Nuskausminimas gimdymo metu – vieningos nuomonės nėra

Rugpjūčio 21, 2014
+7
Nuskausminimas gimdymo metu – vieningos nuomonės nėra

„Abu gimdymai praėjo be skausmo. Keista girdėti pasakojimus apie baisius skausmus... Iki pat galo ramiai sau vaikščiojau ligoninės koridoriumi ir laukiau, kada čia viskas prasidės. Ir pagimdžiau be skausmo, tiesiog kaip paukšteliai išskrido abi mano mažylės“, ‒ tokią istoriją pasakoja jauna dviejų mergaičių mama Viktorija. Tokių kaip ji, pagimdžiusių be didelių skausmų, yra tik apie 6 proc. Visos kitos susiduria su didesniais ar mažesniais skausmais ir aktualiu klausimu: kentėti ar pasikliauti šiuolaikinėmis technologijomis – nuskausminimu gimdymo metu? 

Nuskausminimo būdai 

Prieš daugiau nei 20 metų klausimas dėl nuskausminimo paprasčiausiai nebūdavo keliamas. Nuskausminimą gydytojai naudodavo tik išskirtiniais atvejais, o visoms kitoms galiojo priežodis „kenčiantiems – dangus“. Šiomis dienomis gimdyvėms siūlomos įvairios nuskausminimo procedūros. Susipažinkime su nuskausminimo būdais gimdant natūraliu būdu. 

  • Spinalinė nejautra. Vaistai suleidžiami į nugaros smegenų kanalą (subarachnoidinį tarpą). Nuskausminamieji veikia blokuodami visus jutimo pojūčius žemiau dūrio, taip pat ir judesius.
  • Epidūrinė nejautra. Anestetikai suleidžiami į epidūrinį tarpą. Blokuojamas reikiamos kūno dalies skausmas, tačiau visi pojūčiai, sąmonė ir gebėjimas judėti išlieka visą laiką. 

Kokia nejautra bus pasirinkta, sprendžia gydytojas, remdamasis gimdyvės pageidavimais ir sveikatos būkle. Pavyzdžiui, jei gimdyvė serga preeklampsija (liga, kai vyksta imuninis konfliktas tarp vaisiaus ir motinos), skausmas gali būti pavojingas. Apie minėtus nuskausminimo būdus sklando du gajūs mitai, kuriuos gydytojai kaskart bando išaiškinti nėščiosioms, kad šios be reikalo nebijotų. 

Mitas nr. 1. Atsiradusi infekcija gali moterį suparalyžiuoti. Stuburo smegenys baigiasi ties dvyliktu stuburo slanksteliu. O anestetikai leidžiami 4 slanksteliais žemiau. Pasitaiko, kad gimdyvės stuburas yra kreivas ar moteris turi antsvorio, todėl nepavyksta pataikyti iš pirmo karto. Nereikėtų jaudintis, nes blogiausiu atveju pasireiškia nugaros skausmas. 

Mitas nr. 2. Gimdyvė negalės stangintis. Natūralus refleksas stangintis dingsta kartu su skausmu. Tačiau tai tik leidžia moteriai susikoncentruoti į medikų žodžius ir sąmoningai stangintis tuomet, kada reikia. 

Kas geriau kūdikiui? 

Nuskausminimas gimdymo metu – vieningos nuomonės nėraJei būtų galima pasirinkti, matyt, visos moterys norėtų mėgautis gimdymu be jokio skausmo. Tačiau gimdymo sudėtingumo nepasirinksi. Belieka išspręsti hamletišką klausimą ‒ leistis nuskausminamuosius ar nesileisti? Sprendimą priimti išties nelengva, nes iki galo nėra žinoma, kaip nuskausminimas ar nenuskausminimas veikia kūdikį. 

Šiuo klausimu pateikiama daugybė skirtingų nuomonių ir vieningo atsakymo nėra. Visgi dažniau akcentuojama tai, kad stresas, išgyvenamas gimdymo metu, persiduoda ir vaisiui. Kuo didesnis skausmas, tuo didesnį stresą patiria tiek mama, tiek kūdikis. O nuskausminimas gimdymo metu slopina stresą. 

Įvairūs tyrimai atskleidžia, kad dalis anestetikų pasiekia vaisių. Apibendrinto ir tikslaus atsakymo, koks jų poveikis, nėra. Vieni tyrimų rezultatai rodo, kad vaikai, gimę naudojant epiduralinį nuskausminimą, turi žindymo sunkumų. Kiti tyrimai atskleidžia, kad kūdikis, gimęs naudojant nuskausminamuosius, būna: 

  • silpnesnis;
  • pasireiškia kvėpavimo sutrikimų;
  • susilpnėja nervų sistemos veikla. 

Derėtų prisiminti ir apie vaistus nėštumo metu. Kaip žinia, visi anestetikai, kaip ir bet kurie kiti vaistai, turi vienokį ar kitokį šalutinį poveikį. Jei atidžiai skaitote vaistų informacinius lapelius, juose pabrėžiama, kad nėščiosioms vartoti vaistų negalima arba tik prižiūrint gydytojui. 

Vaisius yra jautrus ir bet kokie vaistai jam gali pakenkti. Be to, neseniai atlikta medicininė studija atskleidė šokiruojantį faktą – nuskausminamieji ypač kenkia berniukams. Jie dažnai gimsta su nenusileidusiomis sėklidėmis. Šis sveikatos sutrikimas vėliau lemia prastesnę spermos kokybę, nevaisingumą ar net vėžį. Kol kas tai tik viena rimtesnių medicininių studijų, o ką ateityje atskleis kitos? 

Natūralūs skausmo malšinimo būdai 

Šiuo metu itin paplitusi natūralumo ir ekologijos mada neaplenkė ir gimdymo. Seniai žinoma, kad tinkamas pasiruošimas gimdymui mažina skausmus. Kas yra tinkamas pasiruošimas? Specialiuose nėštumo kursuose supažindinama su įvairiomis nemedikamentinėmis priemonėmis, padedančiomis nugalėti skausmą. Tai kvėpavimo pratimai, įvairios atsipalaidavimo technikos, specialios mankštos ir masažai, paruošiantys nėščiosios kūną būsimam krūviui ir stresui. 

Nėštumas ir gimdymas ‒ svarbūs gyvenimo įvykiai, tad norisi, kad viskas vyktų sklandžiai. Geriausia gimdymui, kūdikio gimimui ir auginimui ruoštis iš anksto ir, žinoma, konsultuotis su prižiūrinčiuoju gydytoju.

Taip pat skaitykite:
Gimdymo skausmas ir jo malšinimo būdai »
Kai gimsta neišnešiotukas »
Cezario pjūvio priežastys ir grėsmės »

+7
  • Preeklampsija
  • Eklampsija
  • Gimdymo skausmas
  • Gimdymo skausmo malšinimas
  • Gimdymo namai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3
15 klastingų namų pavojų, kurie gresia Jūsų vaikui
15 klastingų namų pavojų, kurie gresia Jūsų vaikui Į jūsų gyvenimą ateina vaikas, ir staiga viskas pasikeičia... Tiesą sakant, jau devyni mėnesiai jūs jo laukėte, bet nuo šios dienos naujagimis viską apverčia aukštyn kojomis: sutrikdo jūsų dienas ir naktis, sudrumsčia ramų gyvenimą dviese ir pateikia begalę klausimų. Žindymas, maudymas, viduriukai jums tampa bendravimo su... +19 / -2 +17
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį?
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį? Šiuolaikinė medicina padeda išgyventi net patiems mažiausiems naujagimiams. Gineso rekordų knygoje užregistruotas mažiausias išgyvenęs naujagimis svėrė vos 280 g. Neišnešiotas naujagimis apibūdinamas kaip kūdikis, gimęs 28–37 nėštumo savaitę (optimalus gimdymo laikotarpis – 40 nėštumo savaitė)... +11 / 0 +11
Kaip vaikus pripratinti prie maudynių?+ 5 žaidimai.
Kaip vaikus pripratinti prie maudynių?+ 5 žaidimai. Nuo pirmų saulėtų vasaros dienų į upių, ežerų pakrantes pasipila žmonės. Vandenis raižo baidarės, kanojos, valtys, ežero krantui viliojančiai moja sniego baltumo burės. Pakrantėje kirba linksmas saulės vonių ir vandens mėgėjų būrys. Vanduo, saulė, oras šventėmis paverčia žmonių šiokiadienius, atgaivina nuo darbų,... +9 / 0 +9
Kai gimsta neišnešiotukas
Kai gimsta neišnešiotukas Mažas kūnelis, plonos kojytės ir rankytės, raudona, beveik perščviečiama, oda, svoris 450 gramų, ūgis 30 centimetrų. Sunku įsivaizduoti, kad kalbame apie gyvą žmogutį. Būtent taip atrodo naujagimis gimęs 22 nėštumo savaitę. Pasaulyje mažiausas išgyvenęs neišnešiotukas gimė 21 savaitės ir 6 dienų amžiaus, o mažiausio... +8 / 0 +8
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys?
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys? Apie 50 % visų nėštumų baigiasi persileidimu. Persileidimas – tai vaisiaus praradimas iki 20-os nėštumo savaitės. Statistika gąsdinanti, bet dažnai persileidimo metu mėnesinės dar būna nenutrūkusios, todėl dauguma moterų to nė nepastebi. Apie 80 % persileidimų įvyksta per pirmuosius 3 nėštumo mėnesius. Persileidimai... +8 / -2 +6
Masažas – puikus būdas nuraminti savo kūdikį
Masažas – puikus būdas nuraminti savo kūdikį Vėl neišsimiegojote, nes kėlėtės iš lovos naktį raminti kūdikio? Jei jį norite nuraminti ir palengvinti pilvuko pūtimą, švelnus masažas gali padaryti stebuklus – kūdikis pateks į sapnų karalystę. Visa galia slypi švelniame jūsų prisilietime. +7 / -1 +6
Kodėl nėštumo metu vartojamas alkoholis pavojingas?
Kodėl nėštumo metu vartojamas alkoholis pavojingas? Vyras mažiausiai 2 mėnesius (tiek laiko bręsta spermatozoidas) iki apvaisinimo turėtų nevartoti alkoholio. Tuo tarpu moterims alkoholis yra pavojingas visada, nes visos moteriškosios lytinės ląstelės susiformuoja dar vaisiaus laikotarpiu ir kiaušidėse glūdi visą gyvenimą iki menopauzės. +4 / -1 +3
Svarbiausi dantukų dygimo požymiai
Svarbiausi dantukų dygimo požymiai Jaunieji tėveliai labai nerimauja dėl pirmųjų dantukų dygimo.Tai iš tikrųjų itin svarbus kūdikio ir vaiko vystymosi etapas, lemiantis teisingą pieninį ir nuolatinį žandikaulio sąkandį, jo kokybę bei kūdikio pasiruošimą sėkmingam maisto kramtymui. +1 / 0 +1