Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?

Gruodžio 27, 2018 | Giedrė Izabelė Janušaitė
+1
+1 -0

Žiema, šalta, peršalote… Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. 

 

Peršalimas ir sportas

„Nustatyta, kad sportuoti peršalus, iš esmės – nieko blogo. Jei sportuosite peršalę, organizmas kovos su peršalimu taip, kaip įprasta. 1998 m. tyrime dalyvavo 40-imt 18-29 m. vidutinio fizinio aktyvumo žmonių. Kai kurie tyrimo dalyviai teigė, jog pasportavę pasijautė geriau, tačiau sportas nepadėjo jiems greičiau pasveikti,“ – teigia daktarė Leah Mooshill Durst.

Tokiai nuomonei pritaria infekcinių ligų specialistė, daktarė Catherine Liu: „Jei neturite jokių kitų sveikatos problemų, sportas peršalus ar sergant gripu taip pat neturėtų sukelti komplikacijų. Vis dėlto, jei sergate astma, nesveikuoja jūsų širdis ar sergate kitomis ligomis, prieš imdamiesi sportuoti peršalę, būtinai pasikonsultuokite su daktaru – juk, tikriausiai, nenorite tik dar labiau sau pakenkti.“

Vertėtų žinoti, kad saikingas judėjimas neturėtų pabloginti jūsų sveikatos, tačiau nesitikėkite, kad ir pagerins. Be to, fizinis aktyvumas pagreitina jūsų širdies ritmą, o tą daro ir daugelis vaistų nuo peršalimo, tad jei sportuosite ir gersite tokius vaistus, širdis dirbs kaip pašėlusi. Taigi, gydytoja C. Liu pataria įsiklausyti į savo organizmą ir peršalus sportuoti tik jei:

  • Norite ir turite tam energijos;
  • jūsų peršalimo simptomai – „aukščiau kaklo“, pavyzdžiui, jums  bėga nosis;
  • jau parą nekarščiuojate.

Kitas patarimas – 10 min. taisyklė, t.y. pasportuokite 10 min. ir stebėkite, kaip jaučiatės: jei viskas puiku, tęskite, jei ne – nebesportuokite, kitaip tik dar labiau sau pakenksite.

O štai peršalę turėtumėte nesportuoti, jei:

  • Karščiuojate;
  • skauda kūną;
  • kosėjate;
  • pasireiškia pirmieji gripo simptomai: jus pykina, viduriuojate ar jus išbėrė;
  • sergate lėtine liga, pavyzdžiui, astma.

Manote, kad sportuodami greičiau ligą „išprakaituosite“, todėl greičiau pasveiksite? Daktarė C.Liu tvirta – tai netiesa: „Prakaitavimas greičiau pasveikti nepadės, o štai poilsis ir pakankamas skysčių vartojimas – padės.“

"Tinkamiausias judėjimas peršalus – vaikščiojimas, lengvas pabėgiojimas, šokiai, plaukimas joga, blogiausias – sporto klubas, komandiniai žaidimai, sportas lauke. "

Kosulio ir peršalimo etiketas

Tinkamiausias judėjimas peršalus – vaikščiojimas, lengvas pabėgiojimas, šokiai, plaukimas joga, blogiausias – sporto klubas, komandiniai žaidimai, sportas lauke. Jei ir peršalę žmonės traukia į sporto klubus, šie gali virsti tikromis virusų „bombomis“, todėl jei šiek tiek peršalote arba pradėjote sveikti ir nusprendėte nueiti į sporto klubą, atminkite:

  • Kosėdami, čiaudėdami prisidenkite veidą nosinaite arba kosėkite į alkūnę;
  • prieš prisiliesdami prie bet kurio paviršiaus, jį nuvalykite;
  • panaudotas nosinaites išmeskite;
  • rankas nusiplaukite muilu ir vandeniu arba dezinfekuokite specialiu antibakteriniu skysčiu tiek prieš sportuodami, tiek jau ir pasportavę.

„Norint užkirsti kelią virusams plisti, tinkama asmeninė higiena – būtina,“ – dar kartą pabrėžia daktarė C.Liu.

„Kreipkitės į gydytojus, jei sportuodami peršalę pajaučiate skausmą krūtinėje, jei jums tampa sunku kvėpuoti, imate kvėpuoti švokšdami, jaučiate bendrą silpnumą, dar labiau ima skaudėti kūną ar pastebite, kad šlapimas tapo tamsesnis,“ – pataria daktarė L. M. Durst.

Klausykitės savo organizmo – jei jaučiate, kad šiandien į sporto klubą geriau neiti, neikite: nerizikuodami savo sveikata ir rūpindamiesi savimi, netruksite pasveikti ir vėl galėsite mėgautis sportu. Tik, jokiu būdu neskubėkite: pasveikę į savo įprastą sporto ritmą grįžkite pamažu, nesistenkite atsigriebti už „prarastą“ laiką ir persistengti – juk turbūt nenorite ir vėl susirgti? 

 

Autorius: Giedrė Izabelė Janušaitė 

Kai papilkėję medžių lapai praneša apie artėjantį šaltuką, o žvarbus vėjas priverčia dar stipriau užsivynioti vilnonį šaliką, tampa akivaizdu: atėjo metas ruoštis šaltajam žiemos sezonui. Jei jus vis dar šildo vasaros prisiminimai ir net baisu pagalvoti apie sniego pusnis ar kumštines pirštines, turime pasiūlymų, kaip pasiruošimą šaltajam metų laikui paversti atpalaiduojančia ir malonia veikla. Dešimt skirtingų procedūrų – dešimt būdų sustiprėti!

Plačiau:

10 būdų, kaip per savaitgalį pasiruošti šaltajam sezonui
+1
+1 -0
  • Peršalimas
  • Gripas
  • Sloga ūminė
  • Karščiavimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *