Sandostatin

0
+0 -0

Gamintojas: Novartis Pharma GmbH,
Veiklioji medžiaga: Oktreotidas
Stiprumas: 0,1mg/ml
Grupė: Receptiniai, Kompensuojamieji, Hormoniniai preparatai

Sandostatin yra sintetinis junginys, panašus į somatostatiną, t. y. į medžiagą, kurios yra žmogaus organizme ir kuri slopina kai kurių hormonų, pvz., augimo hormono, poveikį. Sandostatin, palyginus su somatostatinu, sukelia stipresnį ir ilgiau trunkantį poveikį, todėl už pastarąjį hormoną yra pranašesnis.

Sandostatin vartojamas:

  • akromegalijai, t. y. būklei, kurios metu organizmas gamina per daug augimo hormono, gydyti. Paprastai augimo hormonas reguliuoja audinių, organų bei kaulų augimą. Dėl šio hormono pertekliaus padidėja audiniai ir kaulai, ypač rankų ir pėdų. Sandostatin reikšmingai sumažina akromegalijos simptomus: galvos skausmą, per stiprų prakaitavimą, rankų ir pėdų tirpimo pojūtį, nuovargį, sąnarių skausmą; 
  • simptomams, susijusiems su kai kuriais virškinimo trakto navikais, pvz. karcinoidiniu naviku, VIP-oma (navikais, išskiriančiais vazoaktyvų žarnų peptidą (VIP)), gliukagonoma, gastrinoma, insulinoma ar hipofizės naviku, išskiriančiu augimo hormoną atpalaiduojantį faktorių (GRF), šalinti. Minėtų ligų metu skrandis, žarnos ar kasa gamina per daug kai kurių specifinių hormonų ir su jais susijusių kitokių medžiagų. Toks minėtų medžiagų perteklius sutrikdo natūralią organizmo hormonų pusiausvyrą ir pasireiškia įvairiais simptomais: karščio pylimu, viduriavimu, kraujospūdžio, kūno svorio sumažėjimu, odos bėrimu. Gydymas Sandostatin padeda kontroliuoti minėtus simptomus;
  • AIDS sergančių ligonių viduriavimui, kuris yra atsparus įprastinėms gydymo priemonėms, gydyti. Gydymas Sandostatin padeda kontroliuoti tuštinimąsi AIDS sergantiems ligoniams, kuriems yra atsparus įprastinių gydymo priemonių poveikiui viduriavimas;
  • komplikacijų po kasos operacijos profilaktikai. Gydymas Sandostatin mažina komplikacijų po operacijos, pvz., pilvo pūlinio, kasos uždegimo, atsiradimo pavojų;
  • kraujavimui iš plyšusių skrandžio ir stemplės varikozinių mazgų stabdyti bei kraujavimo pasikartojimo profilaktikai pacientams, sergantiems ciroze, t. y. lėtine kepenų liga. Gydymas Sandostatin padeda kontroliuoti kraujavimą bei mažina kraujo perpylimo poreikį.

Sandostatin. Vartojimas

Priklausomai nuo gydomos būklės, Sandostatin švirkščiamas po oda arba infuzijos (lašiniu) būdu į veną. Kaip Sandostatin švirkšti po oda, paaiškins gydytojas arba medicinos slaugytoja, tačiau vaistą lašinti į veną visada turi tik sveikatos priežiūros specialistas.

Injekcija po oda

Vaistą geriausiai švirkšti po žasto, šlaunų bei pilvo oda.

Kad nebūtų dirginama injekcijos vieta, kiekvieną kartą vaisto švirkšti po oda reikia vis į naują sritį. Pacientams, kurie pageidauja vaisto švirkšti patys, būtina tiksliai laikytis gydytojo ar medicinos slaugytojos nurodymų.

Skausmui injekcijos vietoje mažinti, prieš vaisto švirkštimą rekomenduojama tirpalą pašildyti iki kambario temperatūros, jei ampulė buvo laikoma šaldytuve. Šildyti galima rankose, tačiau negalima kaitinti.

Akromegalija

Iš pradžių reikia švirkšti po oda kas 8 arba 12 valandų po 0,05–0,1 mg. Vėliau dozė koreguojama atsižvelgiant į sukeliamą poveikį bei simptomų, pvz., nuovargio, prakaitavimo, galvos skausmo, sumažėjimą. Daugumai pacientų optimali vaisto dozė yra 0,1 mg. Ją reikia vartoti tris kartus per parą. Didžiausia paros dozė yra 1,5 mg. Jos viršyti negalima.

Virškinimo trakto navikas

Iš pradžių reikia švirkšti po oda kartą arba du kartus per parą po 0,05 mg. Atsižvelgiant į sukeliamą poveikį bei vaisto toleravimą, dozę galima laipsniškai didinti iki po 0,1–0,2 mg 3 kartus per parą. Jei karcinoidinį naviką gydant didžiausia toleruojama doze, per savaitę ligonio būklė nepagerėja, vaisto vartojimą reikia nutraukti.

Įprastinėms gydymo priemonėms atsparus viduriavimas AIDS sergantiems ligoniams

Iš pradžių rekomenduojama švirkšti po oda tris kartus per parą po 0,1 mg. Jei po savaitės gydymo viduriavimas ir toliau nevaldomas, vaisto dozę galima iš lėto didinti iki po 0,25 mg 3 kartus per parą. Jei vartojant pastarąją dozę, per savaitę ligonio būklė nepagerėja, vaisto vartojimą reikia nutraukti.

Komplikacijų po kasos operacijos profilaktikai

Įprasta dozė yra 0,1 mg. Ją reikia švirkšti po oda tris kartus per parą 7 dienas. Gydymą reikia pradėti likus iki operacijos ne mažiau kaip valandai.

Kraujavimas iš varikozinių skrandžio ir stemplės mazgų

Rekomenduojama vaisto lašinti į veną 25 mikrogramų per valandą greičiu 5 dienas nuolatinės infuzijos būdu. Gydymo metu būtina nuolat stebėti cukraus koncentraciją kraujyje.

Jeigu sergate kepenų ciroze (lėtine kepenų liga), gydytojas gali koreguoti palaikomąją vaisto dozę.

Pavartojus per didelę Sandostatin dozę

Kad Sandostatin perdozavimas sukeltų gyvybei pavojingą reakciją, nepastebėta.

Perdozavimo simptomai yra tokie: nereguliarus širdies susitraukimų ritmas, sumažėjęs kraujospūdis, širdies sustojimas, galvos smegenų hipoksija, stiprus viršutinės pilvo srities skausmas, odos ir akių baltymų pageltimas, pykinimas, apetito praradimas, viduriavimas, silpnumas, nuovargis, energijos stoka, sumažėjęs kūno svoris, padidėjusi pilvo apimtis, nemalonus pojūtis pilve ir vadinamoji laktatų acidozė.

Jei manote, kad vaisto perdozavote ir atsirado minėtų simptomų, kreipkitės į gydytoją.

Pamiršus pavartoti Sandostatin

Pamiršus pavartoti Sandostatin, praleistą dozę vartokite nedelsiant prisiminę, ir toliau vaisto vartokite įprastai. Dėl praleistos dozės jokios žalos neatsiras, tačiau kol sugrįšite prie įprasto dozavimo laikinai gali iš naujo pasireikšti kai kurių ligos simptomų.

Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.

Jeigu manote, kad Sandostatin veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *