Prostatos vėžys

+2
+2 -0

Prostatos vėžys – tai piktybinis susirgimas, kuris formuojasi prostatos audinyje. Prostata – tai vyro organizme esanti liauka, reprodukcinės sistemos dalis, kuri yra žemiau šlapimo pūslės, priešais tiesiąją žarną (žr. paveikslėlį). Nepaisant to, kad prostatos vėžys laikomas lėtai augančiu naviku, tūkstančiai vyrų kasmet miršta būtent nuo šios ligos. Šiais laikais, pagerėjus diagnostikai, prostatos vėžys aptinkamas dar neatsiradus ligos simptomams.

Prostatos vėžys

Dažniausios prostatos vėžio priežastys

Genetinis faktorius. Tai viena iš pagrindinių vėžio atsiradimo priežasčių. Šį faktą patvirtina skirtingas vyrų sergamumas skirtinguose regionuose. Pavyzdžiui, didesnę tikimybę susirgti prostatos vėžiu turi vyrai, kurių šaknys kilę iš Užsacharinės Afrikos, o nemaža Azijos tautų dalis turi mažesnį sergančiųjų šia liga skaičių. Nustatyta, kad jei vyro tėvas sirgo prostatos vėžiu, tai kyla tikimybė, kad sūnui prostatos vėžys išsivystys 6–7 metais anksčiau.

Nesveika mityba. Prostatos vėžio vystymuisi turi įtakos ir nesveika mityba. Gyvulinių riebalų valgymas ir nutukimas, gerokai didina prostatos vėžio riziką.

Hormonai. Nustatyta, kad hormoninės priežastys irgi gali turėti reikšmės piktybinio prostatos susirgimo atsiradimui. Tikimybė susirgti prostatos vėžiu mažėja, esant androgenų (vyriškų lytinių hormonų) trūkumui. Pastebėta, kad eunuchai neserga prostatos vėžiu.

Prostatos vėžys „Vėlyvų stadijų prostatos vėžio gydymui dažniausiai taikomi keli gydymo metodai vienu metu, o iš jų itin svarbus gydymas hormonais. Mokslininkai pastebėjo, kad vyriškas hormonas testosteronas stimuliuoja prostatos vėžio augimą…“

Prostatos vėžio gydymo būdai:
Tylus vyrų žudikas ‒ prostatos vėžys »

Prostatos vėžys. Simptomai

Pagrindiniai prostatos vėžio simptomai – šapinimosi sutrikimai.

Dažniausiai pasireiškia:

- šlapimo užsilaikymas,
- skausmingas šlapinimasis,
- sunkumas pradėti šlapintis,
- dažnas noras šlapintis naktį. 

Kiti dažni požymiai:

- nugaros skausmai,
- kraujo priemaiša šlapime (hematurija).

Prostatos vėžiui pažengus, gali atsirasti kitų simptomų. Dėl vėžio metastazavimo į kaulus, gali pasireikšti kaulų skausmas, netikėti kaulų lūžiai. Taip pat vėžiui progresuojant netenkama svorio, dingsta apetitas, išsivysto anemija (mažakraujystė), apatinių galūnių skausmas ir tinimas; dėl nugaros smegenų spaudimo, gali pasireikšti neurologinių simptomų.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *