Riešo kanalo sindromas. Profesinė liga, kurios galima išvengti

Gegužės 06, 2015 | Simonas Griškevičius
+18
+22 -4

Riešo kanalo sindromas gali būti gydomas kineziterapija

Taip pat kineziterapeutas rekomenduos naudoti karščio ir šalčio aplikacijas skausmo mažinimui, o naktį dėvėti riešo įtvarą, kad jaustumėte kuo mažesnį diskomfortą miego metu. Patartina, kad kineziterapeutas atvyktų į paciento darbą, namus ir patartų, kokius pakeitimus reikėtų atlikti, kad būtų sumažintas riešo kanalo sindromo progresavimas. Pavyzdžiui, jei dirbate prie kompiuterio, labai svarbu sureguliuoti stalą ir kėdę taip, jog dirbant riešai nebūtų sulenkti. Dirbant kitokio pobūdžio darbą reikėtų rinktis įrankius, kurių rankenos didesnės, patogesnės, ‒ tokį įrankį bus lengviau laikyti. Jei dirbama su vibruojančiais įrankiais, reikėtų dėvėti antivibracines pirštines arba įrankio rankeną apsukti minkšta apsaugine juosta. 

Rankų, riešų ir pirštų stiprinimo pratimai 

  1. Kineziterapeutas sudaro pratimų programą, skirtą stiprinti rankos, dilbio ir pirštų raumenis. Vienas iš tokių pratimų atliekamas dešinės rankos delną, atsuktą į viršų, spaudžiant kaire ranka žemyn penkias sekundes. Riešas turi priešintis kairei rankai ir išlikti tiesus. Tas pats pratimas kartojamas su kita ranka.
     
  2. Lankstumo pratimai pagerina rankos, riešo ir pirštų lankstumą. Rankos sudedamos ant krūtinės, tarsi ruošiantis maldai. Suglaustus delnus laikant prie krūtinės, alkūnės keliamos į viršų ‒ tempimas atliekamas dešimt sekundžių. Rankos trumpam atpalaiduojamos ir tempiamos iš naujo. 

Tai tik keli pratimų pavyzdžiai, kuriuos pacientui parenka kineziterapeutas. Kineziterapeutas pacientui rekomenduos koreguoti savo namų ir laisvalaikio veiklas. Pavyzdžiui, nešioti pirštines, kad rankos ir riešai nesušaltų. Taip pat trumpam atsisakyti tam tikrų sporto šakų (badmintono, rankinio etc.), kol neišnyks simptomai. 

Riešo kanalo sindromo prevencija 

Kol kas nėra moksliniais tyrimais pagrįstų prevencinių riešo kanalo sindromo priemonių. Vis dėlto tam tikrais būdais galite sumažinti apkrovas, tenkančias rankoms ir riešams. Kadangi sindromas dažniausiai turi ne vieną priežastį, todėl ir gresiančiai problemai kelias gali būti užkirstas keliais būdais. 

Tausokite rankų jėgą. Dauguma žmonių dirbdami rankomis naudoja daugiau jėgos, nei jos realiai reikia. Sąmoningai kontroliuokite griebimo jėgą, jei reikia, šiek tiek atpalaiduokite plaštaką. Ilgam rašymui patartina naudoti didesnį arba minkštai rašantį rašiklį. Be to, dirbant reikia nepamiršti daryti pertraukėlių, kurių metu pailsinamos rankos, atliekami tempimo pratimai. Tokiu būdu bus sumažinama griebimo jėga ir išvengiama greito nuovargio. 

Ergonomiška darbo vieta. Darbo vieta turi būti ergonomiška ‒ pritaikyta prie darbuotojo poreikių. Pavyzdžiui, baldai parinkti tokie, kad būtų galima reguliuoti jų aukštį. Net paprasti pakeitimai darbo vietoje gali padėti išvengti persitempimų. Taip pat ergonomiška darbo jėga turi padėti palaikyti taisyklingą kūno laikyseną. Sunku patikėti, bet taisyklinga kaklo, pečių, liemens padėtis padės išvengti netaisyklingų riešo padėčių, per didelio jo lenkimo ar tiesimo. 

Aplinkos temperatūra. Didesnė tikimybė išsivystyti riešo sindromui ir jį lydinčiam skausmui bei sustingimui, jei dirbama šaltoje aplinkoje. Jei neįmanoma kontroliuoti aplinkos temperatūros, tada turėkite su savimi šiltas pirštines. 

Kiekvieno susirgimo profilaktikai svarbiausia geros sveikatos palaikymas. Sveikai maitinantis ir reguliariai mankštinantis, galima kontroliuoti būkles, kurios turi įtakos riešo kanalo sindromo išsivystymui. Būkite sveiki! 

Taip pat skaitykite:
Taisyklinga laikysena sėdint prie kompiuterio »
5 geriausi raumenų stiprinimo pratimai nesportuojantiesiems »
Riešo kanalo sindromas (simptomai, gydymas ir profilaktika) »
„Sveikatos įstaigos“. Kineziterapija »

1 2
+18
+22 -4
  • Taisyklinga laikysena
  • Kineziterapeutas
  • Riešo kanalo operacijos
  • Riešo kanalo sindromas
  • Kineziterapija
  • Netaisyklinga laikysena

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *