Vaistinė taukė

+3
+4 -1


Grupė: Dermatologiniai susirgimai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai

Vaistinė taukė (lotyniškai Symphytum officinale) – tai agurklinių šeimai priklausantis, daugiametis, iki 100 centimetrų užaugti galintis žolinis augalas. Taukė turi juodas (baltu vidumi), storas, gleivėtas, ilgas bei gausiai išsišakojusias šaknis. Augalo šakniastiebis taip pat juodas, storas, iš jo išauga vertikalios padėties, tuščiaviduris, gausiai išsišakojęs ir smulkiais šiurkščiais plaukeliais apaugęs stiebas. Augalo lapai žali, dideli, ovalo formos (primena kiaušinį) ir nusmailėjantys viršūnėse, šiurkščiu paviršiumi. Apatiniai lapai turi kotelius, o viršutiniai ne. Vaistinės taukės žiedai yra violetinės arba baltos spalvos, telkiasi į suktuko formos žiedynus stiebo viršūnėje, vaisius – skeltavaisis, kuris suskyla į keturis tamsius riešutukus. Augalas žydi gegužės–rugsėjo mėnesiais.

Vaistinė taukė yra plačiai paplitusi visoje Lietuvoje ir dažna. Ji mėgsta drėgnas vietas, derlingas dirvas, todėl gali būti aptinkama patvoriuose, sodybose, drėgnose pievose, dykvietėse, grioviuose.

Veikliosios vaistinės taukės medžiagos: rauginės medžiagos, eterinis aliejus, galinė rūgštis, gleivės, alkaloidai (svarbiausi – laziokarpinas, alantojinas, cinoglisinas), krakmolas, asparaginas, askorbo rūgštis, saponinai, inulinas, dervos, mineralinės medžiagos, konsolidinas.

Gydomųjų savybių turinti vaistinė taukė yra plačiai naudojama liaudies medicinoje. Ji pasižymi uždegimus slopinančiu poveikiu, skatina ląstelių atsinaujinimą ir spartina gijimą, todėl yra puikiai tinkama gydyti sunkiai gyjančioms žaizdoms, opoms, pūlingoms odos ligoms (furunkulams, spuogams), sumušimams, burnos gleivinės uždegiminiams procesams malšinti (sergant gingivitu, stomatitu). Augalas sutraukia kraujagysles, todėl tinkamas kraujavimui iš nosies stabdyti.

Vaistinės taukės preparatų nerekomenduojama vartoti nėščioms ir žindančioms moterims, sergantiems onkologinėmis ligomis, turintiems užterštų žaizdų (negalima ant jų tepti taukės preparatų).

Vaistinė taukė. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti yra renkamos vaistinių taukių šaknys. Jas kasti reikėtų pavasarį arba rudenį, iškasus nuvalyti nuo žemių, švariai nuplauti vėsiu vandeniu ir susmulkinti. Džiovinti gerai vėdinamose ir nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotose patalpose arba specialiose džiovyklėse. Optimali džiovinimo temperatūra yra 40–45 laipsniai Celsijaus. Laikomos tinkamomis sąlygomis, vaistinės taukės tinkamos vartoti 3 metus.

Taukės šaknų nuoviro paruošimas: stikline verdančio vandens užpilti 10 gramų džiovintų smulkintų šaknų, pakaitinti pusvalandį ir nukošti. Gautame nuovire išmirkyti audeklą ir išoriškai gydyti sumušimus, kraujosruvas.

Šaknų tepalo paruošimas: sutarkuoti šviežias taukės šaknis ir sumaišyti jas su kiaulės taukais. Tokiu tepalu galima įtrinti sukietėjusius kulnus, sunkiai gyjančias žaizdas. Patariama pateptą vietą apvynioti rankšluosčiu ar audeklu, kad būtų šilta.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *