Hemoraginis vaskulitas

0
+2 -2

Vaskulitas – tai kraujagyslių uždegimas ir pažeidimas. Šis procesas sutrikdo kraujotaką ir kraujo tėkmę.

Vaskulitai gali būti pirminiai ir antriniai.

Pirminiai vaskulitai skirstomi pagal pažeistų kraujagyslių tipą ir dydį (arterijos, venos), pažeistų kraujagyslių sienelių pokyčius.

Antriniai vaskulitai – dažniausiai yra sisteminių uždegiminių ligų, pavyzdžiui, sisteminės raudonosios vilkligės ir kt., vieni iš požymių.

Hemoraginis vaskulitas (Henoch-Schonlein purpura) – tai labiausiai paplitusi vaskulito forma, kuria susergama vaikystėje. Ši liga ypač būdinga 5–15 metų amžiaus vaikams. Ja dažniausiai serga berniukai.

Šienligė „Į organizmą per akis, nosį ar gerklę patekusios žiedadulkės sukelia slogą, kosulį, čiaudulį, akių ašarojimą, perštėjimą ir paraudimą, galvos skausmus ar net dusulį.“

Plačiau apie ligą, simptomus ir profilaktikos priemones skaitykite čia:
Kaip palengvinti šienligės simptomus? Naudingi gydytojos patarimai »

 

Pastebėta, kad jeigu šeimoje suserga vienas vaikas, jis užkrečia ir kitą/-us vaikus (brolius, seseris). Jie gali sirgti arba tuo pačiu metu, arba vienas po kito.

Hemoraginio vaskulito priežastys nėra aiškios. Liga gali būti susijusi su alerginėmis reakcijomis ar įvairiomis infekcijomis, ypač virušutinių kvėpavimo takų.

Dažniausiai po hemoraginio vaskulito visiškai pasveikstama.

Hemoraginis vaskulitas. Simptomai

Pats ryškiausias šios ligos simptomas yra pažeista oda. Ji pasireiškia kaip palpuojamoji purpura (kai kraujuoja poodis, atsiranda ryškiai raudonas bėrimas, jis yra iškilęs, todėl juntamas liečiant, t. y. “palpuojamas”) arba kaip petechijos (mažos kraujo išsiliejimo dėmelės odoje), kurios dažniausiai susiformuoja apatinėse galūnėse. Kartais odoje gali būti matoma išopėjimų.

Kiti požymiai:

- sąnarių skausmas – artralgija (kartais);
- artritas – sąnarių uždegimas (kartais);
- galimi pilvo skausmai;
- viduriavimas su kraujo priemaišomis.

Dėl kraujavimo ir kraujosruvų virškinimo trakte (burnoje, stemplėje, skrandyje ir žarnose), žarnų išemijos (kai sutrinka žarnų kraujotaka ir jos negauna reikiamo kiekio maisto medžiagų, deguonies), sutrinka jų funkcija.

Apie 50 % pacientų pažeidžiami inkstai. Dažniausiai susergama nefritu (inkstų uždegimu), kuris pasireiškia skausmu juosmens srityje, atsiradusiu krauju šlapinantis, kurio pėdsakus taip pat galima aptikti ir atliktus šlapimo tyrimą (jo randama netgi tada, kai kraujas plika akimi nematomas) ir dideliu baltymų kiekiu.

Būdinga poodinė edema – patinimas.

Sunkiais atvejais galima encefalopatija – smegenų veiklos sutrikimas.

Kai kuriais atvejais berniukams gali atsirasti orchitas – sėklidžių uždegimas.

Išvardyti hemoraginio vaskulito simptomai yra panašūs į kai kurių kitų ligų požymius, todėl vos tik juos pajutus, būtina kreiptis į gydytoją

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *