Šiais laikais organizmo valymas gali pasirodyti tarsi madinga tendencija, kurią išbando bene visi sveiku gyvenimo būdu besidomintys ir vis kažko naujo ieškantys žmonės. Vis dėlto neretai organizmo valymas atliekamas tiksliai nežinant, kokį poveikį tai padarys organizmui ir kam iš tiesų tai reikalinga. Tad pakalbėkime apie tai, kam ir kada gali būti naudingas organizmo valymas.
Valymas neturėtų kelti streso
„Organizmo valymasis vyksta net ir iškvepiant orą, iš odos garuojant prakaitui. Tad organizmo valymas nėra tik dirbtinai sukeltas procesas...“ Dietologai ir gydytojai patvirtina, kad organizmo valymas iš tiesų gali pagerinti organizmo funkcijų veiklą. Tik ar tikrai teisingai suprantama, kas yra organizmo valymas ir kaip jis turėtų būti atliekamas? Kad organizmo valymas nesukeltų kūnui šoko, atminkite kelis svarbius dalykus.
Kasdienis organizmo valymasis. Jūsų organizmas kasdien valosi natūraliu būdu. Žmogaus kūnas pritaikytas gauti ne tik visavertį maistą, bet ir filtruoti kenksmingas medžiagas ir jas pašalinti. Tokias funkcijas žmogaus organizme atlieka kepenys ir inkstai. Organizmo valymasis vyksta net ir iškvepiant orą, iš odos garuojant prakaitui. Tad organizmo valymas nėra tik dirbtinai sukeltas procesas, laikantis specialios dietos. Kūnas kasdien valosi pats.
Kai kurie dirbtiniam organizmo valymui nepritariantys medikai teigia, jog tik tokiu būdu ir turėtų valytis organizmas, o specialios dietos, esą, labai išbalansuoja bendrą organų veikimo sistemą, sukelia organizmui šoką.
Mitybos kontrolė. Nors organizmas pats natūraliai valosi kasdien, nereikėtų piktnaudžiauti kepenų ir inkstų darbu. Kuo daugiau kenksmingų produktų valgysime, tuo sunkiau organizmui bus juos filtruoti, ims kauptis šlakai, toksinai, kitos kenksmingos medžiagos. Todėl visada reikėtų kontroliuoti savo mitybos įpročius, stengtis maitintis natūraliu maistu, nepersivalgyti, laikytis sveikos mitybos principų.
Užteršto organizmo požymiai. Paprastai poreikis intensyviai valyti organizmą atsiranda tada, kai juntami jo užterštumo simptomai. Pavyzdžiui, kai dažnai maudžia sąnarius, prastai dirba žarnynas, niekada nesijaučiate žvalūs, atsiranda daug spuogų, nekrenta antsvoris. Jei nesergate jokiomis ligomis, greičiausiai šie simptomai bando jus įspėti apie tai, kad organizmui reikia atsikvėpti ir išsivalyti.
Tirpalą „gerti būtina ryte, prieš pusryčius, esant tuščiam skrandžiui. Tiems, kurie siekia geriausių rezultatų, jogos mokytojai siūlo atlikti keletą paprastų pratimų…“ Druskos tirpalo receptą ir pratimus rasite čia: |
Organizmo valymo dažnumas. Medikai nesutaria, kaip dažnai galima „ekstremaliai“ valyti organizmą. Vieni teigia, jog ne dažniau kartą į metus, kiti pataria kartą į savaitę. JAV visuomenėje priimtina organizmą valytis maždaug kas 3 mėn. Prekybos centruose Lietuvoje galima rasti specialių lentynų su ekologišku maistu, o Amerikoje suskirstytos prekių grupės, skirtos būtent organizmo valymui.
Amerikiečiai praktikuoja organizmo valymo dietą 3–4 kartus per metus, tačiau apskritai pavyzdingais valgymo įpročiais pasigirti negalėtų. Taigi, tiksliai pasakyti, kas kiek laiko ir kada vertėtų atlikti organizmo valymą – sunku. Reikėtų atsižvelgti į individualią žmogaus situaciją ir procedūrą atlikti tik tada, kai ji iš tiesų reikalinga. Ne pro šalį apie tai pasikalbėti ir su dietologais, medikais.
Prieš organizmo valymą. Jeigu nusprendėte pradėti organizmo valymą vandeniu ar kitais būdais, reikėtų tam tinkamai pasirengti. Prieš pradėdami valymo kursą, savaitę ar dvi stiprinkite imunitetą valgydami sveikos mitybos rekomendacijas atitinkantį subalansuotą maistą, aprūpinantį organizmą visomis reikalingomis medžiagomis. Taip pat vartokite vitaminus. Taip sustiprinsite organizmą, kuriam netrukus teks pakelti nemažą išbandymą. Nesiimkite organizmo valymo dietos, jeigu ką tik vartojote antibiotikus, persirgote ar tebesergate kokiomis nors ligomis.
Po organizmo valymo. Baigę valymo kursą palengva pereikite prie įprasto maitinimosi, stenkitės vengti nesveiko maisto, išlikite fiziškai aktyvūs.
Mityba valant organizmą
Jeigu organizmo valymo dietos ketinate laikytis savarankiškai, nesikonsultuodami su gydytojais, nerekomenduojama praktikuoti itin drastiškų procedūrų, tokių kaip visiškas badavimas, organizmo valymas vandeniu, kelias dienas trunkantis tik vieno produkto valgymas.
Norėdami išvalyti organizmą, pirmąją įvadinę savaitę stiprinkite organizmą vitaminais, antrąją ir trečiąją savaitę kasdien suvartokite tik 1000–1200 kcal. Valgykite tuos maisto produktus, kurie tinka valantis organizmą:
- obuolius su žievelėmis (juose esantis pektinas iš organizmo šalina kai kurias kenksmingas medžiagas);
- citrinas ir burokėlius (padeda pasišalinti toksinams);
- česnaką (nepiktnaudžiaujant ir jeigu nesergate kepenų ligomis);
- grikius;
- morkas;
- kopūstus;
- arbūzus.
Būtinai išgerkite pakankamą kiekį vandens. Nevartokite kofeino turinčių produktų, riebalų, prieskonių, nerūkykite. Organizmo valymosi dienomis gerkite specialias išvalančias arbatas. Valyti kepenis ir inkstus padės kiaulpienių arbata, sąnarius – petražolių arba lauro lapų arbata.
Vis dėlto, jei jau pasiryšite laikytis organizmo valymo dietos, rekomenduotume prieš tai pasikonsultuoti su gydytoju. Būkite sveiki!