ESTMAR (1)

0
+0 -0

Gamintojas: Accord Healthcare Limited
Veiklioji medžiaga: Dezogestrelis, Etinilestradiolis

ESTMAR yra sudėtinis geriamasis kontraceptikas, dar vadinamas sudėtine kontraceptine tablete. Kiekvienoje tabletėje yra mažos dozės dviejų skirtingų moteriškųjų lytinių hormonų: dezogestrelio (progestogeno) ir etinilestradiolio (estrogeno).

Šie hormonai Jums padeda apsisaugoti nuo nėštumo taip pat, kaip ir dėl natūralių hormonų poveikio negalite naujai pastoti jau būdama nėščia.

Sudėtinė kontraceptinė tabletė saugo nuo nėštumo trimis būdais. Dėl šių hormonų:

  • kas mėnesį iš kiaušidės neišsiskiria subrendusi kiaušialąstė (nevyksta ovuliacija);
  • gimdos kaklelio gleivės sutirštėja ir trukdo spermijams pasiekti kiaušialąstę;
  • gimdos gleivinė nesustorėja tiek, kad joje galėtų įsitvirtinti apvaisinta kiaušialąstė.

ESTMAR (1). Vartojimas

ESTMAR gerkite kiekvieną dieną, jei reikia, užsigerkite nedideliu kiekiu skysčio. Tabletes galite vartoti valgant arba be maisto, bet jas reikia vartoti kiekvieną dieną maždaug tuo pačiu laiku.

Plokštelėje yra 21 tabletė. Ties kiekviena tablete ant plokštelės yra atspausdinta savaitės diena, kada ją reikia išgerti. Pvz., jei pradedate trečiadienį, vartokite tabletę, ties kuria pažymėta „T“. Iš pakuotės tabletes reikia imti rodyklės kryptimi, kol išgersite visas 21 tabletę.

Tuomet 7 paras nevartokite tablečių. Per šias 7 paras kol nevartojate tablečių (šis periodas dar vadinamas pertrauka), prasidės kraujavimas. Vadinamas „nutraukimo kraujavimas“ paprastai prasideda 2 arba 3 pertraukos parą.

Kitą ESTMAR pakuotę pradėkite 8-ąją parą (po 7 parų pertraukos), net jei kraujavimas dar nesibaigęs. Taip kiekvienos pakuotės pirmą tabletę pradėsite gerti tą pačią savaitės dieną ir kiekvieno mėnesio tą pačią dieną prasidės nutraukimo kraujavimas.

Jeigu ESTMAR tabletes vartosite taip, kaip nurodyta, Jūs būsite apsaugota nuo nėštumo ir tas 7 paras, kai tablečių nevartosite.

Kada galima pradėti vartoti tabletes iš pirmosios plokštelės?

Jei per praėjusį mėnesį nevartojote jokių hormoninių kontraceptikų

Pradėkite vartoti ESTMAR pirmąją ciklo parą (t. y. pirmąją menstruacijų parą). Jeigu pradėsite vartoti ESTMAR pirmąją menstruacijų parą, iš karto būsite apsaugota nuo nėštumo. Be to, galite pradėti gerti tabletes 2-5 ciklo paromis, bet tada pirmąsias 7 paras reikės naudoti papildomas apsisaugojimo nuo nėštumo priemones (pvz., prezervatyvą).

Pradedant vartoti vietoj kitų sudėtinių hormoninių kontraceptikų, sudėtinio kontraceptinio makšties žiedo ar transderminio pleistro

Geriausia, kad pradėtumėte vartoti ESTMAR kitą dieną po anksčiau vartotų kontraceptinių tablečių paskutiniosios veikliosios tabletės išgėrimo (po paskutiniosios tabletės, kurioje yra veikliųjų medžiagų), bet ne vėliau kaip kitą dieną po pertraukos be tablečių baigus anksčiau vartotas kontraceptines tabletes (arba po anksčiau vartotų kontraceptinių tablečių paskutiniosios neveikliosios tabletės). Pradedant vartoti vietoj sudėtinio kontraceptinio makšties žiedo ar transderminio pleistro, laikykitės gydytojo nurodymų.

Keičiant vien tiktai progestagenų metodą (vieno progestageno tabletės, injekcijos, implantai arba progestageną atpalaiduojanti vartojimo į gimdą sistema)

Vieno progestageno tabletes galite pakeisti kada norite (implantą arba vartojimo į gimdą sistemą jų pašalinimo dieną, injekcijas – tą dieną, kai turėtų būti leidžiami), bet visais atvejais pirmąsias 7 tablečių vartojimo paras rekomenduojama naudoti papildomas kontracepcijos priemones (pvz., prezervatyvą).

Po nėštumo nutrūkimo

Laikykitės savo gydytojo nurodymų.

Po gimdymo

ESTMAR galima pradėti vartoti nuo 21 iki 28 paros po gimdymo. Jeigu pradedate vėliau kaip 28 parą, pirmąsias 7 ESTMAR vartojimo paras turite naudoti barjerinį metodą (pvz., prezervatyvą).

Jeigu po gimdymo prieš (vėl) pradėdama vartoti ESTMAR turėjote lytinių santykių, pirmiausia turite įsitikinti, kad nepastojote arba palaukti iki kitų menstruacijų.

Jeigu žindote kūdikį ir norite (vėl) pradėti vartoti ESTMAR po gimdymo

Žr. skyrelį „Žindymo laikotarpis“.

Paklauskite savo gydytojo, ką daryti, jeigu abejojate, kada pradėti vartoti.

Ką daryti pavartojus per didelę ESTMAR dozę?

Pranešimų, kad išgėrus per daug ESTMAR tablečių pasireikštų sunkus pažeidimas, negauta. Tačiau jeigu iš karto išgėrėte daug tablečių, gali atsirasti pykinimo ir vėmimo simptomai. Paauglėms gali prasidėti kraujavimas iš makšties. Jeigu pavartojote per daug ESTMAR tablečių arba pastebėjote, kad jų išgėrė vaikas, kreipkitės patarimo į gydytoją arba vaistininką.

Pamiršus pavartoti ESTMAR

Jeigu vėluojate išgerti tabletę mažiau kaip 12 valandų, nuo nėštumo apsaugantis veikimas nesusilpnėja. Išgerkite tabletę iš karto, kai tik prisiminsite, o vėliau gerkite tabletes įprastu laiku.

Jeigu vėluojate išgerti tabletę daugiau kaip 12 valandų, nuo nėštumo apsaugantis veikimas gali susilpnėti. Kuo daugiau tablečių praleidote, tuo didesnė pastojimo rizika.

Susilpnėjusios apsaugos nuo nėštumo rizika būda didžiausia pamiršus išgerti tabletę plokštelės pradžioje arba pabaigoje. Todėl turite laikytis išvardytų taisyklių (taip pat žr. diagramą).

Praleista daugiau kaip viena tabletė iš plokštelės

Kreipkitės į gydytoją.

Praleista viena tabletė 1-ąją savaitę

Išgerkite praleistąją tabletę iš karto, kai tik prisiminsite, net jeigu vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes. Toliau tabletes vartokite įprastu laiku ir kitas 7 paras imkitės papildomų atsargumo priemonių, pvz.: naudokite prezervatyvą. Jeigu paskutiniąją savaitę prieš praleidžiant tabletę turėjote lytinių santykių, galėjote pastoti. Tokiu atveju kreipkitės į gydytoją.

Praleista viena tabletė 2-ąją savaitę

Išgerkite praleistąją tabletę iš karto, kai tik prisiminsite, net jeigu vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes. Toliau šias tabletes vartokite įprastu laiku. Kontraceptinis poveikis nesusilpnėja ir papildomų atsargumo priemonių nereikia.

Praleista viena tabletė 3-ąją savaitę

Galite pasirinkti vieną iš dviejų galimybių:

Išgerkite praleistąją tabletę iš karto, kai tik prisiminsite, net jeigu vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes. Toliau šias tabletes vartokite įprastu laiku. Nedarykite pertraukos, iš karto pradėkite vartoti kitos pakuotės tabletes.

Tikėtina, kad baigiant antrąją plokštelę prasidės kraujavimas arba antrosios plokštelės vartojimo dienomis gali būti tepimas arba negausus kraujavimas.

Likusių tablečių nebegerkite, padaryti 7 parų pertrauką (pasižymėkite dieną, kurią savo tabletę praleidote). Jei naują lizdinę plokštelę norite pradėti vartoti tą dieną, kurią visada pradedate, pertrauką, kurios metu tablečių nevartojama, darykite trumpesnę negu 7 parų.

Jeigu laikysitės vienos iš šių dviejų rekomendacijų, vis dar būsite apsaugota nuo nėštumo.

Jeigu pamiršote išgerti kurią nors tabletę iš plokštelės, o pertraukos dienomis kraujavimas neprasideda, tai gali rodyti, kad pastojote. Tokiu atveju prieš pradėdama naują pakuotę kreipkitės į gydytoją.

Ką daryti vėmimo arba sunkaus viduriavimo atveju?

Jeigu vartojant tabletes, vėmėte per pirmąsias 3-4 valandas po tabletės išgėrimo arba labai viduriuojate, kyla rizika, kad veikliosios medžiagos gali nevisiškai absorbuotis organizme. Tai panašu, lyg būtumėte pamiršusi pavartoti tabletę. Po vėmimo arba viduriavimo turite kiek galima greičiau nedelsdama išgerti kitą tabletę iš atsarginės plokštelės. Jeigu įmanoma, išgerkite tabletę per 12 valandų, praėjusių nuo įprasto tabletės gėrimo laiko. Jeigu tai neįmanoma arba praėjo daugiau kaip 12 valandų, darykite taip, kaip patariama skyrelyje „Pamiršus pavartoti ESTMAR“.

Menstruacijų atitolinimas: ką turite žinoti?

Nors tai daryti nerekomenduojama, tačiau galima atitolinti Jūsų menstruacijas, iš karto pradedant gerti ESTMAR tabletes iš naujos plokštelės ir ją baigiant, nedarant jokios pertraukos. Vartojant antrosios plokštelės tabletes, gali atsirasti nedidelis arba į menstruacijas panašus kraujavimas. Po įprastos 7 parų pertraukos, pradėkite naują plokštelę.

Prieš nutardama atitolinti menstruacijas, galite kreiptis patarimo į savo gydytoją.

Pirmosios menstruacijų dienos pakeitimas: ką turite žinoti?

Jeigu tabletes vartosite pagal rekomendacijas, Jūsų menstruacijos visada prasidės tablečių vartojimo pertraukos savaitę. Jeigu šią dieną norite pakeisti, tai galite padaryti sumažindama pertraukos dienų skaičių (tačiau negalima jo pailginti, pertrauka negali būti ilgesnė nei 7 paros). Pavyzdžiui, jeigu darote pertrauką penktadienį, o norite pakeisti į antradienį (t. y. paankstinti trimis paromis), pradėkite gerti tabletes iš naujos pakuotės trimis paromis anksčiau nei įprastai. Jeigu pertrauka būna labai trumpa (pvz., trys paros ar trumpiau), šiuo laikotarpiu gali neprasidėti vartojimo nutraukimo kraujavimas, bet gali pasireikšti tepliojimas arba į menstruacijas panašus kraujavimas.

Jeigu abejojate, kaip tai padaryti, kreipkitės į savo gydytoją.

Jeigu norite nutraukti ESTMAR vartojimą

ESTMAR vartojimą galite baigti kada panorėjusi. Jeigu nenorite pastoti, kreipkitės į savo gydytoją, kad patartų apie kitus veiksmingus apsisaugojimo nuo nėštumo būdus. Jeigu norite pastoti, nutraukite ESTMAR vartojimą ir palaukite menstruacijų prieš mėgindama pastoti. Tada bus lengviau apskaičiuoti laukiamo gimdymo data.

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *