Vasaros karštis + netinkamai laikomas maistas = virškinimo sutrikimai?

Birželio 21, 2017 | L.Rimgailė
+8
+8 -0

Artėjo Mato 7 gimtadienis. Tėveliai nusprendė gimtadienio šventę padaryti lauke: išnuomojo pripučiamą vaikų žaidimų aikštelę, suruošė vaišių stalą lauke ir, žinoma, pakvietė visus Mato draugus.

Gimtadienis būtų praėjęs puikiai, jei ne faktas, jog kai kuriuos berniukus šventės metu pradėjo varginti virškinimo sutrikimai. Pasirodo, tie nemalonūs virškinimo sutrikimai atsirado dėl maisto, kuris buvo netinkamai laikomas vasaros metu…

 

Maisto produktai, kurie vasarą yra linkę greitai gesti

Vasarą, kuomet termometro stulpelis rodo džiuginančius skaičius, dažna nusprendžiame pietus namuose iškeisti į iškylą gamtoje. O jei dar ta iškyla ne vienos, o kelių dienų, tuomet būtina tinkamai susiplanuoti tokios iškylos valgiaraštį ir nenaudoti greitai gendančių maisto produktų.

Vykstant į iškylą gamtoje ar darant gimtadienio šventę kieme reikėtų atsisakyti šių produktų: įvairių mišrainių, kurių sudedamoji dalis yra majonezas arba grietinė, kulinarijos gaminių, pieno produktų, žuvies produktų, mėsos produktų. Sakysite: „O ką tuomet vežtis į gamtą ar dėti ant vaišių stalo lauke, jei negalima tokių, atrodo kasdieninių ir skrandžiui nepavojingų produktų?“.

Į kelių dienų iškylą gamtoje drąsiai imkite šalto rūkymo dešras, lietuviškus lašinukus, duonos, prisidėkite pilnus krepšelius šviežių daržovių – agurkų, pomidorų. Jei labai norisi žuvies, tuomet parduotuvėje nusipirkite žuvies konservų.

"Mielinės tešlos gaminiai yra itin mėgstami mažųjų, tačiau tokių šviežių gaminių geriau reikėtų atsisakyti ir vietoj jų rinktis vakarykščio kepimo juodą ir be jokių priedų duoną."

Jei maistas neatlaikė vasaros karšto ir sugedo, o jūs net neįtarę, jog jis blogas – suvalgėte, tuomet prieš vykstant į iškylą visuomet po ranka pravartu turėti vaistų nuo virškinimo sutrikimų, pavyzdžiui, „Mezym“.

 

Kai  virškinimo sutrikimai pereina į pilvo skausmus: imti vaistus nuo skausmo ar kreiptis į gydytoją?

Skausmas – tai vienas iš pirmųjų simptomų, jog kažkas mūsų organizme yra negerai. Jei žmogus suvalgęs pajaučia, jog jam atsirado intensyvus pilvo skausmas, reikėtų ne ieškoti, kur tie vaistai nuo skausmo, bet nuvykti pas gydytoją. Intensyvus pilvo skausmas gali būti kasos uždegimo požymis.

Tik gydytojas ištyręs tiksliai gali pasakyti, dėl ko pacientui atsirado pilvo skausmas. Kartais pilvo skausmas – tai vienas iš opaligės simptomų arba net skrandžio vėžio (šalia pilvo skausmo atsiranda ir sunkumo jausmas pavalgius, netenkama svorio, pykina). Todėl jaučiant intensyvius pilvo skausmus reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

 

Koks maistas Mato gimtadienio šventėje galėjo sukelti rėmenį?

Mato gimtadienyje pasitaikė tik virškinimo sutrikimai, laimei, buvo pavykta išvengti rimtesnių skrandžio sutrikimų, tokių kaip rėmuo. O pagrindas atsirasti jam tikrai buvo: ant vaikų vaišių stalo netrūko maisto produktų, kurie didina skrandžio rūgštingumą.

Mielinės tešlos gaminiai yra itin mėgstami mažųjų, tačiau tokių šviežių gaminių geriau reikėtų atsisakyti ir vietoj jų rinktis vakarykščio kepimo juodą ir be jokių priedų duoną.

Mama taip pat paruošė vaikams sumuštinukus ant kurių viršaus uždėjo keptos mėsos, rūkytos dešros – visus šiuos sunkiai virškinamus maisto produktus buvo galima drąsiai pakeisti į daug lengviau virškinamus maisto produktus – vištieną, kalakutieną ar liesų rūšių žuvį, pavyzdžiui menkę arba jūros lydeką.

Vaikams karštą vasaros dieną atsigaivinti buvo nupirkta gazuotų gėrimų, limonadų. Tėveliai tuo tarpu gaivinosi šalta kava. Visi, kurie rūpinasi sveikata turėtų vengti šių, rėmenį sukeliančių produktų ir vietoj jų troškuliui numalšinti geriau rinktis vaisių ir uogų kompotus, sultis, negazuotą vandenį ar žalią arbatą.

Atrodo, jog sveikai maitinatės, sportuojate, tačiau sveikata toli gražu nėra tokia, kokia norėtumėte, kad būtų? Jaučiate, kaip nuolat stinga jėgų, nesinori atlikti net pačių paprasčiausių, kasdieninių darbų? Jei taip, tuomet nepulkite kaltinti pačio nykiausio metų laiko: galbūt kaltas visai ne jis, bet Jūsų tam tikri rytiniai įpročiai, kuriuos diena iš dienos atliekate...

Plačiau:

4 rytiniai įpročiai, kuriuos reikėtų keisti

Jei ir Jūsų vaikų šventėje neišvengiamai ant stalo atsidurs visi šie maisto produktai, pasirūpinkite, kad namų vaistinėlėje būtų ir vaistai nuo rėmens .

Ir dar, itin reikėtų stengtis nepersivalgyti  ne tik per įvairias šventes, bet ir kasdien, vakarop, kuomet išalkę grįžtame po dienos darbų ir skubame tiesiai šaldytuvo link. Tokios vėlyvos vakarienės gali sukelti virškinimo sutrikimus.

Jei norite išvengti virškinimo sutrikimų vasarą, tuomet atidžiai rinkitės maisto produktus, stenkitės nepersivalgyti ir šiltuoju metų laiku geriau riebų, sunkiai virškinamą maistą, keiskite į lengvai virškinamus vaisių ar daržovių užkandžius.

 

+8
+8 -0
  • Virškinimo organų ligos
  • Rėmuo
  • Virškinimo gerinimas
  • Rėmens graužimas
  • Virškinimo sutrikimai
  • Virškinamojo trakto ligos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *