Mitralinio vožtuvo iškritimas (Prolapsas)

+3
2

Mitralinio vožtuvo iškritimas (kitaip prolapsas) – tai dviburio vožtuvo, esančio tarp kairiojo prieširdžio ir kairiojo skilvelio, iškritimas (slydimas) atgaline kryptimi į kairįjį prieširdį susitraukiant širdžiai.

Sveikos širdies vožtuvas užsidaro tada, kai kairysis skilvelis susitraukia ir išstumia kraują į aortą. Užsidarydamas, mitralinis vožtuvas visiškai uždengia angą, esančią tarp kairiojo prieširdžio ir kairiojo skilvelio, neleisdamas kraujui grįžti į kairįjį prieširdį. Sergant prolapsu, dalis šio vožtuvo audinių iškrenta, tarsi išsigaubia ir anga uždaroma ne iki galo. Todėl kraujas suteka atgal į kairįjį prieširdį (regurgitacija).

Daugeliu atvejų mitralinio vožtuvo iškritimo priežastis yra neaiški. Tačiau pastebėta, kad jis būdingesnis žmonėms, kurių šeimoje taip pat buvo sirgusiųjų šia liga.

Kartais prolapsas išsivysto dėl jungiamąjį audinį pažeidžiančių ligų: Marfano sindromo, Ehlers-Danlos sindromo, skoliozės.

Retkarčiais ši liga gali būti siejama ir su suaugusiųjų policistinių inkstų liga.

Nors mitralinio vožtuvo iškritimu gali susirgti bet kokio amžiaus ir bet kurios lyties žmogus, dažniausiai jis diagnozuojamas vyrams, kuriems yra daugiau kaip 50 metų. 

Mitralinio vožtuvo iškritimas (Prolapsas). Simptomai

Nemaža dalis žmonių, kurie serga prolapsu, nepatiria jokių simptomų. Taip yra todėl, kad prolapso sukeliama kraujo regurgitacija yra nedidelė ir jokios įtakos jų kraujotakai nedaro.

Ligos požymiai:

- dažnas arba nereguliarus širdies plakimas (aritmija);
- galvos svaigimas;
- dusulys fizinio krūvio metu arba atsigulus;
- nuovargis;
- krūtinės skausmas, kurio nesukelia miokardo infarktas arba koronarinė širdies liga.

Kartais ligonius kamuoja alpimas arba nerimo jausmas.

Sergantiesiems mitralinio vožtuvo iškritimas gali pasireikšti skirtingai, tačiau simptomai retai būna sunkūs.

Mitralinio vožtuvo iškritimas (Prolapsas). Ligos eiga

Mitralinio vožtuvo iškritimas vystosi lėtai, neretai žmonės nepajunta jokių simptomų. Būklė progresuoja pamažu, todėl ši liga dažniausiai diagnozuojama vyresnio amžiaus žmonėms, bet prolapsą galima būtų aptikti daug anksčiau, nors daugeliui pacientų, net ir diagnozavus šią ligą, jokio gydymo ar apribojimų netaikoma.

Kartais paciento būklė tampa komplikuota ir gali sukelti kitų problemų: mitralinio vožtuvo nepakankamumą, įvairias aritmijas, endokarditą (širdies vidinio sluoksnio ar vožtuvų uždegimą).

Mitralinio vožtuvo iškritimas (Prolapsas). Diagnostika

Dažniausiai mitralinio vožtuvo iškritimas nustatomas, kai pacientas kreipiasi į gydytoją dėl jį kamuojančių simptomų, arba kai gydytojas išgirsta ūžesį širdyje auskultuodamas pacientą profilaktinės ar kitos apžiūros metu.

Tam, kad būtų patvirtinta diagnozė, skiriami tyrimai.

Pirmiausia atliekama elektrokardiograma (EKG). Joje galima stebėti elektrinius širdies reiškinius, ritmo sutrikimus, širdies raumens nusilpimą.

Kartais atliekama krūvio EKG: stebimas širdies darbas fizinio krūvio metu.

Atlikus rentgenogramą, tiriamas širdies dydis ir forma, ieškoma skysčio aplink širdį.

Tiriant širdį ultragarsu (echokardiografija), galima aptikti širdies padidėjimą, susilpnėjusią jos funkciją, vožtuvų problemas, kraujo regurgitaciją.

Kartais atliekama širdies kateterizacija. Kateterio pagalba pasiekus širdį, suleidžiama specialių dažų, tuomet atliekamos rentgenogramos, kuriose gerai matomos širdies kameros ir kraujagyslės.  

Mitralinio vožtuvo iškritimas (Prolapsas). Gydymas

Nustačius mitralinio vožtuvo iškritimą, svarbu atsižvelgti į paciento skundus ir poreikius. Jeigu ligonis neturi jokių nusiskundimų, jam specifinis gydymas netaikomas. Jis stebimas: reguliariai tiriamas kas 3–5 metus.

Asmenims, kuriems liga sukelia simptomų, skiriamas gydymas atsižvelgiant į būklės sunkumą. Dažniausiai pakanka gydymo vaistais, nors jais ir nėra galimybės atitaisyti šį vožtuvų defektą, tačiau medikamentai gali malšinti besireiškiančius simptomus ir apsaugoti nuo galimų komplikacijų. Dažniausiai skiriami kraują skystinantys ir širdies ritmą koreguojantys vaistai.

Itin retais atvejais, kai ligonio būklė labai sunki, rekomenduojama atlikti chirurginę operaciją. Jos metu paprastai atstatomas arba pakeičiamas mitralinis vožtuvas. 

Mitralinio vožtuvo iškritimas (Prolapsas). Profilaktika

Nėra būdų apsisaugoti nuo mitralinio vožtuvo iškritimo, tačiau asmenims, kuriems ši liga yra nustatyta, rekomenduojama klausyti gydytojų nurodymų tam, kad būtų sumažinta komplikacijų rizika. 

Susiję straipsniai

  • Žilvinas / 2019-05-17 21:37:21

    Nesutinku,Diana.pats turiu šią bėdą nuo vaikystės,nors ir sportuoju ir dviračių sportu užsiimu,Širdies susitraukimų skaičius esant ramioje būsenoje, būna apie 50 dūžių per minutę,o tai rodo kad širdies raumenys stiprūs( bradikardijos nėra), bet kaip buvo prolapsas taip ir liko.Nesuku galvos dėl to,pralaidumo kolkas nėra

  • Diana H. / 2019-03-06 14:23:23

    Ogi prolapsas ištinka dėl nestiprių raumenų. Prašom visi mankštintis ;) 9m ar 90m - pasak Barbara O'Neill, visų raumenys gali būti stiprūs.

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai
8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai Norite numesti porą kilogramų ir jaustis lengviau? Tam tikrai nereikia radikalių dietų – pakanka vadovautis paprastomis taisyklėmis ir ilgainiui savo mitybą paversti sveikesne. Griežtos dietos suteikia labai laikinus rezultatus, išsekina organizmą ir dažnai prisideda prie gyvenimo džiaugsmo praradimo. Sveika mityba, priešingai,...

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +4 / 0 +4

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis
Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra lytinės funkcijos sutrikimas, darantis įtaką kokybiškam lytiniam gyvenimui. Paprastai PE apibūdinama kaip labai greitas ejakuliavimas (sėklos išmetimas), įvykstantis nepraėjus net minutei ar dviems nuo lytinio akto pradžios, vyro savikontrolės trūkumas ir dėl to kylantis partnerių... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +1 / 0 +1

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25