Dispepsija – tai organizmo būsena, kuomet sutrinka virškinamojo trakto veikla. Šių virškinimo sutrikimų gali atsirasti dėl netinkamos mitybos (valgoma per greitai, dideliais kiekiais, vartojama daug riebaus, aštraus maisto), taip pat įtakos turi ir žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholio vartojimas dideliais kiekiais), stresas, kai kurie medikamentai nuo skausmo ar uždegimo, sunkus fizinis krūvis ką tik pavalgius, netoleruotini maisto produktai (dažniausiai pienas, kvietiniai miltai), nėštumas, įgimtas padidėjęs/ sumažėjęs skrandžio rūgštingumas, virškinamojo trakto opos, navikai, uždegimai, gastroezofaginis refliuksas (kai rūgštus skrandžio turinys patenka į stemplę ir dirgina jos gleivinę), stemplės angos išvarža, diabetas, padidėjusi skydliaukės veikla. Taip pat manoma, kad ligai įtakos gali turėti ir pacientų organizme randama bakterija Helicobacter pylori.
Dispepsija
Dispepsija. Simptomai
Jaučiami pasikartojantys skausmai ir diskomfortas viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje (epigastriume), pykinimas, pilvo pūtimas, raugėjimas, sunkumas skrandyje, rėmens griaužimas, šleikštulys, blogas burnos kvapas, kai kuriais atvejais, ir viduriavimas arba vidurių užkietėjimas.
Dispepsija. Ligos eiga
Medikai pagal pacientų patiriamus simptomus dispepsiją suskirsto į kelis pogrupius: refliuksą primenanti dispepsija (griaužia rėmuo ir nevirškinama, galimas rūgštaus turinio atpylimas); opaligę primenanti dispepsija (jaučiamas vietinis skausmas viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje, alkis sukelia skausmą, iš miego pabundama dėl skausmo, o pavalgius diskomfortas sumažėja, taip pat išgėrus rūgštingumą reguliuojančių vaistų skausmas nuslūgsta, nemalonūs pojūčiai užeina „bangomis“); motorikos sutrikimus primenanti dispepsija (skausmas lokalizuojasi pilvo viršuje, paryškėja pavalgius, sunkumo pilnumo jausmas, mažas apetitas pykinimas, pilvo pūtimas) ir neapibrėžta dispepsija. Dispepsija yra lėtinė liga, dažniausiai trunkanti keletą metų, jei ne visą gyvenimą. Ji pasirodo periodiškai, t.y. ligos simptomai gali būti stipriau jaučiami ir trukti kelias dienas, savaites, ar mėnesius. Dėl šių svyravimų labai svarbu yra atskirti, ar pagerėjimas jaučiamas dėl sėkmingo gydymo, ar tiesiog dėl natūralaus ligos eigos svyravimo. Pacientai, kurie jaučia pykinimą ar skausmą pavalgius, dažniausiai vengia vartoti pieno produktus, todėl jų organizme sutrinka kalcio pasisavinimas ir išsivysto osteoporozė (liga, kuri pasižymi kaulų trapumu) kuri lemia skausmą ir kaulų lūžius net ir dėl menkų traumų. Taip pat pacientai retkarčiais turi apsilankyti pas gydytoją dėl tyrimų ir tolesnio gydymo. Pastebima, jog dispepsija dažniau kamuoja vyresnio amžiaus žmones, jų ligos eiga sunkesnė.
Dispepsija. Diagnostika
Atliekamas stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos, storųjų žarnų endoskopinis tyrimas; viršutinės pilvo dalies echoskopinis tyrimas; stemplės, skrandžio ir žarnyno rentgenologinis tyrimas. Jei nerandama šių organų patologijos, ieškoma: virškinamojo trakto navikų, tulžies akmenligės, lėtinio pankreatito, celiakijos (grūdinių kultūrų produktų baltymo netoleravimas), tikrinama medikamentų sąlygotų dispepsinių skundų versija.
Dispepsija. Gydymas
Pacientams patariama mesti rūkyti, liaujamasi vartoti vaistus, kurie gali sukelti virškinimo sutrikimus, arba jie pakeičiami kitais. Koreguojama mityba, gyvenimo būdas, kartais skiriama psichiatro konsultacija, antidepresantai.
Taip pat skiriami antisekreciniai, agresyvių skrandžio sulčių gamybą slopinantys, virškinamojo trakto motoriką koreguojantys vaistai, virškinimo fermentai. Nustačius H.pylori infekciją – antibakteriniai vaistai. Taip pat tinkamos vartoti ir aktyvintos anglies tabletės.
Dispepsija. Profilaktika
Norint išvengti negalavimų vertėtų subalansuoti mitybą, nepersivalgyti, valgant neskubėti, valgyti kas kelias valandas ir visada papusryčiauti, vengti valgyti prieš miegą. Vartoti daug skysčių, vengti stresų, ką tik pavalgius, nedirbti fizinio darbo.
Kita informacija
Kai liga nesunki arba norint profilaktiškai išvengti virškinimo negalavimų galima išbandyti augalines priemones. Tam tinka rozmarinai (jų sudėtyje esantis eterinis aliejus tonizuoja, teigiamai veikia organizmą, skatina virškinimo organų veiklą, panaikina pilvo pūtimo pojūtį, pašalina blogą burnos kvapą), ciberžolės (veikia tulžies išsiskyrimą, efektyvina riebalų virškinimą), pipirmėtės (pašalina rėmens griaužimo pojūtį, pilvo spazmus, sumažina pykinimą, gerina virškinimą), artišokai (gerina apetitą, mažina pilvo spazmus, pykinimą, tinkamas pasirinkimas gydant diabetą, vidurių užkietėjimą, mažina pilvo pūtimą, gydo kepenis, inkstus ir tulžies pūslę), kmynai (mažina dujų kaupimąsi, gerina apetitą) ir kalendros (mažina skausmus, gerina virškinimą, reguliuoja žarnyno veiklą) dėl jose esančių veikliųjų medžiagų.