Vargina kojų venų varikozė? Laikas šiek tiek sustoti ir pasirūpinti savimi

Rugpjūčio 22, 2019 | Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Kojų išvaizda labiau susirūpinama šiltuoju metų laiku, nes tuomet atidengiama daugiau nuogo kūno. Tai nėra vienintelė priežastis, kodėl atsigręžiama į veninės kraujotakos sveikatą  – šiltas ar netgi karštas oras daugumai asmenų nemalonius simptomus, susijusius su išsiplėtusiomis kojų venomis, tik paaštrina. Pavasarį ir vasarą aktyviau kaupiasi skysčiai, stipriau tinsta kojos ir dėl to kylantis tempimas bei skausmas kartais gali būti netgi sunkiai pakeliami. Suaktyvėja domėjimasis medicinine pagalba – daugiau žmonių apsilanko pas kraujagyslių chirurgus ir klausia, ką daryti. Kojų sveikata patariama rūpintis ištisus metus – tuomet ir vasarą savijauta bus geresnė, ir šiltus rūbus nusimesti bus drąsiau. 


Kojų venų varikozė yra liga

Kojų venų varikoze vadinamas poodinių kraujagyslių (venų) išsiplėtimas. Jis atsiranda dėl įvairių priežasčių, tačiau pagrindinės yra dvi. Pirmoji susijusi su venų sienelių silpnumu, o antroji – su venose esančių vožtuvų nesandarumu. 

 

Kojų venų varikozė – paplitęs sveikatos sutrikimas, kurio pasireiškimą skatina tam tikri faktoriai

Ši liga paplitusi visame pasaulyje. Statistika teigia, kad kas antrai ar kas trečiai moteriai ir kas ketvirtam ar kas penktam vyrui būdingas mažesnio ar didesnio laipsnio veninės kraujotakos sutrikimas.  Venų varikozės tikimybę reikšmingai didina genetinis faktorius, gimdymų skaičius, amžius, gyvenimo būdas, įvairios traumos. Teigiama, kad moterims ši liga būdingesnė, tačiau ji pakankamai dažna ir tarp vyrų. 

 

Kokiais požymiais pasireiškia kojų venų varikozė?

Pirmosiose ligos stadijose žmogus skundžiasi kojų sunkumu ir nuovargiu. Labiausiai šie pojūčiai suaktyvėja vakarais. Ilgiau pabuvus vienoje padėtyje (pavyzdžiui, stovint), pacientas jaučia kojų deginimą, skausmą. Kojos greitai pavargsta, dažnai pasireiškia mėšlungis. Pastebimas mėlynas kraujagyslių voratinklis arba ryškesnės pavienės kraujagyslės, vėliau šios kraujagyslės susilieja į didesnius telkinius, formuojasi mazgai, o kojos būna skausmingai patinusios netgi ir rytais. 

"Labai svarbu suprasti, kad delsti neverta – kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo geresni gydymo rezultatai ir mažesnė komplikacijų rizika."

Kas vyksta toliau vystantis negydomai venų varikozei?

Dar labiau progresuojant ligai atsiranda įvairių pigmentinių dėmių ir opų – kuo ilgiau ignoruojama gydymo būtinybė, tuo labiau atrofuojasi odos audiniai ir tuo didesnė tampa sunkių infekcijų rizika. Žmogus visiškai nebepasitiki savo išvaizda, be to, kyla gyvybei pavojingų komplikacijų rizika. 

 

Konservatyvūs gydymo metodai padeda sulėtinti ligos progresavimą ir palengvinti nemalonius simptomus

Paprastai pirmiausia imamasi konservatyvių gydymo metodų. Pacientams pritaikomos kompresinės kojinės, kurios veiksmingai stabdo venų varikozės progresavimą ir padeda džiaugtis lengvesnėmis kojomis. Kompresinės kojinės ypatingai rekomenduojamos stovimą ar sėdimą darbą dirbantiems ir daug automobiliu ar lėktuvu keliaujantiems asmenims bei nėščioms moterims.

Kai kuriais atvejais rekomenduojama skleroterapija – į paviršines venas sušvirkščiant specialius preparatus pažeistos kojų venos užanka ir kraujas teka sveikosiomis kraujagyslėmis. Deja, šis metodas neužtikrina, kad nesiplės kitos venos.

Konservatyviems gydymo metodams priskiriamas ir gydymas vaistais. Kraujo mikrocirkuliaciją pagerinti ir nemalonius simptomus palengvinti padeda geliai su heparino natrio druska. Taip pat skiriami ir geriamieji vaistiniai preparatai. 

 

Chirurginiai gydymo metodai šiandien yra efektyvūs ir saugūs

Vienas iš dažniausiai taikomų chirurginių gydymo metodų yra išsiplėtusių kojų venų operacija lazeriu. Naudojant šiuolaikinius ir efektyvius lazerius veiksmingai, neskausmingai ir saugiai suardomos pažeistų kojų venų sienelės, o kraujas teka sveikosiomis kraujagyslėmis. Operacija lazeriu tinkama daugeliu atvejų, tačiau kartais gali būti taikoma tik atvira chirurginė kojų venų operacija. Vis dažniau praktikoje išbandoma naujovė, kai pažeistos venos paveikiamos specialiais bioklijais. 

 

Į visus klausimus atsakys kraujagyslių chirurgas

Tinkamiausią gydymo metodą konkrečiam pacientui parenka gydytojas. Labai svarbu suprasti, kad delsti neverta – kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo geresni gydymo rezultatai ir mažesnė komplikacijų rizika.

Kartais pacientai į medikus kreipiasi gerokai per vėlai – pasitaiko atvejų, kai padėti beveik neįmanoma. Dėl šios priežasties vizito geriau neatidėti ir jau kitą vasarą kojos bus ne tik lengvesnės, bet bus kur kas drąsiau apsirengti atviresnius drabužius vos tik atšilus orams. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Jei Jūsų mažylis turi plokščiapėdystę, pravartu būtų vasarą jam leisti kuo daugiau vaikščioti basomis. Tiesa, pasirūpinkite, jog paviršius, kurį lies mažo vaiko jautrios pėdutės, būtų saugus.

Plačiau:

3 priežastys vasarą pasivaikščioti basomis
0
+0 -0
  • Varikozė
  • Galūnių tinimas
  • Nuovargis
  • Kojų venų ligos
  • Skausmas
  • Kojų venų operacijos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *