10 taisyklių, kaip tinkamai prižiūrėti žiurkėnus

Gruodžio 05, 2014 | Dainora Žalpytė
+275
+295 -20
19

Turbūt visi namie auginantieji žiurkėną galėtų patvirtinti, kad šie naminiai gyvūnėliai nereikalauja didelės priežiūros ir erdvės. Be to, suteikia daug gerų emocijų tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Vos kelis šimtus gramų sveriantys pūstažandžiai žvėreliai greitai pripranta prie naujų gyvenimo sąlygų ir nėra išrankūs maistui. Vis dėlto kiekvienam žiurkėną auginančiam šeimininkui privalu išmanyti pagrindines taisykles, kaip tinkamai prižiūrėti šiuos gyvūnėlius.

1. Prieš pirkdami žiurkėną atidžiai jį apžiūrėkite. Sveiką žiurkėną pažinsite iš švarių ausų, sveikų dantų ir blizgančių akių. Jei žiurkėno akys apsiblaususios, ant pilvelio yra pilkų dėmių ar gumbų, o dantys atrodo netvarkingi – tai ženklai, jog žiurkėnas turi sveikatos sutrikimų. 

2. Sužinokite žiurkėno amžių. Patariama pirkti ne vyresnį kaip keturių savaičių amžiaus žiurkėną. Rekomenduotina į gyvūnų parduotuvę eiti pirkti žiurkėno vakare: tuomet jie patys aktyviausi, tad greičiausiai pamatysite žiurkėno būdo savybes ir išsirinksite sau patį mieliausią. Atkreipkite dėmesį, ar vieta, kurioje buvo laikomas žiurkėnas, atitinka higienos normas: ar narvas erdvus, švarus, ar patelės auginamos atskirai nuo patinų. 

3. Atkreipkite dėmesį į narvelį – jis turi būti pritaikytas specialiai žiurkėnams. Žiurkėno narvas – tai jo namai, todėl sudarykite savo augintiniui kiek įmanoma patogesnes gyvenimo sąlygas. Pelių narveliai nėra tinkami žiurkėnams dėl per didelių tarpų sienelėse, pro kuriuos jūsų augintinis gali pabėgti. Jei perkate narvelį su specialiai žiurkėnams įtaisytais tuneliais, įsitikinkite, jog jie atitinka žiurkėno dydį, antraip jis negalės žaisti arba įstrigs.

Nykštukinius žiurkėnus patariama laikyti stikliniuose akvariumuose, tačiau jie turi būti pakankamai erdvūs. Žiurkėnas turi būti laikomas ne mažesniame kaip 80 x 50 cm dydžio narvelyje, pastatytame tylioje ir nuo kitų augintinių apsaugotoje vietoje. 

Sirijos žiurkėnai negali būti auginami su kitos rūšies žiurkėnais4. Aprūpinkite savo augintinį visomis reikalingomis priemonėmis. Žiurkėno narvelyje turi būti įrengta gertuvė vandeniui, namukas, druska graužimui ir mankštos ratas. Pirkdami šias priemones įsitikinkite, kad jos pritaikytos būtent jūsų žiurkėno rūšiai ir nesukels nepatogumų augintiniui. Narvelio dugnas turi būti padengtas 7 cm storio kraiko sluoksniu. Nepatariama narvelio dugno iškloti pušies ar kedro pakratais, nes jie gali sukelti augintiniui negalavimų. 

5. Neleiskite savo augintiniui aptingti – parinkite tinkamą mankštos ratą. Kartu su narveliu parduodami mankštos ratai dažniausiai yra per maži žiurkėnui arba nėra tinkamai pritaikyti jo nugarai. Jei auginate nykštukinį žiurkėną, pirkite ne mažesnį kaip 20 cm skersmens mankštos ratą, o jei turite Sirijos žiurkėną – rinkitės dar 10 cm didesnį. 

6. Neporuokite skirtingų rūšių žiurkėnų. Sirijos žiurkėnai turėtų būti laikomi atskirai nuo kitos rūšies žiurkėnų, antraip jie gali vienas kitą nuskriausti ir sužeisti. Kiniški žiurkėnai taip pat mėgsta vienatvę, tad jei apgyvendinsite su kitais augintiniais, tai gali sukelti jiems stresą ar net ligą. Nykštukiniai žiurkėnai gali gyventi ir po vieną, ir poromis. 

7. Leiskite žiurkėnui adaptuotis prie naujų gyvenimo sąlygų. Įsigiję žiurkėną, kuo greičiau jį pargabenkite namo. Transportavimui naudokite specialiai pritaikytą narvą, pasirūpinkite maisteliu ir vandeniu. Parvykę namo įleiskite žiurkėną į narvą, įsitikinkite, jog jam nieko netrūksta ir palikite jį vieną. Pirmosios valandos naujuose namuose žiurkėnui sukelia daugiausiai streso, todėl užtikrinkite jam komfortą. Kelias dienas patariama nelandžioti į žiurkėno narvelį, netrikdyti jo ir leisti apsiprasti. 

1 2
+275
+295 -20
19
 • Veterinarijos klinikos
 • Žiurkėnai

Susiję straipsniai

 • sveiki as turiu dziungarijos ziurkena 1metu mergaite. jos vardas Cika. ji labai miela juokinga ir faina. mano drauge turi sinsila. as kanors nuperku savo ziurkenui ir jai parodau ta dalyka. tada ji pasako kad as negerai darau ir as jaudinuosi. ar galyt papasakoti apie ja daugiau.buciau labai dekinga. Aciu (prašau atrasykit į klausima)

 • Na nieko cia blogo nematau…gal tavo drauge tiesiog siek tiek pavydi?? O kokius jus daiktus perkate?? Pvz: skanestus ar kokias landynes ar pan.

 • Mano ziurkenas visiskai neina y savo sleptuve,miega prie ratelio,mazai geria vandens.
  Patarkite ka daryti?-Nes neesu turejusi ziurkeno.:(
  Manau,jog mano ziurkenas serga,bet kaip jis spejo apsirgti jei ji nusipirkau tik uzvakar? gal jis dar nepriprato prie aplinkos? 🙂

 • Na mano ziurkene taip pat miegodavo prie ratuko, nes jei nebuvo patogu tenai… numanau kodel mazai geria, jei tiek dar nereikia isgerti… o del miegojimo tai nupirk medzio drozliu (nepirk kikoje to spalvoto uz 10€, geriau nusipirk „Iki” ar „maksimoje”) ir dar i landyne idek spec. Vatos guoliams (jos pirkti yra „kikoje” kainuoja 0.99€)
  Manau bent siek tiek padejau

 • Sveiki turiu ziurkena Jam 1metai ir 4 menesiai
  Ir man atroda kad jis serga
  1.nepastovi letai vaiksto
  2.atrodo kad miega Bet nemiega
  3.kartais lyg ir nekvepuojia
  4.nieko nevalgo
  5.viena akis uzmerkta o kita labai issprogus

  Noriu nuvesti pas veterinara Bet jis nedirba gal galit patarti kaip galima ji gydyti arba kokia tai liga? ?

 • Labai atsiprasau jai neitema bet noreciau kad man kas patartu del man iskilusios problemos , neseniai gavau Nykstukiny ziurkena . Su sharakteriu viskas tvarkoi tik labai prastai valgo ir labai byjo islysti is savo namelio , jauciasi didelis stresas mazokai geria . Labai prasau jau galite man padeti parasykite patarimu nes daugiau neradau kur kreiptis

 • sveiki cia vel as . Praitam laiske rasiau apie savo nykstukini ziurkena taip pat pamirsau pamineti jog ji jau laukau keturias dienas labai stresuoja ne nezinau kaip su juo elgtis dvidienas as su juo stengiosi susibendrauti ir kai tik padedu i narveli jis pasislepia i nameliuka ir nebeislenda . Taip pat noreciau pasakyti jog jam siandiena teko atsisveikinti su savo nameliu kuris kaip supratau jam labai patiko .

 • Taipat jis geria labai mazai vyras pas kuri mes ji pirkome sake kad jam tik menesis

 • Jis labai daug miega . Jai asiseks ryt as vel parasysiu i si puslapi aciu geros dienos.

 • Siaip daug ko suzinojau bet noreciau pirkti dziungalijos ziurkena cia apie ji nera parasyta;)

 • Sveiki. Gal galit atrašuti jeigu jūs norite tai gauti per šventes.Tuojau kalędos ir noriu paklausti o ar žiurkėnas gali gyventi su taksu? O žiurkėnai smirdi iš arčiau?Kažkas panašaus

 • Kaip vadinama rusis kuri is pradziu pata o paskui atsiranda pilku ar juodu jupsteli .Busiu delingas jei atsakysite

 • Kaip vadinasi rusi kuri is pradziu balta o paskui atsiranda pilku arba juodu juosteliu

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *