Atopinis dermatitas

+3

Atopinis dermatitas – tai lėtinis, nuolat keičiantis vietą ir kintantis niežtintis odos uždegimas su padidėjusiu žmogaus alergines reakcijas parodančiu antikūnų (tai specialūs baltymai, kurie atsakingi už organizmo reakcijas į svetimkūnius ir uždegimą sukeliančias medžiagas) kiekiu kraujyje ir imlumu infekcijai. Dažniausiai serga kūdikiai, vaikai ir paaugliai, turintys polinkį į alergijas.

Ligos priežastys nėra tiksliai žinomos. Daugeliui ligonių atopinis dermatitas išsivysto dėl paveldėjimo. Apie 60-70 % pacientų turi sergančių alerginėmis ligomis kraujo giminių. Tačiau polinkis sirgti šiomis ligomis gali pasireikšti tik veikiant išorinės aplinkos veiksniams, t.y. įvairiems alergenams. Jais gali būti namų dulkės, erkės, naminių gyvūnų plaukai ir pleiskanos, žiedadulkės, kai kurie maisto produktai (pienas, žuvis, kiaušiniai, citrusiniai vaisiai), vaistai, virusai, bakterijos, pelėsiai. Ligos išsivystymui tikriausiai turi reikšmės žarnyno būklė, stresai, aplinkos veiksniai: temperatūros kitimas, sezonas, klimatas.

Taigi, susergama, kai veikia visa grandinė tarpusavyje susijusių vidinių ir išorinių veiksnių. Tai:

Imuniteto nenormalumai (žmonėms, turintiems įgimtą polinkį į alergiją, alergenas sukelia specialių antikūnų sintezę, t.y. jų organizmas įsijautrina. Todėl į patekusį alergeną žmogus reaguoja greitai);

Nervų sistemos funkcijos sutrikimas (geriausiai žinomas tai baltasis dermografizmas, pvz.: mechaninis odos dirginimas sukelia ne paraudimą, o pabalimą);

alergenai: maisto – pieno, kiaušinių, žuvies, kviečių, miltų baltymai, vaisiai, daržovės; įkvėpiami – gyvūnų plaukai ir pleiskanos, žiedadulkės, namų  dulkės; kiti – mikroorganizmai: bakterijos, virusai, pelėsiai, dermatofitai (grybeliai); cheminiai ir fiziniai dirgikliai – buitinės chemijos priemonės, kosmetika, vilnoniai, sintetiniai drabužiai, karštis, šaltis, drėgmė, prakaitavimas;

anatominiai ir funkciniai odos sutrikimai (atopiniu dermatitu sergančiųjų oda sausa, plona, persišviečianti, niežtinti, ligoniams sumažėja odos riebalinio sluoksnio gamyba, sutrinka prakaito išskyrimas).

pakitusi asmenybė ir stresai ( nervų sistemos vaidmuo yra labai svarbus ligai. Ligoniai dažnai būna egoistai, greitai pavargsta, būna agresyvūs, negatyvūs ar bailūs);

klimato ir  sezono įtaka (vasarą daugeliui liga pranyksta ar sumažėja, o rudenį ir žiemą recidyvuoja arba paūmėja);

mechaninių veiksnių įtaka (odos dirginimas kasantis, trinant, erzinant drabužiais. Tai skatina ar sukelia odos uždegimą ir jį palaiko).

Atopinis dermatitas. Simptomai

Atopinio dermatito požymiai yra: odos pažeidimas, intensyvus niežėjimas, miego sutrikimas, emocijų pokyčiai. Nustatyta, kad daugeliui (96 %) ligonių liga prasideda rausvomis smeigtuko galvutės dydžio pūslelėmis. Jų dažniausiai ir pirmiausiai atsiranda ant skruostų, galūnių tiesiamųjų paviršių, bet gali būti visur. Pasirodo ypač suerzinus odą vandeniu, muilu, vilna, o patepus steroidiniais tepalais ar savaime praeina. Jos neniežti. Greta pūslelių ir atskirai atsiranda neryškiomis ribomis paraudimas, jame yra 2-3 mm skersmens rausvų paburkusių pūslelių. Tokius bėrimus niežti. Židinių skersmuo 5-30 mm. Tokie bėrimai yra dažniausiai vaikams iki 2 metų.

Dėl lichenifikacijos (oda yra melsvai rausva, sustorėjusi, sukietėjusi) atsiranda pavieniai židiniai, dažniausiai alkūnės linkių ir daugybiniai: sėdmenų raukšlių, pakinklių, kaklo, riešų, čiurnų, riešų. Lichenifikuota oda labai niežti, todėl dažnai būna nudraskyta ir pasidengusi kraujingais lašais.

Kiti atopinio dermatito požymiai: sausa, pleiskanojanti ir niežtinti oda (50 % ligonių); prakaitavimo sutrikimai, ir sumažėjusi riebalų gamyba; ryškus delnų ir padų raukšlėtumas (50%); sausos lūpos; baltasis dermografizmas (tai nenormalus kraujagyslių reagavimas į dirginimą ne paraudimu, o pabalimu).

Atopinis dermatitas. Ligos eiga

Odos uždegimą skatina dirgikliai, antigenai. Pažeidžiama odos barjerinė funkcija, todėl aplinkos dirgikliai, infekcija lengvai prasiskverbia ir sustiprina odos uždegimą. Kasymasis sukelia biologiškai aktyvių medžiagų organizme gamybą, o šios dar labiau skatina niežėjimą.

Sergant atopiniu dermatitu formuojasi smulkios, skysčio pilnos pūslelės. Prasideda jų erozija, susidaro šašai. Pašalinus dirgiklį, prasideda regeneracija, kuri pasireiškia pleiskanojimu. Ilgainiui susidaro lėtinių pažeidimų, oda sustorėja, sukietėja, sumažėja jos jautrumas.

Skiriami 2 klinikiniai ligos tipai:

Kūdikių ir mažų vaikų (2 mėn. - 4 metai): pažeidžiamas veidas, liemuo, rankų, kojų tiesiamieji paviršiai, ligai būdinga “šlapioji forma” (smulkius taškinis bėrimas, uždegimas, mazgeliai, pūslelės, erozijos).

Vaikų, paauglių ir suaugusių (4-14-30 metų): pažeidžiamas veidas (kakta, vokai, lūpos), kaklo šonai, sprandas, tiesiamieji plaštakų paviršiai, rankų ir kojų lenkiamieji paviršiai; ligai būdinga “sausoji forma”: uždegimas, mazgeliai, pleiskanojimas, išsausėjimas, nukasymai.

Atopinis dermatitas. Diagnostika

Ligos diagnozė nustatoma remiantis klinikiniais simptomais (anamneze: skundai, gretutinės ligos, alergijos, iš anamnezės nustatomas (80 %) paveldėtas polinkis į alergines ligas), atliekant kraujo tyrimus ir kitus laboratorinius tyrimus..

Būdingiausi nekomplikuoto ligos požymiai apžiūrint pacientą: pūslelės; eritema – smulkus bėrimas - ir eriteminės papulės; lichenifikacija; įvairaus gilumo nudraskymai ir kraujingi šašai; sausa, plona, blausi, pleiskanojanti oda; ryškus padų, delnų raukšlėtumas; baltas dermografizmas; použdegiminiai odos spalvos pokyčiai (pašviesėjimas arba patamsėjimas); prisidėjusios infekcijos požymiai: pūslelės, pūlinėliai, erozijos, šašas;

Taip pat atopiniam dermatitui būdingi kiti ypatumai: lėtinė eiga; įkyrus niežėjimas, ypač naktį; ligos trukmė – daugiau nei 6 savaitės.

Atliekami odos mėginiai: diagnostikai taikomi odos dūrio mėginiai su maisto, epiderminiais, žiedadulkių, buitiniais alergenais (ant odos užtepama alergeno ir toje vietoje įduriama maža adatėlė, kad alergenas turėtų sąlytį su paciento krauju).

Provokaciniai oraliniai mėginiai – atidžiai stebint paciento būklę, jam liepiama suvartoti tikėtino alergiją sukeliančio produkto. Bandomojo produkto suvalgoma tiek, kiek jo valgoma įprastai. Po mėginio ligonis stebimas visą parą. Dažniausiai reakcija pasireiškia po 30 minučių – 2 valandų, tačiau ji gali būti pastebėta po 4-6-8 valandų. Alerginė reakcija būna labai įvairi: odos paraudimas, stiprus niežulys, išbėrimas, šlapiavimas.

Laboratorinė imunologinė diagnostika: atlikus kraujo tyrimą kraujyje randama specifinių baltųjų kraujo kūnelių – eozinofilų, kurie parodo esant alerginę ligos prigimtį.

Atopinis dermatitas. Gydymas

Pagrindiniai atopinio dermatito gydymo principai yra alerginių ir kitų dirgiklių vengimas, barjerinės odos funkcijos atkūrimas ir palaikymas, odos uždegimo, antrinės infekcijos ir kitų komplikacijų gydymas, paciento ir jo šeimos mokymas, psichologinė pagalba.

Alerginių dirgiklių pašalinimas: vengti alergenų, rengtis nešiurkščiais drabužiais, naudoti natūralias prausimosi priemones, nenaudoti dirginančių skalbiklių, gerai vėdinti patalpas, dažnai maudytis, vengti chloruoto vandens.

Barjerinės odos funkcijos palaikymas: emoliantai (riebalų pagrindu sukuri apsauginiai odos kremai) ilgą laiką kasdien po 4-6 kartus, maudantis – specialūs aliejai voniai.

Odos uždegimo gydymas: vietinio poveikio steroidiniai vaistai, ūmiam procesui – kremai, losjonai, lėtiniam – tepalai; vietiniai uždegimą slopinantys vaistai; gydymas sisteminiais imuninę sistemą slopinančiais vaistais skiriamas tik ypač sunkiais atvejais.

Antrinės infekcijos gydymas: vietiniais antibiotikų preparatais, derinant su vietiniais uždegimą slopinančiais vaistais; infekcijai išplitus – sisteminiai antibiotikai; grybelinė infekcija – vietiniai vaistai nuo grybelio, virusinės komplikacijos – sisteminiai antivirusiniai medikamentai. 

Fototerapija (gydymas ultravioletiniais spinduliais) ir fotochemoterapija (gydymas ultravioletiniais spinduliais ir specialiais kremais) taikoma sunkiam atopiniam dermatitui gydyti.

Skiriama hipoalerginė dieta – nevartoti saldumynų (cukraus, saldainių, medaus), pieno ir grietinėlės, produktų iš kviečių, manų ir kvietinės košės, kiaušinių, produktų, kurių sudėtyje yra kiaušinio baltymo, šokolado, citrusinių vaisių, rūkytų gaminių, veršienos, vištienos, žuvies, vynuogių, braškių žemuogių, grybų, pomidorų, pomidorų padažų, pastų, sulčių, acto, kremų, garstyčių, prieskonių.

Atopinis dermatitas. Profilaktika

Atopinis dermatitas yra alerginė liga, kurios kai kuriais atvejais išvengti neįmanoma, ypač esant genetiniam polinkiui. Patartina  vengti ligą provokuojančių veiksnių, kontroliuoti dietą, namų aplinką, drėkinti odą, laikų atpažinti ir gydyti ligos paūmėjimą, kovoti su antrine infekcija.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +1 / 0 +1

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24