15 klastingų namų pavojų, kurie gresia Jūsų vaikui

Gruodžio 28, 2015 | L.Varanavičienė
+17
+19 -2


Į jūsų gyvenimą ateina vaikas, ir staiga viskas pasikeičia… Devynis mėnesius Jūs laukiate šio stebuklo, bet nuo pat gimimo mažylis viską apverčia aukštyn kojomis: sutrikdo jūsų dienas ir naktis, sudrumsčia ramų gyvenimą dviese ir pateikia begalę klausimų. Žindymas, maudymas, viduriukai jums tampa bendravimo su kūdikiu būdas, per kurį vis labiau vienas kitą pažįstate. Iš pradžių skaičiuojate naujagimio gyvenimo dienas, po to savaites, o jau, žiūrėk ir mėnuo amžiaus sukako.  

1-4 mėnesių vaikas noriai čiulpia krūtį, čiulptuką, rankoje laikomą barškutį. Mėgsta žiūrėti į savo rankas, medžius, virš jo lopšio pakabintą judantį daiktą. Šypsosi, kai kiti šypsosi. Čiauška, burbuliuoja.

"Kai vaikas pradeda slampinėti namie ar lauke, jo tyko įvairūs, kartais pavojingi nutikimai, nes vaiko psichomotorinis vystymasis skatina viską pažinti, tuo tarpu jis dar nesuvokia galimų pavojų."

4-8 mėnesių amžiaus mažylis išmoksta naudotis savo rankomis. Tai „griebimo“ amžius, kuris padaro perversmą vaiko gyvenime. Jis gali paimti, čiupinėti, mesti, traukti, atleisti, tirti, kelti triukšmą. Po truputį išmoksta sėdėti tiesiai, įpranta žvalgytis aplinkui: dabar jis gali tyrinėti visą savo kambarį, pasisukti į dešinę ir į kairę, pasižiūrėti aukštyn. Jau babaluoja skiemenimis. Be švelnumo, meilės, prisirišimo jis negali gyventi.

8-12 mėnesių žmogutis patogiai įsitaisęs kėdėje , dalyvauja šeimos gyvenime, juokiasi ir kvatoja, ypač jei kiti paskatina ir vertina jo gerą nuotaiką. Čiauškėdamas ir mosikuodamas parodo, ko nori, o pasiūlius ne tą daiktą, purto galvą arba moja ranka. Šliauždamas ant užpakalio ar pilvo, čiumpa viską, ką pasiekia, o jei koks daiktas sudomina, patogiai atsisėda ir ilgai knebinėja.

12-18 mėnesių amžiaus įvykis – vaikas pradeda vaikščioti. Pirmieji savarankiški jo žingsniai visiems sukelia daug džiaugsmo.  Vaikščiojimas pakeičia vaiko galimybes. Iki tol jis priklausė nuo aplinkos, o dabar, niekieno neprašydamas gali nueiti ten, kur įdomu, smalsu, ką nors atrasti ir patirti. Šis laikotarpis  jautrus visiems įgūdžiams: vaikščiojimui, kalbai, spalvoms, savo kūno pažinimui.

Kai vaikas pradeda slampinėti namie ar lauke, jo tyko įvairūs, kartais pavojingi nutikimai, nes vaiko psichomotorinis vystymasis skatina viską pažinti, tuo tarpu jis dar nesuvokia galimų pavojų.  Nustatyta, kad nelaimingi atsitikimai namie ar lauke pasitaiko dažniau negu infekcinės ligos.

Namų pavojai, dėl kurių dažniausiai įvyksta nelaimingų atsitikimų:

  1. Mamos paliktas kūdikis ant vystymo stalo. Tai ypač dažnas rizikos atvejis.
  2. Ant viryklės palikti verdantys skysčiai, ant stalviršių- karštas maistas. Gali nusiplikyti.
  3. Pagalvė arba pūkų patalai , nepritaikyti kūdikio miegui. Kūdikis gali uždusti arba perkaisti.
  4. Langas be skersinės pertvaros ar grotelių. Gali iškristi.
  5. Per karštas vanduo iš čiaupo. Gali nusiplikyti.
  6. Vaikams pasiekiama vaistų spintelė. Gali apsinuodyti.
  7. Švaros reikmenys sudėti kartu su maisto produktais. Gali apsinuodyti.
  8. Nesaugomas elektros kištukas. Geriausia naudoti specialius uždaromus kištukus.
  9. Vonios kambaryje kabantis, įjungtas į elektros tinklą  plaukų džiovintuvas, barzdaskutė. Besimaudydamas vaikas gali juo pradėti žaisti, ir tai mirtinas pavojus.
  10. Pailginimo laidas, paliktas šakutės lizde. Vaikas gali jį susikišti į burną.
  11. Pamirštas išjungti lygintuvas, skrudintuvas. Gali nusideginti.
  12. Smulkūs daiktai: riešutai, džiovinti vaisiai, ledinukai vaikams prieinamoje vietoje. Gali paspringti.
  13. Neatitverta židinio pakura. Gali nusideginti.
  14. Ne vietoje palikti plastikiniai maišeliai.  Kūdikis gali užsimauti ant galvos.
  15. Tvorele neatitvertos laiptinės. Gali nusiristi.

Augantį vaiką reikia ne tik saugoti nuo pavojingų daiktų, bet ir mokyti, kaip su jais elgtis. Laikytis tvarkos, prižiūrėti ir auklėti –  pagrindiniai reikalavimai nuo daugelio nelaimingų atsitikimų namuose.

Pažinti kūdikį, suprasti jo mimikas ir pojūčius, suvokti poreikius- tai ilgas ir jaudinantis abipusio prisitaikymo kelias, kuris judviem neša daug žavių akimirkų, juk  jūsų kūdikis- švelnumo įsikūnijimas.

+17
+19 -2
  • Vaiko dirglumas
  • Vaiko motorika
  • Vaiko mityba
  • Vaiko miegas
  • Vaikų ligos
  • Vaikų pilvo skausmai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *