Kelio sąnario skausmas – ne tik su amžiumi susijusi problema

Gruodžio 17, 2018 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Didžiausias žmogaus sąnarys – tai kelio sąnarys. Ir tikriausiai jis ne be reikalo pats didžiausias. Šis sąnarys turi atlaikyti ypatingus krūvius – ne tik svorio, bet ir judesio prasme. Vienų žmonių kelių sąnariai patiria didesnį krūvį, nei kitų, pavyzdžiui, didžiulis darbas tenka sportininkų, sunkų fizinį darbą dirbančių žmonių ir tų pacientų, kurie jau savo gyvenime yra patyrę įvairaus tipo traumas, kelio sąnariams. Kelio sąnarys labai svarbus daugybei mūsų atliekamų judesių (nuo ėjimo iki bėgimo, nuo pašokimų iki pritūpimų). Sklandus jo funkcionavimas gali sutrikti dėl įvairių priežasčių ir jos nebūtinai priklauso nuo amžiaus.

Kelis –  tai vieta tarp šlaunies ir blauzdos. Šioje vietoje yra sąnarys – jo dėka galime lankstyti savo kojas. Šis sąnarys pagal sandarą yra labai sudėtingas krumplinis dviašis. Tokie sąnariai būdingi kitiems žinduoliams ir paukščiams. Sąnarį sudaro sąnario galva, sąnario duobė, sąnariniai meniskai, sąnario kapsulė, tepalinė plėvė (tiksliau šios plėvės maišeliai ir raukšlės), tepaliniai maišeliai ir kelio sąnario raiščiai.

Kelio sąnarius (jų paviršius) yra padengusi elastinga ir tvirta kremzlė. Šios kremzlės ląstelės kasdien atsinaujina. Toks ląstelių dauginimasis ir atsinaujinimas yra labai svarbus ilgaamžiam sąnarių funkcionavimui. Bet kokius atsiradusius mažus įtrūkimus ir pažeidimus sveikame sąnaryje greitai užpildo naujos kremzlės ląstelės. Jei ši kremzlė elastinga, lygi ir sveika, paprastai judinant kelio sąnarį skaudėti neturėtų, judesys turėtų būti lengvas ir be jokių pašalinių garsų, sąnario judesio amplitudė neturėtų būti apribota.

Priežastys, kodėl gali skaudėti kelio sąnarį, skirstomos į dvi stambias grupes. Tai ligos ir patirtos traumos. Jauniems žmonėms kelio sąnarius dažniau skauda dėl patirtų sužalojimų, o senyviems – dėl lėtinių sveikatos sutrikimų arba dažniau nei jauname amžiuje pasitaikančių lūžių. Pagal patiriamo skausmo vietą galima maždaug numatyti galimas nemalonių pojūčių priežastis.

Jei skausmas jaučiamas priekinėje kelio sąnario dalyje, tai gali būti raiščių uždegimas arba osteoartrito simptomas. Gali būti suminkštėjęs kelio sąnario kremzlės audinys. Jei skausmas lokalizuojasi kelio sąnario užpakalinėje dalyje, tai šio skausmo priežastys gali būti cistos arba artritas. Jei skausmas jaučiamas išoriniame ar vidiniame kelio šonuose, gali būti pažeistas meniskas ar raiščiai, be to, sąnario funkcija gali būti apribota osteoartrito. Jei kelio sąnarys yra nestabilus, dažniausios priežastys taip pat yra osteoartritas, girnelės išnirimas, kremzlės ar raiščių pažeidimai. Bet kuriuo skausmo atveju gali būti plyšęs meniskas dėl traumos metu patirto sužalojimo arba dėl senyvame amžiuje pagreitėjusių degeneracinių procesų. Plyšus meniskui sritis ties kelio sąnariu patinsta, ribojama judesio amplitudė, jaučiamas skausmas ir jautrumas menisko vietoje, judinant kelį gali būti girdimi traškantys ar braškantys garsai. Išvardintos tik dažniausios galimos kelio sąnario skausmo priežastys, o jų, be abejo, yra labai daug. 

"Kelio sąnario skausmo profilaktikai labai svarbus tinkamo kūno svorio palaikymas, nes per didelis kūno svoris didina sąnariams tenkantį krūvį. "

Patyrus ūmines traumas būtina kreiptis į gydymo įstaigą, o jaučiant pasikartojančius skausmus taip pat patariama nedelsti ir pradėti gydymą. Jei įvyko ūminis sąnario ir sričių aplink jį pažeidimas, gali padėti priemonės, kurioms būdingas trumpalaikis gydomasis poveikis. Šiuo atveju labai svarbus skausmo malšinimas – tinkami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pavyzdžiui, ibuprofenas, deksketoprofenas, diklofenakas. Galima rinktis Dolmen plėvele dengtas tabletes arba granules geriamajam tirpalui – tai greitai veikiantys ir efektyvūs vaistiniai preparatai simptominiam lengvo ar vidutinio skausmo malšinimui. Taip pat rekomenduojamas gydymas šalčiu, ortopediniais įtvarais bei specialiu masažu.

Kelio sąnario skausmo profilaktikai labai svarbus tinkamo kūno svorio palaikymas, nes per didelis kūno svoris didina sąnariams tenkantį krūvį. Stabilaus svorio palaikymas svarbus ir reumatinių ligų profilaktikai. Gali būti taikomi specialūs kelio sąnariams naudingi fiziniai pratimai, pavyzdžiui, vaikščiojimas, plaukiojimas, tam tikri tempimo pratimai ar labai lengvi aerobikos užsiėmimai. Ilgalaikiam gydymui svarbu teisingai vartoti vaistinius preparatus nuo skausmo, kad šis nemalonus pojūtis netaptų kasdieniniu palydovu. Esant poreikiui kartu su gydytoju specialistu galima apsvarstyti chirurginių operacijų galimybes, nes gera gyvenimo kokybė svarbi kiekvienam pacientui. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Joninės – viena gražiausių vasaros švenčių Lietuvoje, apipinta mistinėmis istorijomis. Viena jų – paparčio žiedo ieškojimas. Legenda apie papartį skatina žmones būti drąsiais, ryžtingais ir ištvermingais, nes tik pasižymint tokiomis savybėmis galima rasti paparčio žiedą. O jį atradęs žmogus apdovanojamas visažinystės galia. Gražioje legendoje pasakojama apie ypatingas galias, o liaudies medicinoje papartis vertinamas dėl kitų savybių. Žiniomis apie papartį sutiko pasidalinti vaistininkas-žolininkas Marius Lasinskas.

Plačiau:

Papartis ‒ tik Joninių nakties stebuklas?
+1
+1 -0
  • Reumatas
  • Kelių skausmai
  • Kelio sąnarys
  • Skausmas
  • Sąnariu skausmai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *