Kokią įtaką vaikams daro senosios ir šiuolaikinės pasakos?

Birželio 25, 2016 | L.Rimgailė
+10
Kokią įtaką vaikams daro senosios ir šiuolaikinės pasakos?

Su pasakomis užaugo mūsų seneliai, vėliau – tėvai, o dabar, kuomet patys jau esame tapę tėvais, savo vaikams sekame pasakas. Senosios pasakos gerokai skiriasi nuo šiuolaikinių. Tačiau nepaisant laikmečio yra dalykų, kurie visuomet išlieka pasakose – tai nuolatinė kova tarp gėrio ir blogio.

„Pasauliu netikiu, o pasaka – tikiu“

 Lietuvių rašytojas Henrikas Radauskas viename savo eilėraštyje yra sakęs „Pasauliu netikiu, o pasaka – tikiu.“ Būdami maži mes dažnai augame girdėdami mamą ar tėtį mums skaitant pasaką. Žodžiai, kurie eina iš pasakų knygos paliečia giliausias vaikų vaizduotės kerteles. Fantazija dirba pilnu pajėgumu. Jų mintyse ima kurtis stebuklingas pasakų pasaulis, kuriame vietos yra ir bjauriai raganai, norinčiai pagrobti blogus vaikus, ir geriesiems nykštukams, kurie padeda Snieguolei.

Jei tik skaitome pasakas, mažylių galvelėse ima kurtis tikras pasakų pasaulis. Jos moko tikėti, svajoti, būti geriems, padėti, žinoti, jog už kiekvieną gerą darbą būtinai bus atlyginta.

Jei vaikas pats jau skaito pasakas, jis lavina savo kalbą, atmintį, skleidžiasi jo kūrybiniai gebėjimai. Skaitydamas pasaką vaikas mokosi. Pasaulis, kuris yra knygos puslapiuose, gali parodyti vaikui tolimus kraštus ir leisti jam patirti pačius netikėčiausius nuotykius.

"...stipriausią natūraliai gydomąjį poveikį turi ne literatūrinės, bet folklorinės pasakos..."

Pasakų terapija

Psichologė Maria Molicka savo knygoje „Pasakų terapija “ teigia, jog pasakų terapija yra efektyviausia 4-9 metų vaikams. Būtent šio amžiaus vaikų vaizduotė yra lengviausiai sužadinama.

Pasakos, kaip terapinė priemonė, buvo pradėtos analizuoti tik XX a. pabaigoje. Žymiausias pasakų tyrinėtojas, psichoanalitikas dr. Brunas Betelheimas savo knygoje „Kerų naudojimas“ ( „The Uses of Enchantment“ ) aktualizuoja gydomąją galią turinčios pasakos. Mokslininkas teigia, jog stipriausią natūraliai gydomąjį poveikį turi ne literatūrinės, bet folklorinės pasakos.

Per ilgą laiką iš lūpų į lūpas sekamos pasakos daugelio žmonių papasakojamos taip, kad išryškina ir pasakojime sunaikina pačias sudėtingiausias vaiko (suaugusiojo) problemas, išryškina vaiko baimes, lūkesčius.

Pasakų terapija – tai būdas spręsti psichologines problemas. Pasakos gali gydyti dvasinį skausmą. Fizinį skausmą, deja, išgydys tik vaistai nuo skausmo.

Hanso Kristiano Anderseno pasakos

Pasakų tyrinėtojo dr. B. Betelheimo manymu rašytojas H. K. Andersenas yra vienas iš nedaugelio išimčių, kurio pasakos galėtų turėti terapinį poveikį.

Andersenui dėl jo paties gyvenimo patirties, visoje kūryboje buvo svarbi įvaikinimo tema. Pasakoje „Bjaurusis ančiukas“ į ančiuko „įtėvius“ – antis yra žvelgiama su neslepiama antipatija. Jie parodomi kaip primityvūs, negebantys skraidyti, pasitenkinantys tik savo lizdu.

Deja, pasakoje nepamatome situacijos iš tų „įtėvių“ perspektyvos. O ką jie jautė augindami tą „kitokį“ vaiką? Ką jie išgyveno, jausdami nuolatines aplinkinių patyčias, nedviprasmiškus vertinimus? Pasaka šių tikslų nesiekia. Vis dėlto pačiam rašytojui H. K. Andersenui buvo svarbi ir ši jausena.

Kodėl šių dienų vaikai vietoj H. K. Anderseno pasakų dažniau  renkasi „Harį Poterį“?

Šiuolaikiniams vaikams reikia tokios literatūros, kurioje būtų daug veiksmo, netikėtų siužeto linijų. Šių dienų vaikai jau kitokie. Jie nori literatūros, kuri atitinka jų gyvenimą. „Haris Poteris“ yra būtent toks.

„Haris Poteris“– tai moderni pasaka, papasakota taip, kad įtrauktų mažuosius. Joje nėra ilgų, monotoniškų aprašymų, o veiksmas vyksta greitai, įvykis seka vienas po kito. Be to, tekstas parašytas sklandžia, aiškia ir meniška kalba.

Britų rašytoja J. K. Rowling sukurė tokį fantastinį pasaulį, kuriame nori būti ne vienas vaikas. Puikiai išvystyti pagrindinių veikėjų charakteriai į kuriuos nori lygiuotis ne vienas šių dienų vaikas. „Haris Poteris“ gali būti puikus pavyzdys berniuko, kuriam draugystė yra vienas iš svarbiausių dalykų gyvenime.

Atostogos su vaikais. Kaip išvengti vasaros pavojų?

"iki 6 mėnesių kūdikiui negalima būti saulėje, net ir po skėčiu, nes smėlis atspindi pavojingus spindulius"

Plačiau:

Atostogos su vaikais. Kaip išvengti vasaros pavojų?

Pasakų poveikis

Vokiečių poetas Frydrichas Šileris sakęs: „Vaikystėje mano girdėtose pasakose glūdi gilesnė prasmė, negu gyvenimo pamokose“. Kad ir kaip bebūtų, skaitykite vaikams pasakas. Ne tik šiuolaikines, bet ir liaudies pasakas, juk jose daug mūsų, Lietuvių tautos, kultūros atspindžių.

 

+10
  • Vaiko raidos stadijos
  • Vaiko dirglumas
  • Vaiko miegas
  • Vaiko planavimas
  • Vaiko auklėjimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3
15 klastingų namų pavojų, kurie gresia Jūsų vaikui
15 klastingų namų pavojų, kurie gresia Jūsų vaikui Į jūsų gyvenimą ateina vaikas, ir staiga viskas pasikeičia... Tiesą sakant, jau devyni mėnesiai jūs jo laukėte, bet nuo šios dienos naujagimis viską apverčia aukštyn kojomis: sutrikdo jūsų dienas ir naktis, sudrumsčia ramų gyvenimą dviese ir pateikia begalę klausimų. Žindymas, maudymas, viduriukai jums tampa bendravimo su... +19 / -2 +17
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį?
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį? Šiuolaikinė medicina padeda išgyventi net patiems mažiausiems naujagimiams. Gineso rekordų knygoje užregistruotas mažiausias išgyvenęs naujagimis svėrė vos 280 g. Neišnešiotas naujagimis apibūdinamas kaip kūdikis, gimęs 28–37 nėštumo savaitę (optimalus gimdymo laikotarpis – 40 nėštumo savaitė)... +11 / 0 +11
Žindymo sunkumai. Užkirskime kelią mastitui
Žindymo sunkumai. Užkirskime kelią mastitui Žindančios moterys patiria ne tik motinystės džiaugsmą, bet neretai susiduria ir su įvairiomis sudėtingomis situacijomis. Viena iš jų – pieno sąstovis krūties latakuose, kuris lemia tokių ligų kaip laktostazė ar mastitas atsiradimą. Straipsnyje sužinosite, kas yra mastitas, rasite patarimų, kaip apsisaugoti nuo šios ligos ir... +9 / 0 +9
Hemorojus po gimdymo – kaip jį įveikti?
Hemorojus po gimdymo – kaip jį įveikti? Nemaloni liga hemorojus, dažnai vadinama XXI-ojo amžiaus sutrikimu, vargina tiek vyrus, tiek moteris. Tačiau moterims rizika susirgti šia liga padidėja pastojus. Ar įmanoma išvengti hemorojaus nėštumo metu? Koks hemorojaus gydymas ir pasekmės? Klausimai, matyt, neduodantys ramybės ne vienai kūdikio susilaukusiai ar besilaukiančiai... +10 / -3 +7
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys?
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys? Apie 50 % visų nėštumų baigiasi persileidimu. Persileidimas – tai vaisiaus praradimas iki 20-os nėštumo savaitės. Statistika gąsdinanti, bet dažnai persileidimo metu mėnesinės dar būna nenutrūkusios, todėl dauguma moterų to nė nepastebi. Apie 80 % persileidimų įvyksta per pirmuosius 3 nėštumo mėnesius. Persileidimai... +8 / -2 +6
Masažas – puikus būdas nuraminti savo kūdikį
Masažas – puikus būdas nuraminti savo kūdikį Vėl neišsimiegojote, nes kėlėtės iš lovos naktį raminti kūdikio? Jei jį norite nuraminti ir palengvinti pilvuko pūtimą, švelnus masažas gali padaryti stebuklus – kūdikis pateks į sapnų karalystę. Visa galia slypi švelniame jūsų prisilietime. +7 / -1 +6
Kodėl nėštumo metu vartojamas alkoholis pavojingas?
Kodėl nėštumo metu vartojamas alkoholis pavojingas? Vyras mažiausiai 2 mėnesius (tiek laiko bręsta spermatozoidas) iki apvaisinimo turėtų nevartoti alkoholio. Tuo tarpu moterims alkoholis yra pavojingas visada, nes visos moteriškosios lytinės ląstelės susiformuoja dar vaisiaus laikotarpiu ir kiaušidėse glūdi visą gyvenimą iki menopauzės. +4 / -1 +3
Svarbiausi dantukų dygimo požymiai
Svarbiausi dantukų dygimo požymiai Jaunieji tėveliai labai nerimauja dėl pirmųjų dantukų dygimo.Tai iš tikrųjų itin svarbus kūdikio ir vaiko vystymosi etapas, lemiantis teisingą pieninį ir nuolatinį žandikaulio sąkandį, jo kokybę bei kūdikio pasiruošimą sėkmingam maisto kramtymui. +1 / 0 +1