Pulpitas – tai danties pulpos uždegimas. Pulpa yra danties viduje, ją supa emalis ir dentinas. Pulpą sudaro minkštieji audiniai, čia praeina kraujagyslės ir nervai. Prasidėjus pulpos audinių uždegimui, jie patinsta, pradeda spausti nervą, o tai pasireiškia dideliu skausmu. Pulpos uždegimas gali būti grįžtamas ir negrįžtamas. Esant grįžtamam pulpitui, jis praeina be papildomo gydymo, pašalinus jį sukėlusią priežastį. Negrįžtamą pulpitą tenka gydyti atskirai, atliekant pulpos ar kanalų gydymą. Dažniausios pulpitą sukeliančios priežastys yra šios: negydomas dantų kariesas pragraužia emalį ir dentiną ir pasiekia pulpą, dantys nuolatos traumuojami stipraus sukandimo, brūžinimo arba kitų sužalojimų, įvyksta terminis suerzinimas dėl nuolatinių kažkuriam dančiui skirtų procedūrų, yra įdėta didelės apimties plomba, į pulpą yra patekusi bakterinė infekcija, arba yra patekusi infekcija iš danties pūlinio (absceso).
Pulpitas
Pulpitas. Simptomai
Pagrindinis pulpito simptomas yra skausmas. Grįžtamojo pulpito metu, skausmas paprastai prasideda stimuliuojant dantį, pavyzdžiui, šaltu ar saldžiu maistu. Pašalinus stimulą, skausmas aprimsta per kelias sekundes. Negrįžtamojo pulpito atveju, skausmas gali prasidėti savaime arba trunka daug ilgiau po to, kai pašalinamas stimulas. Esant sunkiems atvejams, skausmas gali būti jaučiamas ne sergančiame dantyje, bet kitoje vietoje, dažniausiai kaule. Tai apsunkina ligos diagnozavimą. Uždegimui plintant sergantis dantis tampa labai jautrus prisilietimams. Jei susidaro abscesas, dantis gali atrodyti kiek pakilęs į viršų.
Pulpitas. Ligos eiga
Dėl įvairių priežasčių prasidėjęs pulpitas pirmiausia būna grįžtamas. Jo išgydymui tereikėtų pašalinti jį sukėlusią priežastį, pavyzdžiui, užplombuoti dantį. Tačiau negydant tokio pulpito, jis virsta negrįžtamu. Taip įvyksta todėl, kad pulpos ertmė yra stipriai apribota kietų tvirtų audinių, o prasidėjęs uždegimas sukelia minkštųjų pulpos audinių patinimą. Tai sutrikdo audinių kraujotaką, jie pradeda žūti. Tokia terpė tampa labai tinkama bakterijoms daugintis. Ir toliau negydant pulpito, gali prasidėti daug rimtų komplikacijų. Uždegimas gali pasiekti dantenas, tada prasideda dantenų uždegimas ar dantenų pūliniai. Jei liga pasiekia kaulą, gali prasidėti žandikaulio osteomielitas. Pulpitas, esantis viršutinio žandikaulio dantyse, pavojingas tuo, kad gali sukelti sinusitą (prienosinių ančių uždegimą), meningitą (smegenų dangalų uždegimą), smegenų abscesą, smegenų ančių trombozę. Uždegimas iš apatinio žandikaulio dantų paprastai keliauja žemyn, todėl gali sukelti anginą, prieryklinį pūlinį, mediastinitą (tarpuplaučio uždegimą), perikarditą (širdiplėvės uždegimą), jungo venos tromboflebitą ir kt.
Pulpitas. Diagnostika
Diagnozuodamas pulpitą gydytojas odontologas apklausia ir apžiūri pacientą. Svarbu išsiaiškinti, kas provokuoja skausmą. Atidžiai apžiūrima visa burnos ertmė. Jei reikia, atliekama rentgenograma, padedanti įvertinti ligos išplitimą. Kartais pulpos būklė patikrinama elektriniu prietaisu, kuris siunčia impulsą į pulpą. Jei pacientas jaučia nedidelę elektros iškrovą, pulpos audiniai yra gyvi, jei nejaučia, jie yra žuvę.
Pulpitas. Gydymas
Pulpito gydymas priklauso nuo to, ar jis yra grįžtamas ar ne. Esant grįžtamam pulpitui, svarbu išgydyti jį sukėlusią priežastį. Paprastai tam užtenka pašalinti kariesą ir užplombuoti dantį. Esant negrįžtamam pulpitui, reikia taikyti endodontinį šaknų kanalų gydymą. Jo metu danties pulpa yra pašalinama, šaknies kanalai kruopščiai išvalomi, užpildomi vaistais ir specialiom medžiagom. Vėliau dantis yra užplombuojamas. Jeigu uždegimas yra labai išplitęs, tikslinga skirti antibiotikų. Retais atvejais negrįžtamojo pulpito išgydyti neįmanoma, tuomet pašalinamas visas dantis. Jei pulpitas sukėlė komplikacijų, būtina gydymą skirti ir joms.
Pulpitas. Profilaktika
Pulpito profilaktikoje svarbiausias žingsnis yra geros burnos higienos laikymasis. Tai užtikrina gerą dantų ir juos supančių audinių būklę, padeda apsaugoti nuo įvairių ligų. Todėl reikia valytis dantis su šepetėliu ir dantų pasta du kartus per dieną, naudoti tarpdančių siūlą, po kiekvieno valgio skalauti burną specialiu skalavimo skysčiu. Rekomenduojama reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą tam, kad laiku būtų pastebėtas atsiradęs kariesas bei gydomos kitos ligos. Patariama maitintis subalansuotai, mažinti cukraus kiekį racione, neužkandžiauti tarp pagrindinių valgių.