Išeminė širdies liga

+1

Išeminė širdies liga (dar kitaip vadinama koronarine širdies liga) – tai miokardo disfunkcija dėl sumažėjusio vainikinių arterijų pripildymo krauju, pasireiškianti ūmiais ar lėtiniais išeminiais sindromais. Išeminė širdies liga yra pagrindinė mirštamumo priežastis visame pasaulyje.

Svarbiausias veiksnys, vystantis šiai ligai – aterosklerozė – lėtinė arterijų sienelių liga, kai formuojasi aterosklerozinės plokštelės (ateromos). Iš pradžių pažeistame epitelyje randamos nedidelės ateromos, vėliau jos didėja, kol visiškai uždaro kraujagyslės spindį. Kai tokios aterosklerozinės plokštelės susidaro širdies raumenį maitinančiose kraujagyslėse (vainikinėse arterijose), vystosi miokardo išemija, kurią galima traktuoti kaip organo mažakraujystę.

Pagrindiniai aterosklerozę sukeliantys veiksniai:

- dislipidemija;
- hipertenzija;
- rūkymas;
- cukrinis diabetas;
- hiperglikemija;
- hipodinamija;
- nutukimas;
- hiperurikemija;
- hiperhomocisteinemija;
- aukšti kraujo krešumo rodikliai;
- uždegimai;
- nervinė įtampa;
- mažas fizinis aktyvumas.

Visi išvardyti požymiai yra koreguojamieji etiologiniai veiksniai.

Nekoreguojamieji veiksniai:

- amžius;
- vyriška lytis;
- genetika.

Nekoreguojamieji veiksniai yra aktyviai tyrinėjami mokslininkų, siekiant ateityje juos paversti koreguojamais išeminę širdies ligą sukeliančiais faktoriais.

Pagal Tarptautinę statistinę ligų klasifikaciją, išeminė širdies liga skirstoma:

- krūtinės angina (stabilioji, nestabilioji, spazminės kilmės);
- ūminis miokardo infarktas (iki 28 dienų trukmės);
- kartotinis miokardo infarktas;
- ūminio miokardo infarkto komplikacijos;
- kitos ūminės išeminės širdies ligos formos;
- lėtinė išeminė širdies liga (aterosklerozinė širdies liga, senas miokardo infarktas, t. y. praėjus 28 dienoms, širdies aneurizma, vainikinių arterijų aneurizma, išeminė kardiomiopatija, beskausmė arba tylioji miokardo išemija).

Miokardo infarktas


„Kai kurie žmonės turi didesnę riziką susirgti miokardo infarktu nei kiti. Tai – rūkymas, didelis kraujo spaudimas, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, cukrinis diabetas, nutukimas.“

Plačiau apie ligos simptomus, eigą ir rizikos faktorius skaitykite čia:
Miokardo infarktas »

 

Išeminė širdies liga. Simptomai

Žmogus, sergantis išemine širdies liga, gali skųstis skausmu širdies plote, už krūtinkaulio, tarpumentyje. Iš pradžių skausmai vargina fizinio krūvio metu, vėliau ir ramybės būsenoje. Skausmas paprastai plinta į rankas, apatinį žandikaulį, skrandžio sritį.

Svarbu žinoti, kad jei tokie skausmai pasireiškia kartu su nerimo jausmu, pykinimu, ima skaudėti galvą, darosi silpna, išpila prakaitas, atsiranda baimės jausmas, kuo skubiau reikia kreiptis į gydytojus, nes tai priešinfarktinės būklės požymiai.

Kai kuriems ligoniams širdies skausmai nebūdingi, tačiau atsiranda dusulys, darosi sunku toleruoti vis mažesnį fizinį krūvį.

Kartais ligonis net neįtaria, kad serga koronarine širdies liga, nes nejaučia jokių simptomų.

Išeminė širdies liga. Ligos eiga

Išeminės širdies ligos pradžia besimptomė. Atsiranda kraujagyslių sienelės pažeidimų, kuriems įtakos turi infekcijos sukeltas uždegimas. Ant pažeistos vidinės sienelės prilimpa kraujo plokštelės ir leukocitai. Vėliau išsiplečia lygiųjų raumenų ląstelės, kaupiasi lipidai, ištinka arterijų sienelės hipoksija (deguonies stygius), o vėliau ir nekrozė.

Tuo tarpu ant kraujagyslės sienelės, iš vidinės jos pusės, formuojasi ateroma, o jai įplyšus –trombas. Jam atitrūkus ir krauju nukeliavus toliau nuo pažeidimo vietos, atsiranda organo ar kūno dalies išemija. Trombui pasiekus širdį maitinančias kraujagysles, žmogų ištinka ūmus miokardo infarktas, o laiku nesuteikus pagalbos – mirtis. Negaudamas deguonies širdies raumuo žūva per 30 minučių.

Išeminė širdies liga. Diagnostika

Diagnozuojant ligą išklausomi gana tipiški nusiskundimai. Gydytojas pamatuoja kraujo spaudimą, tikslingai surenka informaciją, kuri gali padėti nustatyti ar įtarti ligą.

Diagnozei pagrįsti skiriami kraujo tyrimai, užrašoma elektrokardiograma (EKG), atliekamas echokardiografinis (širdies ultragarsinis) tyrimas, padedantis įvertinti pažeidimo vietą, sienelės judrumą, komplikacijas, širdies pajėgumą, kraujo kiekį, išstumiamą į kraujotaką.

Taip pat gali būti taikomas rentgenologinis krūtinės ląstos ištyrimas, kuris padeda nustatyti padidėjusią širdį, plaučių pabrinkimą.

Krūtinės anginą patvirtina veloergometrija, tredmilo tyrimai, echokardioskopija (angl. stress echocardiography).

Ištikus miokardo infarktui daromas magnetinis branduolių rezonansas, radionuklidiniai tyrimai, pozitronų emisijos tomograma.

Išeminė širdies liga. Gydymas

Išeminės širdies ligos gydymo pagrindinis tikslas yra kontroliuoti rizikos veiksnius, juos koreguoti ir išvengti ligos progresavimo bei komplikacijų.

Skiriamas gydymas vaistais:

- beta adrenoblokatoriais;
- kalcio kanalų blokatoriais;
- antikoaguliantais;
- antitromboziniais;
- statinais;
- simptomus malšinančiais medikamentais.

Sunkesniems ligos atvejams gydyti skiriama chirurginė intervencija. Atliekamos aortos ir vainikinių jungčių suformavimo operacijos, perkutaninė angioplastika (PTKA) – susiaurėjusių vainikinių arterijų išplėtimas. Šios operacijos metu per odą į pažeistą kraujagyslę įvedamas stentas su balionėliu, kurį pučiant plečiasi kraujagyslės spindis ir sutraiškoma aterosklerozinė plokštelė.

Labai svarbus gydymo elementas yra reabilitacija ir antrinė profilaktika (siekiama išvengti ligos progresavimo ir su juo susijusių komplikacijų).

Išeminė širdies liga. Profilaktika

Pirminė profilaktika. Ji apima pagrindinius sveikos gyvensenos principus.

Patariama:

- sveikai maitintis;
- pakankamai judėti;
- atsisakyti rūkymo;
- nevartoti alkoholinių gėrimų;
- išmokti valdyti stresą;
- laikytis subalansuoto darbo ir poilsio režimo;
- turint antsvorio, taisyklingai, pagal gydytojo nurodymus numesti nereikalingus kilogramus;
- tikrinti ir kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujyje, ypač nuo 30 metų.

Antrinė profilaktika. Svarbi tiems, kuriems jau diagnozuota išeminė širdies liga. Tokiu atveju fizinis krūvis ribojamas, nes stengiamasi neperkrauti širdies. Labai svarbu tinkamai vartoti paskirtus vaistus ir laikytis gydytojo nurodymų. Užėjus angininiam skausmui, reikia nutraukti fizinį krūvį, išgerti vaistų, kuriuos nurodė gydytojas. Jei per 20 minučių skausmas neatslūgo, nedelsiant kviesti greitąją pagalbą.

 

 

Išeminė širdies liga. Kita

Europoje nuo išeminės širdies ligos miršta kas antras gyventojas. Iš jų – 30 % iki 65 metų amžiaus. Pasaulio sveikatos organizacijos prognozėmis, koronarinės širdies ligos atvejų nuo 7,1 mln. 2002 metais turėtų padaugėti iki 11,1 mln. 2020 metais.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +3 / 0 +3

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis
5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis Bloga nuotaika linkusi greitai pasėti sėklą mumyse ir išvešėti į didelį, galingą ir sunkiai išraunamą medį. Kartais slogumas visiškai nepastebimai tampa mūsų gyvenimo būdu. Nors sakoma, kad be liūdesio nežinotume, kas yra džiaugsmas, tačiau jokiais būdais negalime leisti šiam liūdesiui užsitęsti. Pati svarbiausia... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas
Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas Dažnas žino, kaip nuraminti įsiaudrinusį vaiką – tereikia duoti jam išmanųjį telefoną. Mažylis, gavęs tai, ko norėjo, tarsi sustingsta – gali valandų valandas žiūrėti spalvotus filmukus ar populiariausius internete esančius įrašus vaikams. Reikėtų tik praeiti gatve ar atsidurti žaidimų aikštelėje – kiek daug... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams
Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams Erekcijos sutrikimai susiję su nesugebėjimu pasiekti arba palaikyti erekcijos. Toks negalėjimas pasiekti ir (arba) išlaikyti varpos standumo lytinių santykių metu gali būti reguliarus arba dažnai pasikartojantis – tuomet galima įtarti erekcijos funkcijos sutrikimus. Retkarčiais taip gali nutikti bet kuriam vyrui, tačiau jei ši... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams
Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams Namuose visa galybė žaislų, tačiau Jūsų pusės metų mažylis labiausiai džiaugiasi samčiu? Į kelionę vietoje mielo meškučio pasiimate mėgstamiausią dryžuotą kojinę? Fotografė Jūsų prašo atsivežti į fotosesiją mylimiausią vaiko žaislą, po jūs paimate vandens buteliuką, nes tik jis taip pakelia kūdikiui nuotaiką?... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24