Vaistinė dirvuolė

+1
+1 -0


Grupė: Kvėpavimo sistemai, Nuo skausmo, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Vaistinė dirvuolė (lotyniškai Agrimonia eupatoria) – tai erškėtinių šeimai priklausantis, daugiametis, iki 120 centimetrų užaugti galintis žolinis augalas. Dirvuolė turi storą ir trumpą, kartais išsišakojusį šakniastiebį. Iš jo išauga vertikalios padėties, apaugęs plaukeliais ir viršūnėje išsišakojantis stiebas. Augalo lapai viršutinėje pusėje tamsiai žali ir negausiai apaugę plaukeliais, o apatinėje pilki ir plaukuoti. Lapai yra pailgi, lancetiški, dantytais krašteliais, stiebo viršūnės link siaurėja. Žiedai geltoni, taisyklingos formos, su kiaušinio pavidalo vainiklapiais, turi trumpus kotelius, plaukeliais apaugusią taurelę, telkiasi į ilgą, varpos pavidalo kekę. Augalo vaisius – su taurele suaugęs, beveik centimetro ilgio, turintis giliomis vagomis išvagotą ir šereliais apaugusį paviršių. Žydi liepos–rugpjūčio mėnesiais, o vaisiai subręsta rugpjūtį–rugsėjį.

Vaistinė dirvuolė yra plačiai paplitusi visoje Lietuvoje ir dažna. Ji mėgsta sausas vietas, saulę, todėl gali būti aptinkama sausose pievose, šlaituose, pakelėse, panamėse, soduose, miškų aikštelėse.

Veikliosios dirvuolės medžiagos: rauginės medžiagos, karčiosios medžiagos, silicio junginiai, eterinis aliejus, organinės rūgštys, flavonas kvercitinas, K, B grupės, PP ir C vitaminai, askorbo rūgštis, mineralinės medžiagos, taninai, cholinas.

Gydomųjų savybių turinti vaistinė dirvuolė yra naudojama liaudies medicinoje. Ji pasižymi kraujagysles sutraukiančiomis, uždegimus ir skausmą slopinančiomis savybėmis, todėl gali būti naudojama kraujavimui stabdyti, burnos gleivinės uždegiminiams procesams malšinti. Dirvuolės preparatais gydomos kvėpavimo sistemos ligos (peršalimas, sloga, kosulys), virškinimo sistemos ligos (stabdo viduriavimą, skatina skrandžio liaukų veiklą bei tulžies išsiskyrimą į plonąjį žarnyną).

Nerekomenduojama vaistinės dirvuolės preparatų vartoti asmenims, kuriuos vargina vidurių užkietėjimas.

Vaistinė dirvuolė. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti, žydėjimo metu renkama ant žemės auganti dalis – dirvuolės žolė. Ją džiovinti reikėtų gerai paskleidus, itin gerai vėdinamoje ir nuo saulės bei drėgmės apsaugotoje patalpoje. Galima džiovinti ir specialioje džiovyklėje. Tinkamai sudžiovinta dirvuolė būna nemalonaus, kartaus skonio, skleidžia malonų kvapą. Laikoma vėsioje vietoje, dirvuolė tinkama vartoti 3 metus.

Vaistinės dirvuolės užpilo paruošimas: stikline verdančio vandens užpilti porą gramų džiovintos vaistinės dirvuolės žolės. Rekomenduojama išgerti vieną puodelį per dieną.

Skysčio burnai skalauti paruošimas: stikline verdančio vandens užpilti vieną šaukštelį džiovintų dirvuolės žiedų ir atvėsus skalauti burną kelis kartus per dieną.

Kompreso paruošimas: stikline verdančio vandens užpilti 5 šaukštelius džiovintų augalo žiedų, pavirti 5 minutes, atšaldyti ir perkošti. Gautame skystyje pamirkyti audeklą ir dėti ant pažeistos ir skaudamos vietos.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *