Protiniai dantys, odontologų vadinami aštuntaisiais dantimis, pradedantys dygti tik vėlyvoje paauglystėje, dažnai sukelia itin nemalonių pojūčių. Skausmingos dantenos, ištinęs žandikaulis, pakilusi kūno temperatūra – tai dar ne visi negalavimai, kuriuos gali sukelti dygstantys ar netvarkingai išdygę protiniai dantys. Odontologai įspėja, jog protinius dantis privalu prižiūrėti daug atidžiau, o įprastų priežiūros priemonių dažniausiai nepakanka. Vis dėlto, prasidėjus komplikacijoms ar infekcijoms, protinius dantis tenka šalinti. Kaip išvengti protinių dantų rovimo, o kada tai padaryti tiesiog būtina?
Kada ir kodėl reikia išrauti protinius dantis?
„Protiniai dantys dažnai pašalinami ir dėl per siauro žandikaulio, kai jiems burnos ertmėje tiesiog nepakanka vietos.“ Protiniai dantys – tai treti krūminiai dantys, užbaigiantys visą dantų eilę ir pradedantys dygti sulaukus 16–23 metų amžiaus. Protiniai dantys dažnai auga priešinga kryptimi arba netinkamoje vietoje. Dėl šių priežasčių netaisyklingai besivystantys protiniai dantys spaudžia kaimyninius dantis, sukelia diskomfortą, infekcijas ir visos dantų eilės judėjimą.
Nepilnai prasikalę protiniai dantys tampa palankia terpe veistis bakterijoms, kurios sukelia dantų ėduonį, gali paskatinti cistų formavimąsi, dantenų ligas, uždegimus. Protiniai dantys dažnai pašalinami ir dėl per siauro žandikaulio, kai jiems burnos ertmėje tiesiog nepakanka vietos. Tiesa, protiniai dantys gali ir visai neišdygti. Odontologai ramina, kad protiniams dantims neišdygus nerimauti tikrai nevertėtų – žmogui pilnai pakanka ir 28 sveikų, tinkamai prižiūrimų dantų.
Kaip vyksta protinių dantų rovimo procedūra?
Protinių dantų rovimas – rimta chirurginė procedūra, todėl tik specialistas gali nustatyti, ar protinius dantis reikia pašalinti. Operacijos metu nustumiamos dantenos, pašalinamas kaulas, o su juo ir pats krūminis dantis, tuomet išvalomos užsikimšusios alveolės ir dantenos vėl susiuvamos. Operacijos metu visuomet naudojama vietinė arba dalinė nejautra.
Po protinio danties pašalinimo kelias dienas jaučiamas dantenų patinimas, galimi gerklės, ausų skausmai, pakilusi temperatūra, tačiau, odontologų teigimu, tai visiškai normali organizmo reakcija į atliktą chirurginę intervenciją. Pasak specialistų, visi nemalonūs pojūčiai dažniausiai išnyksta per kelias dienas, o po savaitės galima pilnai grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo.
Gijimas po protinio danties rovimo
- Iškart po rovimo svarbu sustabdyti kraujavimą. Po procedūros uždėtą vatos tamponėlį burnoje laikykite ne mažiau kaip pusvalandį, jei kraujavimas nesustoja, pakeiskite jį nauju. Gulėdami lovoje po galva pasidėkite daugiau pagalvių, negulėkite atsilošę.
- Po operacijos būkite atsargūs – dėl užšaldytos burnos lengva įsikąsti į lūpą, liežuvį ar skruostą.
- Patinimui slopinti naudokite ledo kubelius, pridėdami juos iš išorės prie operuotos srities. Šaldyti dantenas patariama ne ilgiau kaip 24 val. po operacijos, pusvalandį pašaldžius darykite pertraukas.
- Jei jūsų gydymui buvo paskirti antibiotikai, privalu pabaigti jų vartojimo kursą net jei ir visi nemalonūs pojūčiai išnyko anksčiau.
- Po operacijos valgykite tik lengvai sukramtomą, skystą maistą, atsisakykite gazuotų gėrimų, karšto ir aštraus maisto, alkoholio. Prie įprastinės mitybos pereikite pamažu. Nevalgykite ir negerkite per šiaudelį, nes tai gali pakenkti krešulio formavimuisi.
- Kelias dienas po operacijos draudžiama rūkyti. Rūkymas gali sukelti uždegimą ir apsunkinti gijimą.
Kaip nuslopinti dygstančių protinių dantų skausmą?
Jei protiniai dantys dygsta taisyklingai ir yra tvarkingai prižiūrimi, jų rauti tikrai nereikės. Pateikiame keturis būdus, padėsiančius nuslopinti besikalančių protinių dantų skausmą.
- Prižiūrėkite ne tik dantis, bet ir dantenas. Valydami dantis šepetėliu švelniai, sukamaisiais judesiais masažuokite dantenas. Taip išvengsite uždegimo, sumažinsite patinimą. Neišsigąskite kraujuojančių dantenų – kruopščiai valant kraujavimas praeis po kelių dienų.
- Skalavimas. Odontologai pataria naudoti druskos tirpalą, kurį kasdien lengvai galite pasigaminti namuose (tereikia turėti druskos ir vandens). Tinka ir specialūs burnos skalavimo skysčiai, kurių galima įsigyti vaistinėse. Reikėtų rinktis kuo natūralesnį, turintį gydomųjų, uždegimą slopinančių savybių. Skalauti galima ir ramunėlių užpilu, kuris padės sumažinti patinimą ir pašalinti infekcijos židinį.
- Taip pat gali padėti ir natūralioji medicina: pasigaminkite mėlynių nuovirą. Tris valgomuosius šaukštus džiovintų mėlynių užpilkite 500 ml šalto vandens, palikite kelioms valandoms, tuomet pavirinkite 15 min. ir palikite atvėsti. Skausmą malšinti padės ir šalavijo, liepžiedžių ar raudonėlio nuovirai.
- Jei skausmas vis intensyvėja, o vizitas pas odontologą suplanuotas tik po kelių dienų, naudokite nereceptinius vaistus nuo uždegimo. Tačiau piktnaudžiauti medikamentais nevertėtų – naudokite juos tik išbandę kitus skausmo malšinimo būdus.
Pajutę dantų skausmą ar pakitimus burnos gleivinėje, nedelsiant kreipkitės į specialistą, nes laiku nustačius priežastis ir pritaikius tinkamą gydymą išvengsite nemalonių pojūčių ir sumažinsite pasekmių riziką. Ir svarbiausia – nepamirškite kasdienės dantų priežiūros!