Atopinis dermatitas

+3

Atopinis dermatitas – tai lėtinis, nuolat keičiantis vietą ir kintantis niežtintis odos uždegimas su padidėjusiu žmogaus alergines reakcijas parodančiu antikūnų (tai specialūs baltymai, kurie atsakingi už organizmo reakcijas į svetimkūnius ir uždegimą sukeliančias medžiagas) kiekiu kraujyje ir imlumu infekcijai. Dažniausiai serga kūdikiai, vaikai ir paaugliai, turintys polinkį į alergijas.

Ligos priežastys nėra tiksliai žinomos. Daugeliui ligonių atopinis dermatitas išsivysto dėl paveldėjimo. Apie 60-70 % pacientų turi sergančių alerginėmis ligomis kraujo giminių. Tačiau polinkis sirgti šiomis ligomis gali pasireikšti tik veikiant išorinės aplinkos veiksniams, t.y. įvairiems alergenams. Jais gali būti namų dulkės, erkės, naminių gyvūnų plaukai ir pleiskanos, žiedadulkės, kai kurie maisto produktai (pienas, žuvis, kiaušiniai, citrusiniai vaisiai), vaistai, virusai, bakterijos, pelėsiai. Ligos išsivystymui tikriausiai turi reikšmės žarnyno būklė, stresai, aplinkos veiksniai: temperatūros kitimas, sezonas, klimatas.

Taigi, susergama, kai veikia visa grandinė tarpusavyje susijusių vidinių ir išorinių veiksnių. Tai:

Imuniteto nenormalumai (žmonėms, turintiems įgimtą polinkį į alergiją, alergenas sukelia specialių antikūnų sintezę, t.y. jų organizmas įsijautrina. Todėl į patekusį alergeną žmogus reaguoja greitai);

Nervų sistemos funkcijos sutrikimas (geriausiai žinomas tai baltasis dermografizmas, pvz.: mechaninis odos dirginimas sukelia ne paraudimą, o pabalimą);

alergenai: maisto – pieno, kiaušinių, žuvies, kviečių, miltų baltymai, vaisiai, daržovės; įkvėpiami – gyvūnų plaukai ir pleiskanos, žiedadulkės, namų  dulkės; kiti – mikroorganizmai: bakterijos, virusai, pelėsiai, dermatofitai (grybeliai); cheminiai ir fiziniai dirgikliai – buitinės chemijos priemonės, kosmetika, vilnoniai, sintetiniai drabužiai, karštis, šaltis, drėgmė, prakaitavimas;

anatominiai ir funkciniai odos sutrikimai (atopiniu dermatitu sergančiųjų oda sausa, plona, persišviečianti, niežtinti, ligoniams sumažėja odos riebalinio sluoksnio gamyba, sutrinka prakaito išskyrimas).

pakitusi asmenybė ir stresai ( nervų sistemos vaidmuo yra labai svarbus ligai. Ligoniai dažnai būna egoistai, greitai pavargsta, būna agresyvūs, negatyvūs ar bailūs);

klimato ir  sezono įtaka (vasarą daugeliui liga pranyksta ar sumažėja, o rudenį ir žiemą recidyvuoja arba paūmėja);

mechaninių veiksnių įtaka (odos dirginimas kasantis, trinant, erzinant drabužiais. Tai skatina ar sukelia odos uždegimą ir jį palaiko).

Atopinis dermatitas. Simptomai

Atopinio dermatito požymiai yra: odos pažeidimas, intensyvus niežėjimas, miego sutrikimas, emocijų pokyčiai. Nustatyta, kad daugeliui (96 %) ligonių liga prasideda rausvomis smeigtuko galvutės dydžio pūslelėmis. Jų dažniausiai ir pirmiausiai atsiranda ant skruostų, galūnių tiesiamųjų paviršių, bet gali būti visur. Pasirodo ypač suerzinus odą vandeniu, muilu, vilna, o patepus steroidiniais tepalais ar savaime praeina. Jos neniežti. Greta pūslelių ir atskirai atsiranda neryškiomis ribomis paraudimas, jame yra 2-3 mm skersmens rausvų paburkusių pūslelių. Tokius bėrimus niežti. Židinių skersmuo 5-30 mm. Tokie bėrimai yra dažniausiai vaikams iki 2 metų.

Dėl lichenifikacijos (oda yra melsvai rausva, sustorėjusi, sukietėjusi) atsiranda pavieniai židiniai, dažniausiai alkūnės linkių ir daugybiniai: sėdmenų raukšlių, pakinklių, kaklo, riešų, čiurnų, riešų. Lichenifikuota oda labai niežti, todėl dažnai būna nudraskyta ir pasidengusi kraujingais lašais.

Kiti atopinio dermatito požymiai: sausa, pleiskanojanti ir niežtinti oda (50 % ligonių); prakaitavimo sutrikimai, ir sumažėjusi riebalų gamyba; ryškus delnų ir padų raukšlėtumas (50%); sausos lūpos; baltasis dermografizmas (tai nenormalus kraujagyslių reagavimas į dirginimą ne paraudimu, o pabalimu).

Atopinis dermatitas. Ligos eiga

Odos uždegimą skatina dirgikliai, antigenai. Pažeidžiama odos barjerinė funkcija, todėl aplinkos dirgikliai, infekcija lengvai prasiskverbia ir sustiprina odos uždegimą. Kasymasis sukelia biologiškai aktyvių medžiagų organizme gamybą, o šios dar labiau skatina niežėjimą.

Sergant atopiniu dermatitu formuojasi smulkios, skysčio pilnos pūslelės. Prasideda jų erozija, susidaro šašai. Pašalinus dirgiklį, prasideda regeneracija, kuri pasireiškia pleiskanojimu. Ilgainiui susidaro lėtinių pažeidimų, oda sustorėja, sukietėja, sumažėja jos jautrumas.

Skiriami 2 klinikiniai ligos tipai:

Kūdikių ir mažų vaikų (2 mėn. - 4 metai): pažeidžiamas veidas, liemuo, rankų, kojų tiesiamieji paviršiai, ligai būdinga “šlapioji forma” (smulkius taškinis bėrimas, uždegimas, mazgeliai, pūslelės, erozijos).

Vaikų, paauglių ir suaugusių (4-14-30 metų): pažeidžiamas veidas (kakta, vokai, lūpos), kaklo šonai, sprandas, tiesiamieji plaštakų paviršiai, rankų ir kojų lenkiamieji paviršiai; ligai būdinga “sausoji forma”: uždegimas, mazgeliai, pleiskanojimas, išsausėjimas, nukasymai.

Atopinis dermatitas. Diagnostika

Ligos diagnozė nustatoma remiantis klinikiniais simptomais (anamneze: skundai, gretutinės ligos, alergijos, iš anamnezės nustatomas (80 %) paveldėtas polinkis į alergines ligas), atliekant kraujo tyrimus ir kitus laboratorinius tyrimus..

Būdingiausi nekomplikuoto ligos požymiai apžiūrint pacientą: pūslelės; eritema – smulkus bėrimas - ir eriteminės papulės; lichenifikacija; įvairaus gilumo nudraskymai ir kraujingi šašai; sausa, plona, blausi, pleiskanojanti oda; ryškus padų, delnų raukšlėtumas; baltas dermografizmas; použdegiminiai odos spalvos pokyčiai (pašviesėjimas arba patamsėjimas); prisidėjusios infekcijos požymiai: pūslelės, pūlinėliai, erozijos, šašas;

Taip pat atopiniam dermatitui būdingi kiti ypatumai: lėtinė eiga; įkyrus niežėjimas, ypač naktį; ligos trukmė – daugiau nei 6 savaitės.

Atliekami odos mėginiai: diagnostikai taikomi odos dūrio mėginiai su maisto, epiderminiais, žiedadulkių, buitiniais alergenais (ant odos užtepama alergeno ir toje vietoje įduriama maža adatėlė, kad alergenas turėtų sąlytį su paciento krauju).

Provokaciniai oraliniai mėginiai – atidžiai stebint paciento būklę, jam liepiama suvartoti tikėtino alergiją sukeliančio produkto. Bandomojo produkto suvalgoma tiek, kiek jo valgoma įprastai. Po mėginio ligonis stebimas visą parą. Dažniausiai reakcija pasireiškia po 30 minučių – 2 valandų, tačiau ji gali būti pastebėta po 4-6-8 valandų. Alerginė reakcija būna labai įvairi: odos paraudimas, stiprus niežulys, išbėrimas, šlapiavimas.

Laboratorinė imunologinė diagnostika: atlikus kraujo tyrimą kraujyje randama specifinių baltųjų kraujo kūnelių – eozinofilų, kurie parodo esant alerginę ligos prigimtį.

Atopinis dermatitas. Gydymas

Pagrindiniai atopinio dermatito gydymo principai yra alerginių ir kitų dirgiklių vengimas, barjerinės odos funkcijos atkūrimas ir palaikymas, odos uždegimo, antrinės infekcijos ir kitų komplikacijų gydymas, paciento ir jo šeimos mokymas, psichologinė pagalba.

Alerginių dirgiklių pašalinimas: vengti alergenų, rengtis nešiurkščiais drabužiais, naudoti natūralias prausimosi priemones, nenaudoti dirginančių skalbiklių, gerai vėdinti patalpas, dažnai maudytis, vengti chloruoto vandens.

Barjerinės odos funkcijos palaikymas: emoliantai (riebalų pagrindu sukuri apsauginiai odos kremai) ilgą laiką kasdien po 4-6 kartus, maudantis – specialūs aliejai voniai.

Odos uždegimo gydymas: vietinio poveikio steroidiniai vaistai, ūmiam procesui – kremai, losjonai, lėtiniam – tepalai; vietiniai uždegimą slopinantys vaistai; gydymas sisteminiais imuninę sistemą slopinančiais vaistais skiriamas tik ypač sunkiais atvejais.

Antrinės infekcijos gydymas: vietiniais antibiotikų preparatais, derinant su vietiniais uždegimą slopinančiais vaistais; infekcijai išplitus – sisteminiai antibiotikai; grybelinė infekcija – vietiniai vaistai nuo grybelio, virusinės komplikacijos – sisteminiai antivirusiniai medikamentai. 

Fototerapija (gydymas ultravioletiniais spinduliais) ir fotochemoterapija (gydymas ultravioletiniais spinduliais ir specialiais kremais) taikoma sunkiam atopiniam dermatitui gydyti.

Skiriama hipoalerginė dieta – nevartoti saldumynų (cukraus, saldainių, medaus), pieno ir grietinėlės, produktų iš kviečių, manų ir kvietinės košės, kiaušinių, produktų, kurių sudėtyje yra kiaušinio baltymo, šokolado, citrusinių vaisių, rūkytų gaminių, veršienos, vištienos, žuvies, vynuogių, braškių žemuogių, grybų, pomidorų, pomidorų padažų, pastų, sulčių, acto, kremų, garstyčių, prieskonių.

Atopinis dermatitas. Profilaktika

Atopinis dermatitas yra alerginė liga, kurios kai kuriais atvejais išvengti neįmanoma, ypač esant genetiniam polinkiui. Patartina  vengti ligą provokuojančių veiksnių, kontroliuoti dietą, namų aplinką, drėkinti odą, laikų atpažinti ir gydyti ligos paūmėjimą, kovoti su antrine infekcija.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25