Protinių dantų rovimas – kada tai daryti būtina?

Kovo 12, 2015 | Dainora Žalpytė
+22
Protinių dantų rovimas – kada tai daryti būtina?

Protiniai dantys, odontologų vadinami aštuntaisiais dantimis, pradedantys dygti tik vėlyvoje paauglystėje, dažnai sukelia itin nemalonių pojūčių. Skausmingos dantenos, ištinęs žandikaulis, pakilusi kūno temperatūra – tai dar ne visi negalavimai, kuriuos gali sukelti dygstantys ar netvarkingai išdygę protiniai dantys. Odontologai įspėja, jog protinius dantis privalu prižiūrėti daug atidžiau, o įprastų priežiūros priemonių dažniausiai nepakanka. Vis dėlto, prasidėjus komplikacijoms ar infekcijoms, protinius dantis tenka šalinti. Kaip išvengti protinių dantų rovimo, o kada tai padaryti tiesiog būtina? 

Kada ir kodėl reikia išrauti protinius dantis? 

„Protiniai dantys dažnai pašalinami ir dėl per siauro žandikaulio, kai jiems burnos ertmėje tiesiog nepakanka vietos.“ Protiniai dantys – tai treti krūminiai dantys, užbaigiantys visą dantų eilę ir pradedantys dygti sulaukus 16–23 metų amžiaus. Protiniai dantys dažnai auga priešinga kryptimi arba netinkamoje vietoje. Dėl šių priežasčių netaisyklingai besivystantys protiniai dantys spaudžia kaimyninius dantis, sukelia diskomfortą, infekcijas ir visos dantų eilės judėjimą. 

Nepilnai prasikalę protiniai dantys tampa palankia terpe veistis bakterijoms, kurios sukelia dantų ėduonį, gali paskatinti cistų formavimąsi, dantenų ligas, uždegimus. Protiniai dantys dažnai pašalinami ir dėl per siauro žandikaulio, kai jiems burnos ertmėje tiesiog nepakanka vietos. Tiesa, protiniai dantys gali ir visai neišdygti. Odontologai ramina, kad protiniams dantims neišdygus nerimauti tikrai nevertėtų – žmogui pilnai pakanka ir 28 sveikų, tinkamai prižiūrimų dantų. 

Kaip vyksta protinių dantų rovimo procedūra? 

Protinių dantų rovimas – rimta chirurginė procedūra, todėl tik specialistas gali nustatyti, ar protinius dantis reikia pašalinti. Operacijos metu nustumiamos dantenos, pašalinamas kaulas, o su juo ir pats krūminis dantis, tuomet išvalomos užsikimšusios alveolės ir dantenos vėl susiuvamos. Operacijos metu visuomet naudojama vietinė arba dalinė nejautra.

Po protinio danties pašalinimo kelias dienas jaučiamas dantenų patinimas, galimi gerklės, ausų skausmai, pakilusi temperatūra, tačiau, odontologų teigimu, tai visiškai normali organizmo reakcija į atliktą chirurginę intervenciją. Pasak specialistų, visi nemalonūs pojūčiai dažniausiai išnyksta per kelias dienas, o po savaitės galima pilnai grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo. 

Gijimas po protinio danties rovimo 

 • Protinių dantų rovimas kartais neišvengiamasIškart po rovimo svarbu sustabdyti kraujavimą. Po procedūros uždėtą vatos tamponėlį burnoje laikykite ne mažiau kaip pusvalandį, jei kraujavimas nesustoja, pakeiskite jį nauju. Gulėdami lovoje po galva pasidėkite daugiau pagalvių, negulėkite atsilošę.
 • Po operacijos būkite atsargūs – dėl užšaldytos burnos lengva įsikąsti į lūpą, liežuvį ar skruostą.
 • Patinimui slopinti naudokite ledo kubelius, pridėdami juos iš išorės prie operuotos srities. Šaldyti dantenas patariama ne ilgiau kaip 24 val. po operacijos, pusvalandį pašaldžius darykite pertraukas.
 • Jei jūsų gydymui buvo paskirti antibiotikai, privalu pabaigti jų vartojimo kursą net jei ir visi nemalonūs pojūčiai išnyko anksčiau.
 • Po operacijos valgykite tik lengvai sukramtomą, skystą maistą, atsisakykite gazuotų gėrimų, karšto ir aštraus maisto, alkoholio. Prie įprastinės mitybos pereikite pamažu. Nevalgykite ir negerkite per šiaudelį, nes tai gali pakenkti krešulio formavimuisi.
 • Kelias dienas po operacijos draudžiama rūkyti. Rūkymas gali sukelti uždegimą ir apsunkinti gijimą. 

Kaip nuslopinti dygstančių protinių dantų skausmą? 

Jei protiniai dantys dygsta taisyklingai ir yra tvarkingai prižiūrimi, jų rauti tikrai nereikės. Pateikiame keturis būdus, padėsiančius nuslopinti besikalančių protinių dantų skausmą. 

 1. Prižiūrėkite ne tik dantis, bet ir dantenas. Valydami dantis šepetėliu švelniai, sukamaisiais judesiais masažuokite dantenas. Taip išvengsite uždegimo, sumažinsite patinimą. Neišsigąskite kraujuojančių dantenų – kruopščiai valant kraujavimas praeis po kelių dienų.
 2. Skalavimas. Odontologai pataria naudoti druskos tirpalą, kurį kasdien lengvai galite pasigaminti namuose (tereikia turėti druskos ir vandens). Tinka ir specialūs burnos skalavimo skysčiai, kurių galima įsigyti vaistinėse. Reikėtų rinktis kuo natūralesnį, turintį gydomųjų, uždegimą slopinančių savybių. Skalauti galima ir ramunėlių užpilu, kuris padės sumažinti patinimą ir pašalinti infekcijos židinį.
 3. Taip pat gali padėti ir natūralioji medicina: pasigaminkite mėlynių nuovirą. Tris valgomuosius šaukštus džiovintų mėlynių užpilkite 500 ml šalto vandens, palikite kelioms valandoms, tuomet pavirinkite 15 min. ir palikite atvėsti. Skausmą malšinti padės ir šalavijo, liepžiedžių ar raudonėlio nuovirai.
 4. Jei skausmas vis intensyvėja, o vizitas pas odontologą suplanuotas tik po kelių dienų, naudokite nereceptinius vaistus nuo uždegimo. Tačiau piktnaudžiauti medikamentais nevertėtų – naudokite juos tik išbandę kitus skausmo malšinimo būdus. 

Pajutę dantų skausmą ar pakitimus burnos gleivinėje, nedelsiant kreipkitės į specialistą, nes laiku nustačius priežastis ir pritaikius tinkamą gydymą išvengsite nemalonių pojūčių ir sumažinsite pasekmių riziką. Ir svarbiausia – nepamirškite kasdienės dantų priežiūros!

+22
 • Odontologai
 • Dantenų ligos
 • Protiniai dantys
 • Dantų rovimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26
Kreivi vaiko dantukai ‒ ką daryti? Interviu su ortodonte Simona Rakauskaite
Kreivi vaiko dantukai ‒ ką daryti? Interviu su ortodonte Simona Rakauskaite Netaisyklingas sąkandis ‒ dažna problema, su kuria susiduria tiek suaugusieji, tiek mažiausi pacientai. Neretai dantų sangrūdos, atsikišę dantukai ar tarpas tarp viršutinių ir apatinių dantų gadina ne tik estetinį vaizdą, bet ir sukelia raiškaus kalbėjimo... +25 / -1 +24
10 patarimų, kaip prižiūrėti dantis namų sąlygomis
10 patarimų, kaip prižiūrėti dantis namų sąlygomis Jei vargina kraujuojančios dantenos ar nemalonus burnos kvapas, nors ir skiriate pakankamai dėmesio dantų priežiūrai, pats laikas išbandyti paprastas, bet efektyvias priemones. Dažna vis dažnėjančių apsilankymų pas stomatologą priežastis gali būti netinkamas ar netaisyklingai naudojamas dantų šepetėlis. Šiame straipsnyje... +19 / -1 +18
Odontologijos technikos gigantą „Carestream Dental“ nustebino Lietuvos odontologų kvalifikacija
Odontologijos technikos gigantą „Carestream Dental“ nustebino Lietuvos odontologų kvalifikacija Vieni didžiausių pasaulyje odontologijos technikos gamintojų „Carestream Dental“ neseniai aplankė Lietuvos odontologus ir pristatė naujausias šios srities galimybes. Apžiūrėję moderniausias šalies odontologijos įstaigas, jie nusprendė įkurti specializuotą... +16 / -1 +15
Blogas burnos kvapas. Kaip spręsti?
Blogas burnos kvapas. Kaip spręsti? Halitozė – tai nemalonus kvapas iš burnos, dėl kurio patiriamas diskomfortas bendraujant. Tokiu sutrikimu „JAV skundžiasi 10-30 proc., o kitų tyrimų duomenimis 20-40 proc. visų gyventojų. 80-85 proc. atvejų blogą burnos kvapą sukelia baltymų ir kitų organinių medžiagų skilimas burnoje, kurio skilimo produktai yra lakieji... +7 / 0 +7
Kuo išskirtinis vaikų dantų kariesas?
Kuo išskirtinis vaikų dantų kariesas? Daugelio supratimu, dantų kariesas (kitaip dar vadinamas dantų ėduonimi) yra suaugusiųju problema. Visgi per pastarąjį dešimtmetį išaugo skaičius vaikų, turinčių dantų kariesą. Štai net arti 30 procentų 2 – 5 metų amžiaus vaikų ir beveik 50 procentų 6 – 11 metų amžiaus vaikų jau turi pieninių dantų kariesą. Kalbant... +8 / -2 +6
Dėl prastai nuvalytų dantų kyla ligų virtinė: kenčia inkstai, širdis, plaučiai
Dėl prastai nuvalytų dantų kyla ligų virtinė: kenčia inkstai, širdis, plaučiai Gera burnos higiena – sveikų ir blizgančių dantų pagrindas. Tačiau ne visi dantis prižiūrime tinkamai, tad vėliau turime kentėti pasekmes. Ėduonis, akmenys, periodontitas – visos šios ligos kyla dėl prastai valomų dantų. Ilgainiui gali pasireikšti ir vidaus organų veiklos sutrikimų. +5 / 0 +5
DENTAL.P.R.O.: Nuolat skauda galvą? Vertėtų pasitikrinti sąkandį
DENTAL.P.R.O.: Nuolat skauda galvą? Vertėtų pasitikrinti sąkandį Netaisyklingas sąkandis ir susigrūdę dantys nėra tik estetinė problema. Bloga dantų padėtis sukelia nepatogumus kramtant ir kalbant, dantys greitai dėvisi, susigrūdusius dantis sunku išvalyti. Neretais atvejais blogas sąkandis gali pažeisti žandikaulio sąnarius ir taip sukelti periodiškai besikartojantį galvos skausmą. +1 / 0 +1