Paprastasis kukurūzas

+1
+1 -0


Grupė: Imuninei sistemai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Paprastasis kukurūzas (lotyniškai Zea mays) – tai miglinių šeimai priklausantis, vienerius metus gyvuojantis, iki 1–3 metrų užaugantis žolinis augalas. Jo šaknis yra kuokštinė ir plačiai išsiraizgiusi maždaug 30–50 centimetrų gylyje. Iš šaknies išauga vertikalus, stačias, tvirtas ir platokas stiebas, kurio vidus užpildytas parenchiminiu puriu audiniu. Ant stiebo auga žali, be kotelių, pailgi, lygiais kraštais ir pražanginiai lapai. Augalas turi moteriškus ir vyriškus žiedus. Vyriški auga pačioje kukurūzo viršūnėje, sudaro šluotos pavidalo žiedynus, o moteriški tarp lapų ir sudaro varpas. Kai piestelinis žiedas apvaisinamas, iš jo išauga didelė geltona burbuolė apsupta lapų, o jos viršūnėje matomi kuokštai liemenėlių su purkomis. Kukurūzo vaisius – geltonas grūdas. Augalas žydi liepos–spalio mėnesiais, o vaisius subręsta rugsėjo–spalio mėnesiais.

Į Lietuvą iš Centrinės ir Pietų Amerikos kukurūzai atvežti ne taip seniai – 1955 metais. Augalas mėgsta nerūgščias, purias, priemolio dirvas. Dabar kukurūzai yra labai populiarūs, naudojami maisto pramonėje, kaip vaistinė žaliava, pašaras galvijams.

Veikliosios paprastųjų kukurūzų medžiagos: kartieji glikozidai, eteriniai aliejai, įvairūs vitaminai (C, K, B1, B2, B3, B6, E, PP), rauginės medžiagos, mineralinės medžiagos (manganas, kalis, kalcis), riebalai, karatinoidai, pantoteno rūgštis, krakmolas, baltymai, saponinai, biotinas, stigmasterolis, inozitas, kriptosantinas.

Turtinga sudėtimi ir gydomosiomis savybėmis pasižymintys paprastieji kukurūzai naudojami liaudies medicinoje. Dėl sudėtyje esančio vitamino K, kuris reikalingas kraujo krešėjimo procesams, kukurūzai stabdo kraujavimą (todėl tinka hemorojinių mazgų, nosies, gimdos kraujavimui stabdyti), skatina šlapimo išsiskyrimą (tinka sergantiems šlapimo pūslės ir inkstų akmenligėmis), skatina tulžies sekreciją, mažina cholesterolio kiekį kraujyje (tinka aterosklerozės profilaktikai). Dėl sudėtyje esančių vitaminų paprastasis kukurūzas yra gera priemonė avitaminozėms gydyti.

Paprastasis kukurūzas. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti renkamos kukurūzų purkos ir spaudžiamas gemalų aliejus. Purkos surenkamos vaškinės fazės metu (rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais), džiovinamos gerai vėdinamose patalpose arba specialiose džiovyklėse. Džiovinimo temperatūra neturėtų viršyti 40 laipsnių Celsijaus. Tinkamai sudžiovinti kukurūzai būna geltonos ar aukso spalvos siūlų pavidalai, skleidžia silpną kvapą, gleivingo skonio.

Kukurūzų užpilo ruošimas: stikline verdančio vandens užpilti 30 gramų džiovintos kukurūzų žaliavos. Tokį užpilą patariama vartoti 6 kartus per dieną, po vieną valgomąjį šaukštą.

Purkų nuoviro ruošimas: į pusantros stiklinės šalto vandens įberti 10 gramų purkų, pamirkyti ir virti pusvalandį emaliuotame inde. Nuovirą gerti kelis kartus per dieną, po porą valgomųjų šaukštų.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *