Kūdikio sloga – išbandymas ir kūdikiui, ir visai šeimai

Gruodžio 27, 2018 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Naktį prieš ilgai planuotą kelionę kūdikis pradėjo sloguoti ir kosėti. Tikriausiai visiems tėvams tai labai gerai pažįstama situacija. Tik tokiu atveju elgiamasi skirtingai – vieni atšaukia visus planus ir lieka namuose gydytis, kiti – priešingai, neišsigąsta slogos ir vykdo tai, ką buvo suplanavę, teigdami, kad sloga visai ne liga arba ji praeis savaime pasikeitus klimato sąlygoms. Neaišku, kuriuo atveju elgiamasi teisingai, nes vieni susirgimai gali gana greitai ar netgi savaime praeiti, o kiti – komplikuotis į daug sunkesnes ligas. Vertėtų sutarti dėl vieno dalyko – kūdikio slogą gydyti būtina, nes tai yra daug rimtesnis ir daugiau pastangų reikalaujantis negalavimas, nei suaugusiam žmogui. Kiekvieniems tėvams naudinga žinoti, kaip galima padėti kūdikiui greičiau pasveikti ir vėl kasdien visa širdimi džiaugtis naujais atradimais. 


Kodėl kūdikiams taip trukdo sloga?

Tai, kad mažylis negali kvėpuoti per nosytę, jam yra didžiulis jėgų ir kantrybės išbandymas (tuo pačiu ir labai sunkus metas visai šeimai). Kūdikis negali ramiai pavalgyti – žindant krūtį ar geriant iš buteliuko jam tiesiog neįmanoma kvėpuoti, pradeda trūkti oro. Kūdikiai nemoka ar dar nebūna pasiruošę tinkamai ir saugiai kvėpuoti per burnytę – jiems tai neįprasta, trukdo gana didelis liežuvis, džiūsta burnos gleivinė. Sloguojantis kūdikis pasižymi irzlumu, jautrumu, dažnesni graudulio ir verkimo epizodai. 

 

Kaip padėti sloguojančiam kūdikiui?

Kiekvienam šeimos nariui reikėtų žinoti kuo daugiau būdų, padedančių lengviau išgyventi nelengvą slogos periodą bei greičiau pasveikti:

  • Sloguojantį kūdikį būtina dažniau nešioti vertikalioje padėtyje, taip išbėgs daugiau nosies sekreto, mažylis lengviau kvėpuos ir jausis geriau. Gulimoje padėtyje nosies sekretas patenka į nosiaryklę, kūdikis pradeda kosėti (mažylis labai išsigąsta, jei tai įvyksta nakties metu). Galima įsigyti specialių pagalvių, skirtų sloguojantiems kūdikiams – jos padeda gleivėms lengviau pasišalinti ir neleidžia joms tekėti į nosiaryklę. Nerekomenduojama vaikams iki dvylikos mėnesių amžiaus naudoti įprastų pagalvių.
  • Labai svarbu tinkamai vėdinti patalpas. Kambario temperatūra neturėtų viršyti 20 laipsnių šilumos. Labai naudinga patalpas drėkinti (galima naudoti specialius oro drėkintuvus, dėti šlapius rankšluosčius ant radiatorių arba kambaryje pastatyti didelį indą su vandeniu). Karštas ir sausas oras nėra tinkamas sloguojančiam kūdikiui – šiluma džiovina nosies gleivinę, ji labiau paburksta, todėl kvėpuoti tampa tik dar sunkiau. 
"Sloguojantį kūdikį būtina dažniau nešioti vertikalioje padėtyje, taip išbėgs daugiau nosies sekreto, mažylis lengviau kvėpuos ir jausis geriau."
  • Jei kūdikis serga tik sloga ir nėra jokių kitų simptomų, pavyzdžiui, nepakilusi kūno temperatūra, nėra kosulio, tuomet šaltuoju metų laiku į lauką kūdikį pasiimti netgi rekomenduojama (žinoma, jei oro sąlygos tam tinkamos). Gryname ore žymiai palengvėja mažylio kvėpavimas. Jeigu kūdikis miega gryname ore, jis turi kvėpuoti per nosį (pastebėjus kvėpavimą per burną, lauke kūdikio migdyti negalima).
  • Sergančiam kūdikiui reikia daugiau skysčių, todėl verta jį dažniau žindyti arba maitinti iš buteliuko. Maitinti reikėtų kuo vertikalesnėje padėtyje, taip mažyliui bus lengviau kvėpuoti. Kvėpavimo funkcija sloguojant labai komplikuojasi, todėl maitinimo metu reikia daryti mažas pertraukėles, kad kūdikiui nepritrūktų oro ir jis nepavargtų. Kiekvienas valgymas gali tapti tikru iššūkiu, todėl jam ruošiantis rekomenduojama kiek įmanoma geriau išvalyti mažylio nosytę ir taip sumažinti tikimybę, kad valgant bus sunku kvėpuoti.
  • Kaip ir buvo minėta prieš tai, patariama kuo dažniau valyti kūdikio nosytę. Galima naudoti specialius tam skirtus siurbtukus arba kriaušytes (būtina imtis visų atsargumo priemonių, tinkamai prilaikyti kūdikį). Daugumai mažylių ši procedūra labai nepatinka, todėl tai padaryti būna gana sunku. Kad gleivių išsiurbimas būtų sėkmingesnis, prieš tai naudinga į nosytės landas atsargiai įlašinti  jūros vandens. Quixx baby yra saugus, mažoms nosytėms pritaikytas izotoninis jūros vanduo, padedantis kovoti su sloga. Naudinga žinoti, kad pirmaisiais gyvenimo mėnesiais jūros vandenį geriau pirmiausiai lašinti ant švaraus vatos tamponėlio ir atsargiai išvalyti nosytės ertmes. Dėl mažų nosyčių valymo procedūrų rekomenduojama pasikalbėti su vaiką prižiūrinčiu gydytoju arba vaistininku.

Nosies lašus vartoti rekomenduojama tik ypač sunkiais atvejais ir tik gydytojui leidus. Jais negalima piktnaudžiauti, nes kūdikių nosies gleivinės itin jautrios. Galima vartoti tik kūdikiams skirtus nosies lašus ir lašinti tik į prieš tai išvalytą nosytę, geriausia – prieš nakties miegą. Nepatariama į nosytes lašinti kitų priemonių, tokių kaip kamparo aliejus, svogūno ar česnako sultys. Tokie eksperimentai gali pridaryti daug žalos mažylio sveikatai. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Kai papilkėję medžių lapai praneša apie artėjantį šaltuką, o žvarbus vėjas priverčia dar stipriau užsivynioti vilnonį šaliką, tampa akivaizdu: atėjo metas ruoštis šaltajam žiemos sezonui. Jei jus vis dar šildo vasaros prisiminimai ir net baisu pagalvoti apie sniego pusnis ar kumštines pirštines, turime pasiūlymų, kaip pasiruošimą šaltajam metų laikui paversti atpalaiduojančia ir malonia veikla. Dešimt skirtingų procedūrų – dešimt būdų sustiprėti!

Plačiau:

10 būdų, kaip per savaitgalį pasiruošti šaltajam sezonui
+1
+1 -0
  • Peršalimas
  • Sloga ūminė
  • Sloga lėtinė
  • Kūdikis
  • Vaikų ligos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *