Paprastasis kvietys

+1
+1 -0


Grupė: Dermatologiniai susirgimai, Imuninei sistemai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Paprastasis kvietys (lotyniškai Triticum vulgare) – tai miglinių šeimai priklausantis, vienerius metus gyvuojantis, iki 120 centimetrų užaugti galintis žolinis augalas. Kvietys turi kuokštines šaknis, iš kurių išauga šviesiai rudos, auksinės spalvos, vertikalios padėties, plonas ir bambliuotas stiebas. Augalo lapai žali, plokšti, pailgos, linijiškos formos. Kviečio žiedynas yra ilga, keturias briaunas turinti, iš daug sėklų sudaryta varpa. Vaisius – gelsvos spalvos, pailga, miltinga sėkla / grūdas. Paprastasis kvietys dauginasi savidulkomis, o žydi birželio–liepos mėnesiais. Kviečiai Lietuvoje yra plačiai paplitę, auginami laukuose.

Veikliosios paprastojo kviečio medžiagos:

– fermentai;
– krakmolas;
– ląsteliena;
– baltymai;
– riebalai;
– cholinas;
– įvairūs vitaminai (B1, B6, PP, E, F);
– mineralinės medžiagos (kalis, magnis, fosforas, selenas, geležis, chromas, varis, silicis, jodas);
– polifenoliai.

Gydomosiomis savybėmis pasižymintis paprastasis kvietys yra naudojamas liaudies medicinoje. Jis tinka turint virškinimo sistemos sutrikimų (dėl sudėtyje esančios ląstelienos paprastasis kvietys gerina virškinimo procesus, aktyvina žarnyno peristaltiką, neleidžia sukietėti viduriams, palaiko tinkamą žarnyno mikroflorą). Augalas šalina iš organizmo cholesterolį, todėl padeda sergantiems ateroskleroze, nutukusiems. Kviečius galima naudoti sergant avitaminozėmis ir geležies stokos mažakraujyste, kadangi juose gausu vitaminų ir geležies. Paprastasis kvietys padeda sudaryti barjerą virusams, bakterijoms, stiprina organizmą. Išoriškai naudojamas paprastasis kvietys tinka psoriazei, egzemai, dermatitui gydyti, gaivina, tonizuoja odą. Iš kviečių gali būti išgaunamas aliejus, puikiai tinkamas podagrai, pūliniams gydyti.

Paprastasis kvietys. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti naudojami kviečių grūdai. Iš jų galima spausti aliejų (jo sudėtyje gausu vitamino E, kuris sustabdo laisvųjų radikalų keliamą lipidų peroksidaciją ląstelių membranose), grūdus galima fermentuoti ir distiliuoti (gaminamas skystis, skirtas odai gydyti), daryti nuovirus, iš kviečių miltų galima gaminti kosmetines priemones, o kviečių sėlenų voniomis gydyti odą.

Kviečių nuoviro paruošimas: į vieną litrą verdančio vandens suberti 200 gramų kviečių sėlenų, valandą pavirinti ir perkošti. Nuoviras tinka sergant avitaminoze, iš jo galima gaminti girą – į pusę litro nuoviro suberti 25 gramus cukraus ir 5 gramus mielių.

Kvietinių miltų tonizuojamosios kaukės ruošimas: porą šaukštelių kvietinių miltų užpilti šiek tiek šilto pieno, pamaišyti, į gautą tyrelę įpilti kviečių daigų ir agurkų sulčių. Gauta mase tepti veido odą, palaikyti pusvalandį ir nuplauti šiltu vandeniu.

Kviečių sėlenų vonios ruošimas: porą kilogramų sėlenų supilti į drobinį maišelį, pavirti keliuose litruose vandens ir nusunkti. Gautą nuovirą supilti į šiltą vonią. Tokia vonia padeda pleiskanojančiai, sausai, sudirgusiai odai.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *