Cilest (7)

0
+0 -0

Gamintojas: Janssen Pharmaceutica NV
Veiklioji medžiaga: Norgestimatas, Etinilestradiolis
Grupė: Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Receptiniai

Cilest yra sudėtinis geriamasis mažos dozės kontraceptikas. Jo vartojama nėštumui išvengti.

Kaip Jūsų organizmas rengiasi nėštumui?

·  Jūs galite pastoti per vaisingus metus, tai yra nuo to amžiaus, kai Jums prasideda mėnesinės, iki tol, kol jos pasibaigia (paprastai penktojo gyvenimo dešimtmečio pabaigoje).

·  Laikotarpis nuo vienų iki kitų mėnesinių pradžios vadinamas mėnesinių ciklu. Jis trunka apie 28 dienas. Mėnesinių ciklo viduryje iš vienos kiaušidės į kiaušintakį patenka kiaušinėlis (žr. pav.). Tai vadinama ovuliacija. Kiaušinėlis juda kiaušintakiu žemyn į gimdą.  

Toliau kiaušinėlis gali:

būti apvaisintas vieno spermijaus (pastojama)

 

arba

pasišalinti kartu su gimdos gleivine (mėnesinės)

Kad kiaušinėlis būtų apvaisintas, jis turi susidurti su spermijumi kiaušintakyje. Per lytinį aktą Jūsų partneris į makštį suleidžia milijonus spermijų, kai kurie iš jų per gimdą keliauja aukštyn į kiaušintakius. Jeigu kiaušinėlis yra kiaušintakyje, vienas spermijus jį apvaisins. Apvaisintas kiaušinėlis judės į gimdą, įsiskverbs į jos gleivinę ir pradės augti iki kūdikio.

 

Kiaušinėlis, kiaušintakyje nesusidūręs su spermijumi ir neapvaisintas, pasišalins kartu su gimdos gleivine mėnesinių ciklo pabaigoje, ir Jums prasidės mėnesinės.

Svarbu žinoti, kad:

·  išsilaisvinęs kiaušinėlis gali gyventi iki 2 dienų;

·  spermijus moters organizme gali būti gyvybingas 5 dienas; taigi, jeigu nevartojote kontraceptinių priemonių per lytinį aktą, kuris vyko 5 dienas prieš ovuliaciją ar kelias dienas po jos, galite pastoti.

Kaip veikia Jūsų natūralūs hormonai?

Kiaušidės gamina du hormonus, kurie kontroliuoja mėnesinių ciklą. Jie vadinami estrogenu ir progesteronu.

Per pirmąją mėnesinių ciklo dalį (prieš ovuliaciją) Jūsų organizmas pats save rengia nėštumui: gaminama daugiau estrogeno, nes jo veikiama gimdos gleivinė storėja, kad apvaisintas kiaušinėlis galėtų joje augti.

Per antrąją ciklo dalį gaminama daugiau progesterono. Jis neleidžia gimdos gleivinei vešėti.

Jei kiaušinėlis neapvaisinamas, abiejų hormonų mažėja, ir gimdos gleivinė suyra. Gleivinė ir neapvaisintas kiaušinėlis pasišalina su mėnesinių kraujavimu.

Jei kiaušinėlis apvaisinamas, abu hormonai toliau gaminasi per visą nėštumo laikotarpį. Kai šių hormonų daug, kitas kiaušinėlis negali atsipalaiduoti iš kiaušidžių, ir apsaugoma nuo kito pastojimo nėštumo laikotarpiu.

Tabletės, tokios kaip Cilest, saugo Jus nuo nėštumo, nes jų sudėtyje yra du sintetiniai hormonai, panašūs į gaminamus organizmo. Jei vartojate Cilest, iš Jūsų kiaušidžių neišsiskirs kiaušinėlis, kurį galėtų apvaisinti spermijus. Šios tabletės taip pat tirština makšties sekretą, todėl sperma negali patekti į gimdą, be to, taip pakeičia gimdos gleivinę, kad kiaušinėlis negali ten augti.

Ar tabletės yra efektyvios?

Tinkamai vartojamos tabletės yra labai efektyvus kontracepcijos būdas. Taigi Jūs privalote tabletes vartoti taip, kaip nurodyta šiame informacijos lapelyje (žr. “Kaip vartoti Cilest”).

Reikia prisiminti, kad joks kontracepcijos būdas, net ir tabletės, neapsaugo nuo nėštumo 100%.

Kaip Cilest tabletės veikia?

· Jos neleidžia kiaušinėliui išsiskirti iš moters kiaušidžių.

· Jos tirština makšties sekretą, ir sperma negali patekti į gimdą.

· Jos pakeičia gimdos gleivinę, ir kiaušinėlis negali ten augti.

Cilest (7). Vartojimas

Tinkamai vartojamos šios tabletės yra labai efektyvi kontraceptinė priemonė. Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Kada pradėti

Geriausiai Cilest pradėti vartoti pirmąją mėnesinių dieną – jei taip darysite, nereikės papildomos kontracepcijos.

Jei mėnesinės jau prasidėjusios, Cilest pradėkite vartoti 5-ąją dieną (skaičiuojant 5-ąją mėnesinių dieną kaip 1-ąją), neatsižvelgdama į tai, ar kraujavimas baigėsi ar dar nesibaigė. Šiuo atveju per pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas reikia vartoti papildomas kontracepcijos priemones (pvz., prezervatyvus).

Jei mėnesinės prasidėjo daugiau kaip prieš 5 dienas, nepradėkite vartoti Cilest iki kitų mėnesinių pirmosios dienos. Iki tol vartokite kitas kontracepcijos priemones.

Kaip gerti Cilest

Cilest išleidžiamas pakuotėje, kurioje nurodytos savaitės dienos. Gerkite tą tabletę, kuri pažymėta atitinkama savaitės diena.

Kiekvieną dieną gerkite tos dienos tabletę tol, kol išgersite 21 pakuotės tabletę. Geriausiai tabletes gerti tuo pačiu metu – daugumai moterų lengviausiai atsiminti, kad reikia išgerti tabletę, kai jos tai daro vakare prieš miegą.

Išgėrusi 21 tabletę, esančią pakuotėje, po paskutiniosios darykite 7 dienų pertrauką, paskui pradėkite vartoti tabletes iš kitos pakuotės.

Per šį 7 dienų laikotarpį kelias dienas Jūs kraujuosite, panašiai kaip per mėnesines.

Naujos Cilest pakuotės tabletes pradėkite gerti tiksliai po 7 dienų pertraukos. Kiekvieną naują Cilest pakuotę pradėkite vartoti tą pačią savaitės dieną kaip ir ankstesniąją, taip bus lengviau prisiminti, kada reikia vėl pradėti vartoti.

Naujos pakuotės ir kitų pakuočių tabletes pradėkite vartoti taip, kaip nurodyta aukščiau.

Jei vartosite Cilest taip kaip nurodyta aukščiau, papildomų kontraceptinių priemonių nereikės.

Pastaba. Retkarčiais gydytojas gali Jums nurodyti pradėti vartoti kitos pakuotės tabletes be 7 dienų pertraukos.

Jei per bet kurią pertrauką tarp tablečių vartojimo nepradėjote kraujuoti ir nėra jokių kitų priežasčių, dėl kurių Cilest galėtų neveikti (pvz., nevartojote papildomos kontracepcijos, žr. toliau), pastojimo tikimybė maža. Pradėkite vartoti kitą Cilest pakuotę, net jei nebuvo mėnesinių. Jei ir po šios pakuotės tablečių vartojimo vėl nekraujavote, kreipkitės į gydytoją. Prieš nurodydamas, ar toliau vartoti Cilest, gydytojas patikrins, ar nesate nėščia.

Jei per pertrauką tarp tablečių vartojimo nepradėjote kraujuoti, ir yra priežasčių, dėl kurių Cilest gali neveikti, pvz., reikėjo papildomos kontracepcijos (žr. toliau), kreipkitės į gydytoją. Prieš nurodydamas, ar vėl pradėti vartoti Cilest, gydytojas patikrins, ar nesate nėščia.

Po gimdymo

Jei nežindote, gimdėte natūraliai be komplikacijų ir esate visiškai judri, praėjus 21 dienai po gimdymo galite pradėti vartoti Cilest.

Jei prieš pradėdama vartoti Cilest ar prieš pirmąsias mėnesines lytiškai santykiavote, palaukite, kol prasidės mėnesinės ir pradėkite gerti Cilest pirmąją mėnesinių dieną. Taip daroma todėl, kad po gimdymo galite labai greitai pastoti, todėl, prieš pradėdama vartoti Cilest, įsitikinkite, kad nesate nėščia.

Jei Cilest pradėjote vartoti vėliau kaip praėjus 21 dienai po gimdymo, lytiškai nesantykiavote ar nebuvo mėnesinių, pirmąsias 7 vaisto vartojimo dienas reikia papildomos kontracepcijos.

Jei žindote, nevartokite Cilest ar bet kokio kito sudėtinio geriamojo kontraceptiko, nes jis gali turėti įtakos Jūsų pienui. Jūs galite vartoti tabletes, kuriose yra tik progestageno - pasitarkite su gydytoju.

Po persileidimo ar aborto

Cilest galite pradėti vartoti pirmąją dieną po persileidimo ar aborto. Jei pradėsite vartoti pirmąją dieną, papildomos kontracepcijos nereikės. Klauskite gydytojo apie kitas kontraceptines priemones, jei Cilest pradedate vartoti vėliau.

Keičiant kitas kontraceptines tabletes

Kitas 21 dienos tabletes

Baikite Jūsų vartojamų tablečių pakuotę. Cilest pradėkite gerti iš karto kitą dieną. Tarp tablečių vartojimo nedarykite pertraukos ir nelaukite mėnesinių pradžios.

Vartojant tabletes, Jums gali būti negausios mėnesinės arba jų gali nebūti tol, kol nebaigsite pirmosios Cilest pakuotės.

Kasdien vartojamas tabletes (“KD” pakuotė)

Baikite vartoti pirmąsias 21 KD ar 28 dienų pakuotės tabletes. Kitą dieną išgerkite pirmąją Cilest tabletę. Tarp tablečių vartojimo nedarykite pertraukos ir nelaukite mėnesinių pradžios. Vartojant tabletes, Jums gali būti negausios mėnesinės arba jų gali nebūti tol, kol nebaigsite pirmosios Cilest pakuotės.

Saugiai išmeskite likusias 7 senosios 28 dienų pakuotės tabletes.

Mini tabletes (tik progestageno turinčios tabletės)

Cilest pradėkite vartoti pirmąją mėnesinių dieną, net jei tą dieną išgėrėte mini tabletę.

Saugiai išmeskite likusias mini tabletes. Papildomos kontracepcijos nereikia.

Jei Jums nėra mėnesinių, Cilest pradėkite vartoti, baigę mini tablečių pakuotę.

Pirmąsias 7 Cilest vartojimo dienas vartoti papildomą kontracepciją nebūtina.

Mėnesinėms praleisti

Pradėkite vartoti naujos pakuotės Cilest tabletes iš karto kitą dieną, baigusios ankstesnės pakuotės tabletes, t.y. nedarykite 7 dienų pertraukos tarp pakuočių. Tabletes gerkite įprastai.

Vartojant antrosios pakuotės tabletes, gali būti tepimas ar nestiprus kraujavimas. Nesijaudinkite, tai neveikia kontracepcijos. Kitos pakuotės tabletes pradėkite vartoti po įprastinės 7 dienų pertraukos, net jei toliau tepa ar kraujuoja.

Ką daryti pavartojus per didelę Cilest dozę?

Jei išgėrėte daug Cilest tablečių, kreipkitės į gydytoją. Perdozavus Cilest, nestebėta sunkių sutrikimų.

Pamiršus pavartoti Cilest

Kodėl tabletės gali neveikti?

Pamiršote išgerti tabletę

Jei pamiršote išgerti tabletę, prisiminkite, kada tiksliai turėjote išgerti pamirštą tabletę ir darykite taip, kaip aprašyta skyrelyje “Nurodymai neišgėrus tabletės”.

Sutrikus virškinimui – pradėjus vemti ar viduriuoti

Jei simptomai neišnyksta po 12 val. nuo tablečių vartojimo, išgerkite papildomą tabletę iš atsarginės Cilest pakuotės ir kitą dieną vartokite įprastai.

Jei sutrikimas trunka ilgiau kaip 12 val., vartokite papildomas kontracepcijos priemones tol, kol sergate ir dar 7 dienas.

Likusias tabletes vartokite įprastai.

Jei vemiate ar viduriuojate per 7 paskutiniąsias vaisto vartojimo dienas, naujos pakuotės tabletes pradėkite vartoti be pertraukos. Jei, baigusios šią pakuotę, nekraujuojate, prieš pradėdamos naują pakuotę, kreipkitės į gydytoją.

Nurodymai neišgėrus tabletės

Ką daryti, jei praleidote ar pamiršote išgerti tabletę

Kada turėjote išgerti pamirštą tabletę?

Mažiau kaip prieš 12 val.:

Daugiau kaip prieš 12 val.:

Nesijaudinkite;

pamirštą išgerti tabletę išgerkite dabar;

likusias tabletes vartokite įprastai;

tai viskas.

paskutiniąją pamirštą išgerti tabletę išgerkite dabar;

kitas pamirštas tabletes išmeskite;

likusias tabletes vartokite įprastai;

kitas 7 dienas vartokite papildomas kontraceptines priemones;

žr. 2.


Kiek tablečių liko Jūsų pakuotėje?

7 ar daugiau tablečių:

Mažiau kaip 7 tabletės:

kitas 7 dienas vartokite papildomas kontracepcijos priemones;

baigusios pakuotę, prieš pradėdamos kitą, darykite 7 dienų pertrauką.

kitas 7 dienas vartokite papildomą kontracepciją;

nedarykite pertraukos prieš kitą pakuotę, t.y. iš naujos pakuotės Cilest vartokite kitą dieną, baigusios senąją pakuotę; jei, baigus šią naują pakuotę, nepradeda kraujuoti, prieš pradėdamos kitą pakuotę, pasitarkite su gydytoju;

tuo metu vartokite kitas kontracepcijos priemones.


Papildoma kontracepcija: 7 dienų taisyklė

Svarbu vartoti papildomas kontracepcijos priemones, kai yra šios situacijos:

Daugiau kaip 12 val. praleidote ar pamiršote išgerti tabletę.

Vemiate ar viduriuojate ilgiau kaip 12 val.

Vartojate kurį nors vaistą, nurodytą skyrelyje “Ar vartojate kitus vaistus?”, pvz., antibiotikus.

Jūs ir toliau kasdien privalote vartoti Cilest, bet 7 dienas po bet kurios situacijos kartu vartokite papildomas kontracepcijos priemones.

Jei, ištikus anksčiau nurodytoms situacijoms, Cilest pakuotėje liko mažiau kaip 7 tabletės, kitos pakuotės tabletes pradėkite vartoti iš karto baigusios šią pakuotę, be 7 dienų pertraukos. Jei, išgėrus šios naujos pakuotės tabletes, nepradeda kraujuoti, prieš pradėdamos naują pakuotę, pasitarkite su gydytoju.

Papildoma kontracepcija

Jūs galite vartoti:

  • prezervatyvus;
  • gaubtelį ar diafragmą su spermicidu;
  • kontraceptinę kempinę.


Jei vartojate vieną iš šių priemonių, tiksliai laikykitės nurodymų.

Nustojus vartoti Cilest

Ką daryti, jei nusprendėte turėti kūdikį?

Mėnesinės, kurios būna per savaitę, kai nevartojate tablečių, yra netikros. Svarbu, kad prieš pastojant Jums būtų tikrosios mėnesinės, kad gydytojas žinotų, kada gims Jūsų kūdikis. Taigi, norėdamos pastoti ir nustojusios vartoti Cilest, vartokite kitas kontraceptines priemones, kol prasidės tikrosios mėnesinės.

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *