
Sotus alkano neužjaučia. Arba ką daryti, jei nuolat jaučiatės alkani?
Sotus alkano neužjaučia. Arba ką daryti, jei nuolat jaučiatės alkani? Mitybos specialistai pataria – maitinkitės penkis kartus per dieną, mažomis maisto porcijomis. Nepamirškite ypač riboti maistą vakarais, prieš miegą. Deja, ne visuomet skambūs žodžiai ir taisyklės yra lengvai pritaikomos mūsų gyvenime. Darbe kartais neturime laiko net papietauti, o štai vakare – grįžtame ir suvalgome patį... +23 / -2 +21
Kavos poveikis organizmui. Pasiklydę tarp mitų ir tiesos
Kavos poveikis organizmui. Pasiklydę tarp mitų ir tiesos Apie kavos poveikį organizmui dažniausiai galima išgirsti dvi priešingas nuomones. Pirmoji – kava turi daug neigiamų savybių ir jos derėtų atsisakyti. Antroji – saikingai geriama kava ne tik nekenkia, bet ir teigiamai veikia mūsų sveikatą. Kurią pusę palaikyti ir kaip elgtis, kai bičiulis pakviečia puodeliui kavos? Rinktis... 6 +22 / -2 +20
Kaip susikaupti darbui ir išlikti efektyviam visą dieną?
Kaip susikaupti darbui ir išlikti efektyviam visą dieną? Jeigu skaitote šį straipsnį darbo metu, tikėdamiesi, kad jį uždarę pradėsite dirbti, – jums praverstų ne tik patarimai, kaip susikaupti darbui, bet ir rekomendacijos, kaip liautis atidėlioti svarbias užduotis. Iš tiesų tiek viena, tiek kita yra susiję – kai imamės darbo nesusikaupę, mintys ima klysti ne ten... +19 / 0 +19
Ką daryti, kai mūsų kūno „darbininkai“ – sąnariai nebenori dirbti?
Ką daryti, kai mūsų kūno „darbininkai“ – sąnariai nebenori dirbti? „Kūnas be sąnarių – tai kaip automobilis be ratų. Ir kuo anksčiau imi rūpintis tais „ratais“, tuo toliau jie tave nuveža“, - kartą man ištarė šią frazę senyvo amžiaus žmogus. Tąkart į ją rimtai nežiūrėjau, numojau ranka. Apie šios frazės svarbą supratau tik tuomet, kai pradėjo varginti sąnarių ligos. +18 / 0 +18
10 patarimų, kaip sugrįžti į darbą po vasaros atostogų
10 patarimų, kaip sugrįžti į darbą po vasaros atostogų Dažnai juokaujama: niekam taip nereikia atostogų kaip tam, kuris ką tik iš jų sugrįžo. Psichologai tvirtina, kad dėl staigaus persiorientavimo iš atostogų rėžimo į kasdienę rutiną kenčia ne tik darbo kokybė, bet ir žmogaus sveikata. Kad pirmoji diena darbe būtų kuo mažiau varginanti, siūlome jums dešimt patarimų, kaip... +18 / 0 +18
Alicija Eiliakas: „Gongo garsas suteikia galimybę suvokti, kad esame ne tik fizinis kūnas“
Alicija Eiliakas: „Gongo garsas suteikia galimybę suvokti, kad esame ne tik fizinis kūnas“ Pirmą kartą psichologijos studiją „Menas būti“, įsikūrusią Užupyje, nevietiniams rasti nelengva. Juolab kad jau tamsu. „Maudynės Gonge“ (taip vadinasi garso terapijos sesija) prasidės septintą, tačiau ateiti jos įkūrėja... 3 +17 / 0 +17