Reabilitacija patyrus priekinio kryžminio raiščio traumą

Vasario 10, 2015
+14
+16 -2

Po priekinio kryžminio raiščio operacijos reikia nešioti kelio įtvarą

Kelio įtvaras. Chirurgai po operacijos visada liepia nešioti specialų kelio įtvarą, kuris mažina judesių amplitudę per kelio sąnarį. Šis sprendimas gana kontroversiškas. Kai kurie specialistai teigia, kad tai lėtina reabilitacijos procesą, nes ilgai įtvare buvusi koja sustingsta, atsiranda kontraktūrų (sutrumpėjusių minkštųjų audinių). Bet kuriuo atveju kineziterapeutas pataria, kaip nešioti kelio įtvarą ir kaip kuo mažiau apkrauti kelį. 

Mankšta su kineziterapeutu. Jau pirmosiomis savaitėmis po priekinio kryžminio raiščio operacijos pacientas kartu su kineziterapeutu pradeda lengvai mankštintis. Pagrindinis šio etapo tikslas – atgaivinti plačią kelio judesių amplitudę. Daugumai žmonių kojos lenkimas atsistato greičiau nei tiesimas. 

Pratimai parenkami individualiai pagal kiekvieno paciento galimybes, jie neturi būti labai intensyvūs, nes persistengus galima pažeisti rekonstruotą priekinį kryžminį raištį. Po operacijos šlaunies raumenys būna nusilpę, tad greitesniam keturgalvio šlaunies raumens atstatymui naudojama elektrostimuliacija. Po šios procedūros kojos tiesimo judesys atliekamas keliais laipsniais tiesiau. 

Kiek trunka reabilitacija po kelio raiščio operacijos? 

Vienas pagrindinių kineziterapijos tikslų po priekinio kryžminio raiščio operacijos – kojos raumenų jėgos didinimas. Per pirmas 4 savaites palaipsniui didinama apkrova keliui ir bandoma jam pernešti svorį. Taip pat siekiama įveikti trumpus atstumus be ramentų bei koreguojama eisenos technika. Labai svarbu stiprinti šlaunies raumenis, kurie stabilizuoja kelio sąnarį. Taip pat tęsiama elektrostimuliacija. 

Tarp 5 ir 12 savaitės pacientas gali tikėtis vaikščioti be ramentų, atgauti taisyklingą eisenos modelį. Tuo laikotarpiu kineziterapeutas didina užsiėmimų intensyvumą, įterpia pusiausvyros pratimų programą. Po 3–4 mėnesių šlaunies raumenys turėtų atgauti apie 75 % sveikos kojos raumenų jėgos. Šiuo laikotarpiu planuojama grįžti prie intensyvesnio fizinio aktyvumo, galima lengvai bėgioti, šokinėti ir atlikti kitus paprastus tam tikros sporto rūšies judesius. 

Tyrimai rodo, kad užsiimti vidutinio ar didesnio intensyvumo sportine veikla galima praėjus 6–12 mėnesių po priekinio kryžminio raiščio operacijos. Pacientas pasiruošęs, jei: 

  • nebejaučiamas skausmas;
  • praėjo kelio tinimas;
  • nejaučiamas kelio nestabilumas šokant ar leidžiantis;
  • keturgalvio šlaunies raumens jėga sudaro 90 % netraumuoto raumens jėgos;
  • vienos kojos šuolio testas sudaro 90 % sveikosios kojos testo rezultato. 

Žinoma, tai tik bendros gairės apie reabilitaciją po priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcijos. Realybėje terminai dažnai skiriasi, nes priklauso nuo daugybės veiksnių, pavyzdžiui, amžiaus, lyties, individualių gijimo savybių ir pan. 

Ar priekinio kryžminio raiščio traumos galima išvengti? 

Naujausi tyrimai rodo, kad tam tikrose grupėse galima sumažinti kryžminių raiščių traumų riziką. Buvo ištirtos moterų sportininkių grupės, kurios turi padidintą kryžminių raiščių traumos riziką. Pagal gautus rezultatus sudarytos rekomendacijos. 

  • Treniruočių programa turi būti sudaryta taip, kad lavintų jėgą, pusiausvyrą ir sportinį meistriškumą.
  • Reikia stiprinti ne tik šlaunies raumenis, bet ir liemens. Raumenys sudaro grandines ir prastas tarpusavio balansas gali turėti įtakos traumai.
  • Pratimai turi būti atliekami 2–3 kartus per savaitę ir derinami su specifiniais tam tikros sporto rūšies pratimais.
  • Programa turi tęstis bent 6 savaites. 

Nors tyrimai buvo atlikti su moterimis sportininkėmis, neabejojama, kad gauti rezultatai ir rekomendacijos gali padėti ir vyrams. 

Taip pat skaitykite:
Menisko plyšimas – dažniausias kelio sąnario pažeidimas »
5 kineziterapijos pratimai taisyklingai laikysenai išlaikyti »
Kaip išvengti kelio skausmo po bėgimo? Pataria kineziterapeutė Toma Kreivėnaitė »
„Sveikatos įstaigos“. Kineziterapija »

1 2
+14
+16 -2
  • Kineziterapija
  • Kineziterapijos nauda
  • Sausgyslių ir raiščių sužalojimas
  • Kelio sąnario menisko plyšimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *