Kojų trofinės opos

+2

Trofinės kojų opos – tai ilgai negyjančios opos ant blauzdų, kurios atsiranda, kai odos vientisumas pažeistas. Prie odos vientisumo pažeidimo prisideda antrinė virusinė, grybelinė ar bakterinė infekcija, dėl kurios vystosi audinių nekrozė.

Trofinės opos gali susidaryti sergant tokiomis ligomis kaip cukrinis diabetas, lėtinė venų liga, arterinis nepakankamumas. Jų atsiradimo priežastis iki 90 % atvejų yra kraujagyslių ligų sukeltas audinių mikrocirkuliacijos ir mitybos nepakankamumas.

 

„Lengvos formos venų liga dažniausiai nėra didelė problema, tačiau situacijai blogėjant, tai gali tapti luošinančio lėtinio veninio nepakankamumo priežastimi. “

Plačiau skaitykite čia:
Kojų venų ligos – stovimą darbą dirbančių žmonių problema »


Tipinė opų lokalizacija – blauzdos ir kulnai. Žaizdos negyja ilgai – 2–3 mėnesius – sukeldamos nuolatinius kojų skausmus.

Iškyla tokių gyvybei pavojingų užkratų kaip rožė ar sepsis rizika. Nukenčia žmogaus socialinis aktyvumas, nes opos gali šlapiuoti, skleisti nemalonų kvapą, todėl vengiama eiti į viešumą, bendrauti su kitais žmonėmis.

Gali atsirasti psichologinių problemų. Žmonės tampa uždari, užklumpa depresinės nuotaikos.

Opos linkusios recidyvuoti, todėl dažnai netikima, kad galima pasveikti, ir žmogus nebesigydo, nuleidžia rankas. Tačiau svarbu žinoti, kad net 80–90 procentų opų gali būti išgydytos, atsinaujinančios ar sunkiai pasiduodančios gydymui vis tiek yra gydytinos, nes opa – tinkama terpė mikroorganizmams veistis.

Negydant pažeidimai ima plisti, prasideda pūliavimas. Paprastai nuo šios ligos kenčia vyresnio amžiaus žmonės.

Trofinės kojų opos diagnozuojamos bent 5 % vyresnių nei 65 metai žmonių.

Kojų trofinės opos. Simptomai

Pacientus vargina kojų nuovargis, sunkumas, blauzdų skausmai.

Kojos dažnai patinsta, jų venos išsiplėtę, matosi išryškėjęs kojų venų tinklas.

Ilgainiui atsiranda net kelis mėnesius negyjančių trofinių kojų opų. Jos gali šlapiuoti, o prisidėjus antrinei infekcijai, imti pūliuoti.

Opas labai skauda, negydant jos plinta. Turi polinkį recidyvuoti (atsinaujinti).

Kojų trofinės opos. Ligos eiga

Trofinės kojų opos atsiranda dėl sutrikusios audinių mitybos.

Esant nepakankamam pritekamo kraujo kiekiui, audinių mityba tampa nepakankama, vystosi nekrozė, t. y. vietiškai pasireiškianti audinio dalies žūtis.

Nekrozės sritį supančiuose audiniuose vystosi uždegimas. Prisideda antrinė virusinės, bakterinės ar grybelinės kilmės infekcija.

Opa ima plisti, supūliuoja, atsiranda nemalonus irstančių audinių kvapas. Negydant opos suvešėja.

Gydant užgyja randu, kartais atsinaujina. Sunkiais atvejais vystosi sepsis, žmogaus gyvybei ima grėsti mirtinas pavojus.

Kojų trofinės opos. Diagnostika

Trofinės kojų venos diagnozuojamos išklausius ligonio nusiskundimų, surinkus anamnezę apie persirgtas ir esamas ligas, apžiūrėjus odos pažeidimus.

Skiriamas ultragarsinis dvigubo skenavimo tyrimas, kuris padeda diagnozuoti venų trombozę, įvertinti jos išsiplėtimo ribas, nustatyti venų vožtuvų būklę, veninio kraujo refliuksą, t. y. veninio kraujo tekėjimą atgaline kryptimi dėl nusilpusios vožtuvų funkcijos.

Taip pat atliekamas invazinis tyrimas – venografija. Jo tikslas nustatyti anatominius venų ypatumus: aneurizmas, susiaurėjimus, įgimtus trūkumus ir kt.

Kai kuriais atvejais atliekami ir magnetinio branduolių rezonanso ir kompiuterinės tomografijos tyrimai.

Kojų trofinės opos. Gydymas

Trofinių kojų opų gydymas ilgas ir brangus. Neretai, uždelsus kreiptis į gydytoją ir opoms supūliavus bei išplitus, ir skausmingas.

Esminis gydymo momentas – nustatyti priežastį. Negydant pagrindinės ligos, trofinių opų gydymas taip pat nebus veiksmingas.

Žaizdos gydymas susideda iš kelių etapų:

- nekrektomijos (nekrozinių audinių šalinimas chirurginiu būdu);
- granuliacijų auginimo;
- odos persodinimo (jei reikia).

Granuliacinio audinio augimas skatinamas skiriant specialius tepalus ar tvarsčius. Jei ligonio būkle sunki, pasireiškia išplitusi infekcija, skiriamas gydymas antibiotikais.

Gydymas yra individualus, jį kontroliuoja gydytojas specialistas.

Nerekomenduojama užsiimti savigyda, nes paprastai neprofesionalus gydymas tik pakenkia, o galiausiai, kreipusis į gydytoją, sveikimas užtrunka, tampa skausmingesnis, nes reikia šalinti iškilusias komplikacijas.

Kojų trofinės opos. Profilaktika

Siekiant išvengt trofinių kojų opų, svarbu laiku kreiptis į gydytoją, t. y. pajutus pirmuosius veninio nepakankamumo simptomus.

Svarbu avėti avalynę, kuri nebūtų aukšta pakulne, nespaustų pirštų, nevargintų kojų, leistų išlaikyti taisyklingą pėdos skliautą.

Ilgai keliaujant lėktuvu ar automobiliu, dažniau pajudinti kojas per čiurnos sąnarius, esant galimybei, jas pakelti aukštyn ir palaikyti atsirėmus į sėdynę ar sieną.

Nepatariama vartoti gazuotų gėrimų, geriausiu atveju – vandenį.

Reikia rinktis drabužius, kurie nevaržo juosmens, nesuspaudžia blauzdų.

Veninę kraujotaką gerina dinaminiai pratimai, atliekami per čiurnos ir kelio sąnarius.

Taip pat būtina laiku ir tinkamai gydyti kraujagyslių ligas, o atsiradus opoms, kreiptis į gydytojus specialistus ir laikytis jų nurodymų.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25