Po pasivaikščiojimo miške – erkinis encefalitas

Gegužės 29, 2018
+7
+7 -0

Erkinis encefalitas – tai viena iš tų diagnozių, kurių nenorėtume išgirsti nei vienas iš mūsų. Deja, tačiau kartais malonus pasivaikščiojimas miške gali baigtis itin nemaloniu radiniu – į kūną įsiskverbusia erke. Puiku, jei esate pasiskiepiję nuo erkinio encefalito, tačiau ką daryti tuomet, kai erkė yra kūne, o skiepo nuo erkinio encefalito taip ir neturėjote?

Lietuva – šalis, kurioje užsikrėsti erkiniu encefalitu itin paprasta?

Gyvename gražioje šalyje, kurioje netrūksta miškų, žalių plotų, tačiau ne visuomet tie žaliuojantys plotai būna gerai prižiūrimi, yra nesaugūs,  o mes, paprasti žmonės, numojame ranka ir  po juos, smalsumo vedimi, einame pasivaikščioti. Tačiau jei esate nepasiskiepiję nuo erkinio encefalito, tuomet turėtumėte būti itin atsargūs vaikščiodami po tokias vietas: Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro (ECDC) duomenimis Lietuvoje 100 tūkst. žmonių tenka net 11,5 susirgimo erkiniu encefalitu atvejų. 

Liūdina ir užkrečiamųjų ligų bei AIDS centro (ULAC) duomenys, kurie rodo, jog kasmet Lietuvoje erkių platinamomis ligomis suserga net 2–3 tūkst. žmonių. Praėjusiais metais Lietuvoje buvo užregistruota 474 erkinio encefalito ir net 2826 Laimo ligos atvejai.

Kuriose Lietuvos vietose didėja rizika „pasigauti“ erkę?

Kaip teigia ULAC, tai erkių įkandimų sukeltų susirgimų pasitaiko visoje Lietuvoje. Tiesa, nurodoma, jog daugiausia tokių įkandimų yra registruojama didžiuosiuose Lietuvos miestuose –  Vilniaus ir Kauno apskrityse. Erkinis encefalitas visgi dažniau yra pastebimas miškinguose Alytaus ir Utenos apskrityse.

Taigi, kiekvienas iš mūsų turėtumėme vengti neprižiūrimų ir nešienaujamų pievų, krūmynų, brūzgynų – vietų, kuriose mėgsta apsigyventi erkės.

Nepakenktų ir tinkamai apsirengti ir ruošiantis leisti laiką gamtoje dėvėti šviesius drabužius su  ilgomis rankovėmis, užsegamais rankogaliais, palaidines sukišti į kelnes, o kelnių klešnes – į batus.

Tai erkinis encefalitas ar Laimo liga?

Į ligoninę atvykusi moteris buvo susirūpinusi, mat jai ant kūno buvo atsiradę žiedo pavidalo paraudimas su ryškiais kraštais. Moteris pastebėjo, jog bėrimas didėjo po keletą centimetrų per dieną. Be viso to pacientę vargino drebulys, karščiavimas, sąnarių skausmas, ji jautė nuovargį, tad nieko nelaukdama kreipėsi į gydytojus. Gydytojai diagnozavo Laimo ligą.

Laimo liga (Laimo Boreliozė)- tai iksodinių erkių pernešama sisteminė infekcinė liga, kuri dažniausiai pažeidžia odą, nervų sistemą, sąnariu ir širdį.

Ankstyvos Laimo ligos stadijos gydymui skiriami geriamieji antibiotikai. Esant II-III stadijai, antibiotikus skiriami į veną.

Simptomai, kurie išduoda erkinį encefalitą

Erkinis encefalitas yra Flaviviridae šeimos viruso sukeltas smegenų audinio uždegimas. Ši liga pasireiškia ne iš karto, o tik praėjus keletui dienų ar net 2-4 savaitėms po erkės įsisiurbimo. Tai, jog žmogus serga erkiniu encefalitu, išduoda tokie simptomai kaip:

  • Aukšta temperatūra (krečia šaltis);
  • Galvos skausmas (stipriai skauda galvą);
  • Atsiranda pykinimas, vėmimas.

Visi tokie simptomai gali tęstis apie savaitę laiko, po to žmogus gali pasijusti ir geriau, tačiau dėl to nereikėtų džiaugtis, mat vėliau ir vėl žmogui gali pakilti aukšta temperatūra, atsirasti stiprus galvos skausmas, vėmimas…Be viso to, kiek vėliau, gali atsirasti įvairių galvos arba nugaros smegenų pažeidimo simptomų.

Pacientas yra gydomas simptomiškai – vaistais, kurie sumažina visus tokius ligos požymius.

Deja, tačiau po erkinio encefalito gydymo gali likti tokie negalavimai kaip atminties susilpnėjimas, psichikos pakitimai, miego sutrikimai, galvos skausmai, klausos ir regėjimo sutrikimai, šlapimo nelaikymas naktį, lytinė impotencija, darbingumo sumažėjimas…

Pabaigai

Jei nuo Laimo ligos apsisaugoti negalima, tai nuo erkinio encefalito – galima. Kaip žinia, vienas iš paprasčiausių būdų tą padaryti – tai  pasiskiepyti.

+7
+7 -0
  • Laimo liga
  • Erkinis encefalitas
  • Sąnarių uždegimas
  • Sąnariu skausmai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *