Kuo maitinate katiną? Ar veislinio ir neveislinio katino mityba kuo nors skiriasi?
Anksčiau pirkdavau populiariausius prekybos centruose parduodamus ėdalus, bet kai perskaičiau etiketę ir palyginau su kitų gamintojų specializuotose parduotuvėse parduodamu, ne ką brangesniu ėdalu, nustojau.
Dabar žiūriu, kad ėdale tikrai būtų mėsos ir kad nebūtų pridėta cukraus. Kartais į ėdalą dedama cukraus ir teigiama, kad šis ėdalas „suaktyvina“ kates. Cukraus sukeliamo hiperaktyvumo katei tikrai nereikia! Kartą veterinarijos vaistinėje buvau užtikusi dešrą, kurios sudėtis pasirodė išties geresnė nei daugelio žmonėms skirtų dešrų. Todėl siūlau atidžiau pasižiūrėti, kuo šeriate katiną. Geresnis ėdalas tikrai ne visada bus brangesnis.
O Brendis išrankus ėdalui?
Ne, jis ėda viską, ką duodi, ir dėl to man labai pasisekė. Aišku, pjaustant mėsą ar geriant pieną ima prašyti, ‒ tai jo skanėstai.
Katinai lepūnėliai yra baisi problema, kurią, manau, susikuria patys šeimininkai. Žinau šeimininkę, kuri savo katei kasdien duoda vis kitos mėsos šlapią ėdalą: šiandien su vištiena, rytoj su žuvimi, tuomet jautiena ir tik drebučiuose, nes kitaip nevalgys. Katė pastums indelį, net nepalietusi kitokio maisto, ir prašys valgyti.
Tokiu atveju nebe tu dresuoji augintinį, o jis tave. Manau, kad su šia problema reikėtų susitvarkyti leidžiant porą dienų katei paprotestuoti, pabadauti, o trečią dieną ji tikrai imtų valgyti ir tą „neskanų“ maistą.
Stereotipiškai mąstant atrodytų, kad neveislinis katinas privalo karts nuo karto palakstyti lauke. Ar išleidžiate katiną į lauką? O gal jis leidžia laiką tik namuose?
Vilniuje išleisti katiną į lauką ne tik nepatogu, bet ir, sakyčiau, pavojinga. Tėvų namuose išleidžiu. Kadangi Brendis naminis katinas, jam laukas labai įdomi erdvė, bet jis toliau nei 10 metrų nuo tėvų namo nenueina. Taigi mano katinas išties naminis. Katino išleidimas į lauką tikrai nepriklauso nuo veislės, greičiau ‒ nuo auginimo.
Galbūt domėjotės, ar nuo katino veislės priklauso katino ilgaamžiškumas? Kurie katinai gyvena ilgiau: naminiai ar laukiniai?
Kiek esu girdėjusi iš draugų ir pažįstamų, naminės katės išgyvena iki 20 m. Su lauke lakstančiom katėm ‒ sudėtingiau, jų tyko daugiau pavojų.
Ar jūsų katinas galanda nagus į baldus? Kaip su tuo kovojate?
Man pasisekė ‒ Brendis galanda nagus tik į mano šlepetes (savotiška meilės išraiška) ir savo laipynę, kurios apačioje yra namukas. Brendis supranta, kad tai jo guolis, tad drasko jį, visaip ant jo šokinėja ir miega jame kiek tik nori.
Apskritai, apsisaugoti nuo baldų draskymo padeda nagų kirpimas ir dresūra. Paskiri kokį nors daiktą draskymui ir pamačius, kad katinas ima draskyti tai, ko negalima, pakišti jam tą paskirtą daiktą. Žinoma, reikia katiną pagirti, paglostyti ir paskatinti draskyti tik tai, kas jam paskirta. Taip išauklėsite savo augintinį.
Ką patartumėte žmogui, kuris svarsto, kokią katę įsigyti: veislinę ar neveislinę? O gal vertėtų rinktis kačiuką iš gyvūnų globos namų?
Jei svajoji apie kokio nors išskirtinio grožio veislės katiną, žinoma, tokį ir reikėtų rinktis. O aš pati labai džiaugiuosi augindama neveislinį katiną iš prieglaudos, nes susiradau patį protingiausią, gražiausią, gero charakterio, nepridarantį problemų (pavyzdžiui, nemaižiojantį) augintinį.
Dėkojame Erikai už šiltą pokalbį ir patarimus. O vis dar dvejojantiems: ar rinktis veislinį katiną, ar apsilankyti gyvūnų prieglaudoje, siūlome pirmiausia išbandyti antrąjį variantą ‒ galbūt būtent gyvūnų prieglaudoje jūsų laukia žavus augintinis, apie kurį seniai svajojote.
© Nuotraukų autorė Greta Kniežaitė