Įprasti Lietuvos mokinio pietūs

Kovo 12, 2014 | Viktorija Dačinskaitė
+14
+15 -1
1

Kad pietūs – svarbiausias dienos valgis, esame girdėję visi, tačiau ar tikrai įsiklausome į šiuos žodžius? Jei suaugęs žmogus pietų pertrauką dažnai iškeičia į dantisto ar kirpėjo krėslą ir tik užkanda pakeliui (o tai kompensuoja itin sočia vakariene prie televizoriaus) arba pietus per darbus visai pamiršta, ar galime tikėtis, kad mokiniai bus sąmoningesni?

Nuo 2010 m. mokyklose uždrausta prekiauti nesveikais maisto produktais, tokiais kaip bulvių traškučiai, saldainiai, gazuoti ir energetiniai gėrimai, produktai su sintetiniais priedais ir GMO (genetiškai modifikuotais organizmais). Per ilgąsias pertraukas rekomenduota patiekti pietus, kuriuos sudarytų karštas patiekalas, pagamintas iš baltymų ir angliavandenių turinčių produktų, taip pat daržovės, vaisiai ar salotos, duona ir gėrimas. Atrodytų, kad mokiniai gali džiaugtis pilnu sveikų pietų kompleksu, tik ar tokį renkasi patys?

Puikiai žinome, kokios trumpos būna pertraukos ir kokios ilgos eilės valgykloje… Gali ne tik nesulaukti savo eilės, bet ir maistas gali atšalti, beieškant vietos prisėsti. Tad greičiau gali stovint bandelę su arbata sukirsti ar sumuštinį iš namų įsimesti – vis kirminas numarintas. Tik kodėl kitą pertrauką skrandis vėl ima maršus groti? 

Apie mokinių mitybos įpročius nusprendėme paklausinėti Vilniaus Gabijos gimnazijoje besimokančių paauglių. O kad jų pietūs būtų ne tik sotūs, bet ir maistingi, valgomus patiekalus pakomentavo sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė.

Ieva
Ieva, 18 m. Renkasi bemėsius patiekalus.

 

Pietūs. Varškės apkepas su grietine.

Sveikos mitybos specialistės Vaidos Kurpienės komentaras. Varškė – geras pasirinkimas, tik klausimas, kiek varškės yra tame apkepe? Jei dominuoja manų kruopos, tuomet mokinė labai greitai pasijus alkana. Tokiu atveju kaip pirmą patiekalą rekomenduočiau rinktis šviežių daržovių salotas, ir nebūtinai lapines. Tai gali būti ir kopūstai, ir morkos.

Dominykas
Dominykas, 12 m. Sumuštiniai – geriausi draugai.

Pietūs. Du juodos duonos sumuštiniai su kumpiu.

Sveikos mitybos specialistės Vaidos Kurpienės komentaras. Karštas maistas tikrai nėra gyvybiškai būtinas, svarbiausia, kad maistinė vertė būtų gera. Sumuštinis tikrai dažnai būna geras draugas ne tik mokiniams, bet ir suaugusiesiems.

Nelabai svarbu, kokia duona – kvietinė ar ruginė, svarbiausia, kad ji būtų bemielė ir pilno grūdo miltų. Tokiu atveju ir sotumas bus didesnis, ir mineralų bei kitų maistinių medžiagų gausite apie 80 procentų daugiau nei iš įprastos duonos, kurioje kalorijų daug, o naudos – mažai.

Užtepui rinkitės arba natūralų sviestą, arba šalto spaudimo aliejų, arba avokadą, šiek tiek sumaišytą su citrina, kad netamsėtų. Venkite pramoniniu būdu pagamintų mėsos gaminių: kumpių, dešrų. Pasaulio sveikatos organizacija net suaugusiesiems nerekomenduja jų vartoti, ką jau kalbėti apie vaikus. 

 

Milda
Milda, 18 m. Nemėgsta mėsos.


Pietūs. Sūrio kepsnys, bulvių košė, morkų ir kopūstų salotos.

Sveikos mitybos specialistės Vaidos Kurpienės komentaras. Jei nemėgstate mėsos – nieko tokio, rinkitės žuvį. Puikus pasirinkimas ir ankštinės daržovės, tačiau tokių tikriausiai mokyklos valgykloje būtų sudėtinga rasti. Geras pasirinkimas būtų ir kiaušinių ar varškės patiekalas.

Aprašyme figūruoja morkų ir kopūstų salotos, tačiau kopūstų nuotraukoje net nesimato. Matyt, ne daugiau kaip šaukštas ar du, o jų turėtų būti ne mažiau kaip kito patiekalo. Bulvių košė suteikia mažai sotumo. Geriausi bulvių patiekalai – virtos bulvės su lupenomis arba keptos orkaitėje ant grotelių. Tik vėlgi, kažin ar tokių būna mokykloje. Abejoju.

Neaišku, koks sūris kepsnyje: varškės ar fermentinis. Varškės sūris – tinkamas dalykas, bet jei sūris 45–50 proc riebumo – žmogus suvalgo poros dienų riebalų normą. O ir reikalingų maistinių medžiagų iš tokio sūrio gauna mažai.

 

Laura
Laura, 18 m. Valgo 4 kartus per dieną.
Nevalgo mėsos.


Pietūs. Salotos su tunu ir mineralinis vanduo.

Sveikos mitybos specialistės Vaidos Kurpienės komentaras. Ši nuotrauka – atgaiva mano akims. Šviežios daržovės ir gana daug valgymų dienos metu.
Vanduo prieš valgį – būtinas. Geriausia atsigerti likus 20–30 minučių iki valgio. Bet mokykloje vargu ar įmanoma taip susidėlioti mitybos grafiką.:)

Patarimai šiai merginai būtų du. Pirma, šiek tiek per mažai maisto pietums. Toks maisto kiekis panašesnis į vakarienės porciją. Antra, konservuotas maistas nėra sveikas. Jis per daug aprodotas. Jei norisi žuvies, iš anksto pasiruoškite menkės, lydekos ar kitos žuvies gabalėlį. Neapdorota žuvis bus daug vertingesnė Jūsų sveikatai.

 

1 2
+14
+15 -1
1
  • Nutukimas
  • Sveika mityba
  • Mitybos sutrikimai
  • Mitybos įpročiai
  • Dietologai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *