Infekcinis endokarditas

+3
+3 -0

Tai širdies endokardo pažeidimas (širdis turi tris sluoksnius: endokardas – jis dengia širdį iš vidaus, iš jo formuojasi širdies vožtuvai, miokardas – vidurinis sluoksnis, tai širdies raumuo, epikardas – išorinis širdies dangalas), kai ant širdies vožtuvų pradeda kauptis įvairūs mikroorganizmai (bakterijos, grybeliai).

 Jį sukelia įvairios bakterijos (žaliasis streptokokas, auksinis stafilokokas, enterokokai), labai retai grybeliai (candida, aspergilus, histoplasma).

Didžiausią riziką susirgti šia liga turi žmonės, kurie turi protezuotą širdies vožtuvą, aortos ydą, dviburio vožtuvo nesandarumą, aortos susiaurėjimą. Mažesnė rizika yra tiems, kuriems yra dviburio vožtuvo prolapsas (vožtuvo išsivertimas į kitą pusę), turi triburio vožtuvo ydą, serga hipertrofine kardiomiopatija, žmonės, kuriem yra ilgai laikomi kateteriai venose (atsiranda kelias infekcijai patekti).

Infekcinis endokarditas gali būti ūminės eigos arba lėtinės.

Infekcinis endokarditas. Simptomai

Ūminis infekcinis endokarditas prasideda staigiai, praėjus kelioms dienoms po mikrobo patekimo į organizmą. Jis gali pasireikšti įvairiais simptomais: gali vyrauti sepsio (kraujo užkrėtimo) klinika: karščiavimas, šaltkrėtis, dažnas širdies ritmas (tachikardija), silpnumas, sąmonės pritemimas, blyškumas su gelsvu atspalviu, apetito nebuvimas, kūno masės mažėjimas, galvos skausmai, sąnarių ir raumenų skausmai, be sepsio klinikos gali odoje atsirasti įvairios kraujosruvos, įvairūs rausvi žirnio dydžio mazgeliai (ypač ant rankų ir kojų pirštų), gali pasireikšti bėrimai, blužnies padidėjimas. Gali įvykti organų tromboembolijos (susidariusios mikroorganizmų sankaupos ant vožtuvų nutrūksta ir nukeliauja į kitus organus kraujagyslėmis, ten sukeldami audinių ir organų infarktus) 

Lėtinis infekcinis endokarditas prasideda nepastebimai, sergama kelis mėnesius ar net metus. Bet tuo metu gali būti pagerėjimo laikotarpių.

Svarbiausiais lėtinio endokardito simptomas – neaiškios kilmės karščiavimas su šaltkrėčiu ar be jo.

Vėliau – vis didėjantis širdies nepakankamumas (dusulys, skausmas krūtinės srityje ir kita jo simptomatika).

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *