Ar kofeinas tikrai kenksmingas bandančioms pastoti moterims?

Lapkričio 05, 2015
+3
+3 -0

1 mitas: kofeinas dažnai sukelia nemigą
Kofeinas labai greitai patenka į organizmą, tačiau lygiai taip pat greitai iš jo pašalinamas. Ši medžiaga daugiausia apdorojama kepenyse, taigi jos laikas organizme yra sąlyginai trumpas. Vidutiniškai prireikia maždaug 5–7 val., kad pusė suvartoto kofeino būtų pašalinta iš organizmo. Praėjus 8–10 val., jo organizme telieka 25 %. Daugumai žmonių vienas ar du puodeliai kavos, išgerti rytą, naktį nesukelia miego problemų.  
Vis dėlto, jei kofeiną vartojate vėliau dieną, galimos problemos mėginant užmigti. Jei Jūsų jautrumas kofeinui nėra padidėjęs, ši medžiaga neturės įtakos miego kokybei, tik neturėtumėte jos vartoti bent šešias valandas prieš eidami gulti. Atmintina, kad jautrumas kofeinui nėra pastovus, jis kinta priklausomai nuo medžiagų apykaitos greičio ir kofeino kiekio, kurį įprastai suvartojate. Jautresnius žmones gali varginti ne tik nemiga, jiems taip pat gali pasireikšti šalutinis kofeino sukeltas poveikis, pavyzdžiui, nervingumas ir virškinimo sutrikimai.

2 mitas: kofeinas yra kenksmingas bandančioms pastoti moterims
Daugelis atliktų tyrimų nenustatė jokio ryšio tarp suvartojamo nedidelio kiekio kofeino (puodelis kavos per dieną) ir toliau pateiktų atvejų:
•sunku pastoti;
•persileidimas;
•įgimtos ydos;
•priešlaikinis gimdymas;
•mažas gimstamumas.
Vis dėlto besilaukiančioms ar bandančioms pastoti moterims nepelno siekianti organizacija „The March of Dimes“ pataria per dieną suvartoti mažiau negu 200 mg kofeino. Pagrindinė to priežastis – keletas atliktų tyrimų vis dėlto nustatė, kad moterims, suvartojančioms didesnį kiekį kofeino, gresia didesnė persileidimo rizika.

Priklausomybė nuo kofeino. Ar turėtume gerti mažiau kavos?

„Tačiau akivaizdu, kad kofeinas turi narkotikams būdingų savybių. Nutraukus kofeino vartojimą atsiranda abstinencijos simptomų”

Plačiau skaitykite:

Priklausomybė nuo kofeino. Ar turėtume gerti mažiau kavos?

 

3 mitas: kofeinas pasižymi dehidratuojančiu poveikiu
Suvartojus kofeino gali atsirasti noras šlapintis. Vis dėlto gėrimai, iš kurių gaunate kofeino, dažnai kompensuoja šlapinimosi metu prarastų skysčių sukeliamus padarinius. Trumpiau tariant, nors kofeinas veikia kaip švelnus diuretikas, tyrimai parodė, kad saikingai geriami kofeino turintys gėrimai nesukelia dehidratacijos.

4 mitas: kofeinas kenkia vaikams, kurie jo suvartoja netgi daugiau negu suaugusieji
Nuo 2004 m. 6–9 metų amžiaus vaikai per dieną suvartoja apie 22 mg kofeino. Toks kiekis neviršija rekomenduojamos normos. Vis dėlto savo sudėtyje daug kofeino turintys energetiniai gėrimai tampa vis populiaresni, taigi suvartojamo kofeino kiekis gali išaugti.
Kai kurie vaikai yra jautrūs kofeinui. Dėl to jie laikinai gali tapti nervingi ar suirzę, o galiausiai juos gali ištikti depresija. Daugiausia kofeino vaikai gauna gerdami gazuotus ir energetinius gėrimus bei saldintas arbatas, kuriose gausu cukraus. Dėl šių tuščių kalorijų vaikams gresia didesnė nutukimo rizika. Nors pats kofeinas nėra žalingas, kofeino turintys gėrimai nėra naudingi vaikams.

5 mitas: kofeinas gali padėti išsiblaivyti
Atliktas tyrimas atskleidė, kad iš tiesų žmonės tik galvoja, jog kofeinas jiems padeda išsiblaivyti. Pavyzdžiui, žmonės, kurie kartu su alkoholiu vartoja kofeiną, mano galintys sėsti už vairo. Tačiau tiesa ta, kad tiek reakcijos laikas, tiek nuovokumas yra susilpnėję. Studentai, vartodami alkoholį su kofeinu, dažniau padaro automobilių avarijas.

+3
+3 -0
  • Moterų ligos
  • Nevaisingumas moterų
  • Maisto papildai
  • Kofeinas
  • Žalioji arbata
  • Maisto netoleravimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *