Ant virtuvės palangės – lietuviški prieskoniai

Vasario 19, 2018 | L.Rimgailė
+5
+5 -0

Dažnai prekybos centruose perkame bazilikus, rozmarinus, ant virtuvės palangės auginame kitas, iš svetur atvežtas, prieskonines žoleles. Bet kodėl gi atėjus pavasariui mums nepabandžius į savo namus įsileisti ne tik iš svetur atėjusius prieskoninius augalus, bet ir lietuviškas žoleles ? Juk jos –  ne ką prastesnės ir naudingesnės mūsų organizmui nei iš Viduržemio jūros salų atkeliavę prieskoniniai augalai…

Prieskoniai ant palangės – ir gražu, ir sveika

Atėjus į prekybos centrą ir atsistojus priešais prieskonių lentyną akys tiesiog raibsta nuo jų gausos: penkių prieskonių mišiniai, čili paprika, kajeno pipiras, ciberžolė, imbieras, kuminas….Tokie ekologiški ir neekologiški prieskoniai, rodos, randa vietą daugelio pirkėjų pirkinių krepšeliuose. Tačiau kodėl gi vietoj jų mums neužsiauginus savų prieskonių? Juk įprastomis klimato sąlygomis užaugintų produktų vertė mūsų organizmui yra išties didelė. Todėl šiemet prie svogūnų, kurie galbūt jau stovi ant jūsų namų virtuvių palangių ir leidžia laiškus, pasodinkite ir lietuviškų prieskoninių augalų, kuriais galėsite paskaninti įprastus valgius ir netgi papuošti Šv. Velykų stalą.

Lietuviški prieskoniai ir jų nauda

Jau nuo senų laikų beveik kiekvienos šeimininkės namuose buvo galima rasti įvairių prieskonių, kurie buvo saugomi drobiniuose maišeliuose ar moliniuose indeliuose: kmynai, krapai, čiobreliai, ajerai, rūtos, mėtos ir daugybė kitų, viliojančius kvapus skleidžiančių prieskoninių augalų buvo naudojama kasdieniniams patiekalams pagardinti. Štai keletas pačių populiariausių lietuviškų prieskonių ir jų nauda:

Mairūnas – tai vienas iš pagrindinių lietuviškų prieskonių, kuris tinka daugybei patiekalų paskaninti ir suteikia malonų kvapą bei skonį. Mairūnas dedama į žuvies, mėsos sultinius, padažus. Šis prieskonis puikiai tinka įvairiems maltos mėsos gaminiams paskaninti. Senovėje mūsų tautiečiai nevengdavo save palepinti mairūno voniose, buvo manoma, jog tokios mairūno vonios padeda gyti žaizdoms, ramina sudirgusią nervų sistemą.

Atrodo, jog sveikai maitinatės, sportuojate, tačiau sveikata toli gražu nėra tokia, kokia norėtumėte, kad būtų? Jaučiate, kaip nuolat stinga jėgų, nesinori atlikti net pačių paprasčiausių, kasdieninių darbų? Jei taip, tuomet nepulkite kaltinti pačio nykiausio metų laiko: galbūt kaltas visai ne jis, bet Jūsų tam tikri rytiniai įpročiai, kuriuos diena iš dienos atliekate...

Plačiau:

4 rytiniai įpročiai, kuriuos reikėtų keisti

Pelerūnas – prieskoniams vartojami švieži ir džiovinti pelerūno lapeliai. Jau nuo senų senovės su pelerūnu buvo konservuojamos daržovės, buvo naudojamas kaip priemonė įvairiems, nealkoholiniams gėrimams aromatizuoti, salotoms paskaninti. Tiesa, nereikėtų padauginti pelerūno prieskonio, mat jis turi savybę kelti apetitą. Tad jei suvalgysite gausiai pelerūno prieskoniu paskaninto maisto, nesistebėkite, kodėl taip norite valgyti.

Anyžiai – daugeliui žmonių šie prieskoniniai augalai nekelia didelio susižavėjimo, tačiau jie yra sveikas pasirinkimas norint išlaikyti tinkamas kūno linijas, pagerinti medžiagų apykaitą.

Šalavijas – itin gerą skonį šie prieskoniai suteikia silkei ar kokiai kitai žuviai. Jau nuo pat senų senovės Lietuvoje šeimininkės mėgdavo šį prieskonį dėti į dešras, paštetus ar sūrius, marinatus, omletus, konservus. Šis prieskonis yra tikras draugas kitiems, lietuviškiems prieskoniams: puikiai dera su melisa ar mėtomis. Jei namuose netikėtai įsiveisė kandys, tuomet šalavijas gali būti viena iš natūralių priemonių, kuri, dėl savo kvapo,  padės jas atbaidyti. Be to, šalavijas – tai nepakeičiamas prieskonis riebios mėsos mėgėjams: džiovinti arba žali šalavijo labai itin tinka prie riebios kiaulienos ar avienos. Šis prieskonis pasižymi savybe neutralizuoti riebalų skonį, tad net pats riebiausias patiekalas, kuris bus paskanintas šalavijo prieskoniu  bus visai kitokio skonio ir atrodys tarsi „nekaltas“, visai neriebus patiekalas. Tačiau jei netyčia padauginote to „nekalto“ patiekalo, riebaus maisto, tuomet virškinimo sutrikimai bus neišvengiami. Tokiais atvejais, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimus, pravartu namuose turėti „Mezym 10000“.

Dašis – tai mažai kam žinomas prieskonis, tačiau jis buvo labai populiarus senais laikais. Džiovinto dašio lapeliais seniau buvo skaninami įvairūs bulvių patiekalai, jis puikiai tiko žuvies patiekalams pagardinti. Lietuvės savo virtuvėje nevengdavo pasigaminti dašio skonio aliejaus – reikėdavo tik įmesti kelias dašio prieskonio šakeles į aliejų ir štai, paprastas aliejus įgaudavo visai kitokį kvapą ir skonį. Dašiu aromatizuotas aliejus buvo plačiai naudojamas tradicinėje lietuvių virtuvėje.

 

+5
+5 -0
  • Virškinimo organų ligos
  • Virškinimo gerinimas
  • Maisto kramtymas
  • Virškinimo sutrikimai
  • Prieskonis
  • Maisto netoleravimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *