Ergonomikos principai. Kaip susikurti patogią darbo vietą?

Liepos 09, 2015 | Judita Dovydėnaitė
+4
+4 -0

Termino „ergonomika“ vartojimas nėra itin paplitęs, tačiau ergonomikos principų darbo vietoje nesilaikymas dažnam sukelia nemalonias pasekmes. Ko gero daugeliui yra tekę pajusti nugaros skausmą ar akių perštėjimą po darbo dienos, praleistos sėdint prie kompiuterio. Ar žinote, kokius ergonomikos principus galite pritaikyti savo darbe, kad darbas būtų efektyvesnis, o savijauta po darbo dienos geresnė? Šiame straipsnyje rasite pagrindinius ergonomikos principus ir jų taikymo naudą. 

„Jei jūsų darbas sėdimas, pasistenkite bent kas valandą atsistoti nuo kėdės ir pasivaikščioti, pasirąžyti...“ Ergonomikos principus galima taikyti universaliai, nesvarbu, kokį darbą bedirbtumėte. Jie svarbūs ir mokytojui, ir medikui, ir statybininkui. Šis universalumas slypi ergonomikos mokslo sąsajoje su kitomis mokslo šakomis: medicina, techniniais mokslais. Ergonomikos mokslas tiria, kaip žmogus darbo metu sąveikauja su aplinka, darbo priemonėmis ir koks yra šio santykio poveikis žmogaus darbingumui ir savijautai. Egzistuoja fiziniai ergonomikos principai, kuriuos savo darbe gali pritaikyti kiekvienas. 

Lengvai pasiekiami daiktai. Atrodytų, kad šis principas yra labai paprastas, bet dažnai jo laikytis pamirštama. Jei savo darbo vietą susiplanuosite taip, kad dažniausiai naudojamos priemonės būtų arčiausiai jūsų, o rečiau naudojamos – toliau, sutaupysite ne tik laiko, bet ir energijos, kurią naudotumėte, jei, pavyzdžiui, norint pasiekti daiktą reikėtų nuolat atsistoti arba pasilenkti. 

Natūrali kūno padėtis darbo vietoje. Nepaisant to, ar dirbate stovėdami ar sėdėdami, svarbu atkreipti dėmesį į savo kūno padėtį. Reikėtų stengtis išlaikyti natūralią kūno padėtį, t. y. fiziologinę nugaros padėtį, kai nereikia nei pernelyg susilenkti, nei per daug išsitiesti. To pasieksite, jei paviršiaus aukštis, prie kurio dirbate, bus pritaikytas būtent jums. 

Taisyklinga laikysena sėdint prie kompiuterio

„Dirbant kompiuteriu, alkūnės turi sudaryti statų kampą, o riešai turi būti ne atremti į klaviatūrą, bet pakelti virš jos. Vadinasi, būtina tinkamai suderinti stalo ir kėdės aukštį, nelaikyti rankų ant atlošų.“ 

Naudingi patarimai ir nuotaikingas mokomasis filmukas:
Taisyklinga laikysena sėdint prie kompiuterio »

Jei aukščio reguliuoti negalima, būtina pasirinkti reguliuojamo aukščio kėdę. Žinoma, kokia bebūtų patogi kūno padėtis, būnant joje ilgą laiką vis tiek atsiranda nuovargis ir raumenų skausmas, todėl būtina judėti. Jei jūsų darbas sėdimas, pasistenkite bent kas valandą atsistoti nuo kėdės ir pasivaikščioti, pasirąžyti ar atlikti trumpą mankštelę, kuri atpalaiduos per daug įsitempusius raumenis. 

Taisyklingas sunkių daiktų kėlimas ir nešimas. Jei darbe jums tenka dažnai nešioti sunkius daiktus, derėtų įsiminti keletą dalykų. Daiktą nešti bus lengviau, jei jį laikysite kuo arčiau kūno. Nešant daiktą tokiu būdu, didžiausia apkrova teks stambiausioms raumenų grupėms ir mažiau nuvargsite. Sunkius daiktus keliant nuo žemės, būtina atsitūpti, o ne kelti pasilenkus žemyn. Taip sumažinsite riziką pažeisti nugarą. 

Pasikartojančių judesių vengimas. Raiščiai, sausgyslės ir sąnariai yra jautrūs nuolat pasikartojantiems, monotoniškiems judesiams, todėl būtina kiek įmanoma sumažinti pasikartojančius judesius. Tam gali pasitarnauti įvairūs mechaniniai įrenginiai. 

Rami ir šviesi darbo aplinka. Nors kartais atrodo, kad tokie aplinkos veiksniai kaip oro temperatūra, triukšmas ar apšvietimas neturi didelės reikšmės darbo kokybei, iš tiesų yra priešingai. Kiekvienas iš šių veiksnių lemia ne tik kaip greitai žmogus pavargsta fiziškai, bet ir protiškai. Kai aplinkoje yra per karšta arba triukšminga, žmogus efektyviai dirbs neilgą laiką. Galiausiai trikdžiai ims erzinti, padidės nuovargis, sumažės susikaupimas, o kartu ir darbo efektyvumas. 

Ergonomikos principus galima taikyti ne tik darbo vietoje, bet ir namuose, pavyzdžiui, atliekant namų ruošos darbus ar ilsintis, skaitant knygą. Langų valymas bus lengvesnis, jei tam, kad pasiektumėte lango viršų, nesistiebsite, bet pasilypėsite ant kėdės. O knygos puslapių įveiksite žymiai daugiau, jei skaitysite gerai apšviestoje patalpoje. 

Taigi, jei dar tik įpusėjus darbo dienai imate jausti fizinį ar protinį pervargimą, pažvelkite į savo darbo vietą iš šalies ir pagalvokite, kaip galėtumėte ją padaryti patogesnę. Ergonomikos principus naudinga žinoti tiek darbuotojams, norintiems, kad jų darbas vyktų sklandžiau, o po darbo dienos dar liktų jėgų mėgstamiems užsiėmimams, tiek darbdaviams, kuriems rūpi tai, kad darbas būtų atliktas kokybiškai, o darbuotojai jaustųsi vertinami.

+4
+4 -0
  • Nugaros skausmas
  • Reabilitacijos centrai
  • Stovimas darbas
  • Sėdimas darbas
  • Ergoterapija

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *